en de kip haar snavel RLIJN Nog voldoende hindernissen op weg 4 BINNENLAND T Nederlander vast voor dood zoon (3) Pick Up Points AH niet gratis meer Bikers werkloos om lidmaatschap MC Dierenbeschermers hameren er al langer op, varkenshouders zijn nu overstag: het couperen van staarten moet stoppen. 44 Staartbijten is symptoom van verveling, irritatie en frustratie van varkens Het afknippen van snavels bij kippen en kalkoenen in de pluimveehouderij wordt in 2018 verboden Deze week duidelijkheid over extra bezuinigingen waarna WD en PvdA aan de slag kunnen £F la H3 FORTALEZA Een 3-jarig zoontje van een Nederlandse vader is zater dag dood gevonden in een hotel in de Braziliaanse stad Fortaleza. Hij was doodgesla gen. Zijn 5 jaar oude broer is ondervoed naar een zieken huis gebracht De Nederland se vader en Braziliaanse moeder van de twee kinde ren werden opgepakt nadat andere hotelgasten alarm hadden geslagen. ZAANDAM Klanten van Albert Heijn die hun online bestelde boodschappen bij een van de zeven Pick Up Points op halen, betalen vanaf 17 juni tot 2,50 euro aan servicekos ten. Alleen een bestelling van minimaal 70 euro die op een rustig moment afge haald wordt, blijft gratis. Bin nenkort opent Albert Heijn ook vier nieuwe PUP'S, waar onder een op Schiphol. AH Pick Up Point foto ANP DEN HAAG Twee bikers dreigen hun baan te verliezen vanwege hun lidmaatschap van mo torclub Black Sheep, volgens de overheid een outlawbi- kersclub. Dat meldt de NOS. Een lid werkte als beveiliger bij een overheidsinstelling, de ander verrichtte werk zaamheden in politiebu- reau's. De motorclub heeft een klacht ingediend bij het ministerie van Veiligheid. Het varken krijgt zijn krulstaart terug door Annemieke van Dongen dalfsen - Boeren stoppen op ter mijn met het couperen van var kensstaarten. Ze beioven dat van daag in het 'Akkoord van Dalfsen' dat ze sluiten met de Dierenbe scherming. Wist u dat varkens een staart van zo'n 30 centimeter hebben? Nee? Dat is niet zo vreemd, want in Ne derland worden de staarten van biggetjes afgesneden. Dat gebeurt binnen vier dagen na de geboorte, vertelt varkenshouder Dick van der Vegt uit Dalfsen. „Met een elektrisch mes, dat tegelijkertijd de wond dichtschroeit." Boeren couperen de staarten om een bloedbad in hun stal te voor komen. Vergelijk het met een school, zegt Van der Vegt. „Net zo als in elke klas, heb je ook in elk varkenshok een paar vechtersba zen. Uit verveling of dominantie vergrijpen ze zich aan de staarten van hun hokgenoten. Varkens zijn alleseters. Als de staart na de eerste beet eenmaal bloedt, stor ten ook de andere varkens zich op het slachtoffer. Laat je ze hun gang gaan, dan zitten ze binnen een paar dagen onder de open wonden. Die gaan ontsteken." Dat is niet alleen vervelend voor het varken zelf, dat pijn lijdt, maar ook voor de boer. De ontste king kan doortrekken tot het rug genmerg dat doorloopt in de staart. Soms raakt een varken daar door verlamd en moet het wor den afgemaakt Of het dier lijkt ge nezen, maar wordt bij de slacht af gekeurd omdat het ruggenmerg vol etter zit. De Dierenbescherming is princi pieel tegen het couperen van staar ten. Eerder streed de organisatie al met succes voor het behoud van de staarten van lammetjes, Belgische knollen en honden. „Ook een varken heeft zijn staart niet voor niets", zegt directeur Frank Dales. „Die gebruikt hij om zijn anus schoon te houden, maar ook bijvoorbeeld om te kwispelen als hij blij is. Staartbijten is symp toom van verveling, irritatie en frustratie van varkens. We moe ten de oorzaak aanpakken." In de Werkgroep Krulstaart ging door Freke Remmers den haag - Aan het afknippen van snavels bij kippen en kalkoe nen komt in 2018 een einde. Dat heeft staatssecretaris Sharon Dijksma van Economische Zaken gisteren bekend gemaakt. Het gaat jaarlijks om 54 miljoen hen nen en hanen en bijna 2 miljoen kalkoenen. Kippenhouders kappen het punt je van de snavels nu nog af om te voorkomen dat het pluimvee el de Dierenbescherming vorig jaar samen met boerenbond LTO op zoek naar oplossingen. De var kenshoudersvakbond NW moest aanvankelijk niks hebben van het voornemen om te stoppen met couperen. Maar vorige week beslo ten de varkensboeren zich toch bij de Werkgroep Krulstaart aan te sluiten. Op de boerderij van Dick van der Vegt presenteren de boeren en dierenbeschermers van daag een gezamenlijk stappen plan aan staatssecretaris Dijksma van Landbouw. Zo gaan ze onder zoeken hoe staartbijterij kan wor den voorkomen met bijvoorbeeld Frank Dales, directeur Dierenbescherming kaar verwondt door de veren af te pikken. Kippen pikken elkaar van nature om de rangorde (de zoge naamde 'pikorde') vast te stellen, maar verenpikken komt alleen bij pluimveehouderij voor. Dit kan zo erg worden dat de kip over lijdt. Een bloedbad dus. Om te voorko men dat het dat weer wordt na het verbod, geeft Dijksma de sec tor nog vijfjaar de tijd om alterna tieven te vinden. Pluimveehou ders werken daarin samen met de Wageningen Universiteit. Te denken valt aan ruimere huis vesting of het fokken van 'sociale re' kippen. De mate van verenpik ken varieert namelijk per soort. Het zou voorkomen uit de drang betere voeding, ventilatie en speel tjes in het hok. Varkenshouder Van der Vegt on derzoekt dat al sinds 2005. Hij ont dekte dat vooral biggen van een week of zeven bijten - pubers, zeg maar. Rond die leeftijd geeft hij ze daarom een houten paal om in te bijten, een mand hooi en een ketting om mee te spelen. Dat helpt, vertelt hij. In plaats van het grootste gedeelte van de staart, hoeft hij enkel nog bijna de laat ste paar dunne, gevoelloze centi meters van de krul te couperen. Kunnen andere boeren zijn aan pak dan niet gewoon kopiëren? Zo simpel ligt dat niet, zegt Van der Vegt. „De oorzaken voor staartbijten verschillen per be drijf." Zo zijn zijn zeugen van een 'gemoedelijk ras'. „Anderen hou den meer karaktervolle dieren. Dat vergt een andere aanpak." Staatssecretaris Dijksma erkent dat het voorkomen van bijterij een pittige taak is. „Maar ik ben blij dat de sector stappen zet om het dierenwelzijn te vergroten", reageert ze. Een tijdstip waarop het definitief afgelopen moet zijn met coupe ren, wordt in de 'Verklaring van Dalfsen' vandaag niet genoemd. Tot teleurstelling van de Dieren bescherming. „De boeren hebben nog niet hun hele hand uitgesto ken, maar wel een vinger", zegt Dales. „Die pakken we graag aan." 9 van kippen om altijd op zoek te zijn naar een (nieuwe) voedsel bron. Is die er niet, bijvoorbeeld in de vorm van strooisel op de vloer, dan neemt het verenpikken toe. Het verbod gaat gelden voor Ne derland, maar de staatssecretaris gaat in Brussel pleiten voor een Europees verbod. Vanaf 2015 wordt het ook verbo den om hanenkammen en een deel bij de achterste teen van be paalde hanen te verwijderen. I Vertrek: 12, 15, 18,21,24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag - Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www. of bel 0529469667 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. effeweg.nl effeWeg door Michel Reijns den haag - De weg naar een be groting voor volgend jaar kende al een lange, turbulente aanloop. Mi nister Jeroen Dijsselbloem (PvdA, Financiën) heeft nog twee grote hindernissen te nemen met een cruciale aanloop deze week. De aanloo De Nederlandsche Bank geeft van daag het startschot met zijn eco nomische voorspellingen. Morgen komt eurocommissaris Olli Rehn in Den Haag op bezoek om Dijs selbloem en de Tweede Kamer verder uitleg te geven over de ei sen die Brussel stelt aan het Ne derlandse begrotingsbeleid. Daar over ontstond vorige week ondui delijkheid toen Rehn Nederland opdroeg het begrotingstekort te rug te brengen tot 2,8 procent, ter wijl de Europese eis 3 procent is. Vrijdag laten nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau (CPB) zien hoeveel het kabinet extra moet bezuinigen om die 3 pro cent te halen. Gerekend wordt op zo'n 6 miljard euro. Hindernis 1 Met de CPB-cijfers in de hand gaan VVD en PvdA aan tafel om, mogelijk binnen een paar dagen, overeenstemming te bereiken over een bezuinigingspakket. In het voorjaar kwam het kabinet al tot een pakket van 4,3 miljard, maar dat is opzij gelegd om met de vakbonden een sociaal ak koord te kunnen sluiten. Boven dien is er al weer een miljard uit gehaald voor een zorgakkoord. Uitgaande van de plannen die er al liggen, zoals hogere belastingen en langer een nullijn voor ambte naren, moet er nog voor 2,7 mil jard euro aan bezuinigingen ge vonden worden om de naar ver wachting noodzakelijke 6 miljard te halen. Dat is een hels karwei. Na de bezuinigingsrondes van de afgelopen jaren zijn alle voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4