'Stel pgb kind veilig' Sven en Arjen dynamische reisinformatie CDA: 18 procent korten IN HET NIEUWS 3 MAANDAG 10 JUNI 2013 de klanten' voor de vrouw heel nauw. Denk je nou echt, zeggen ze in de bus, dat 'een meid die straks met oord opjes in, de stofzuiger door de huiskamer jaagt' dat geduld op brengt? Of dat die doorgeeft dat een wondje er slechter uitziet of meegaat naar het ziekenhuis als er plotseling een calamiteit is? En ja, mantelzorg is er óók, zeker in de Achterhoek waar noaber- schap een lange traditie kent. „Maar veel kinderen doen nu al het maximale: ze gaan mee naar de specialist, doen de paperassen, schoffelen de tuin. Maar ze heb ben ook nog hun werk en eigen gezin en kunnen er niet veel bij hebben." Of de 'kinderen' zijn in tussen ook zo oud, dat de gebre ken zich ook bij hen aandienen. Neem die ene familie uit Aalten die de 'geachte Excellentie' een brief schreef. Uit zorg over de 88-jarige moeder van het gezin. 'Rampzalig', noemen ze het als de thuishulp wegvalt, die uitvoeri ger dan wie dan ook in een map rapporteert hoe het die dag met moeder was. Dat is onbetaalbaar voor de 66-jarige zoon die al jaren Parkinson heeft, de 69-jarige schoondochter die borstkanker had en de 62-jarige dochter die druk is als onderwijzeres. Die verhalen horen ze ook van col lega's, als ze even later in Amster dam met duizenden andere de monstranten arriveren. „Net schoolreisje", lachen ze tegen el kaar. „Boterhammen en iets te drinken mee." DEN HAAG - Het CDA vindt dat er geen 40 procent maar maximaal 18 procent mag worden bezuinigd op de thuiszorg. Volgens kamerlid Michel Rog zul len de christendemocraten dit van daag inbrengen in het kamerdebat over de toekomst van de zorg. Ook SP, GroenLinks, PW en 50PIUS vinden de voorgenomen bezuini gingen te ver gaan. De plannen moeten ook nog door de Eerste Kamer, waar het kabinet afhankelijk is van steun van oppo sitiepartijen. Volgens de vakbond Abvakabo FNV raken door de plannen van het kabinet 170.000 ouderen, chro nisch zieken en gehandicapten him thuishulp kwijt en verliezen 50.000 thuiszorgmedewerkers hun baan. Het gaat om personeel dat bij mensen thuis schoon maakt en signaleert of (meer) ver zorging nodig is. Nog eens tiendui zenden medewerkers in de gehan dicaptenzorg en verzorgingshui zen zouden door de zorgplannen zonder werk komen te zitten, con cludeert de Abvakabo. Een landelijke protestdemonstra tie afgelopen zaterdag in Amster dam werd volgens de bond bijge woond door vijfduizend mensen. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Ouders van kinderen met beperkingen en patiënten zelf zijn uit boosheid in de pen geklom men. Zij hopen daarmee de poli tiek te overreden het persoonsge bonden budget (pgb) voor begelei ding onder de tien uur per week te behouden en dat niet vanaf vol gend jaar totaal weg te bezuinigen. Een van de enkele honderden schrijvers is Margreet Germeraad. Met haar zoon is het thuis soms een heel gepuzzel om het dage lijks leven in goede banen te lei den. De 9-jarige Niels heeft adhd en ppd-nos-kenmerken (sympto men van autisme). Na lang zoe ken, vonden zijn ouders in boer Eddy zijn ideale begeleider. De man heeft geen opleiding op het gebied van het begeleiden van kin deren, maar heeft zelf vier kinde ren grootgebracht. „En het klikt met Niels", zegt zijn moeder. Eddy leert hem alles over de boer derij, legt ze uit. Voor Niels is dat een uitstekende oefening in luiste ren, minder impulsief reageren, maar ook in omgaan met andere mensen en dieren. Organiseren en plannen, ook zaken waar Niels moeite mee heeft, komen tijdens het contact met boer Eddy op een natuurlijke wijze aan bod. Dat laatste blijkt bij Niels juist be langrijk: leren en oefenen niet in een instelling, maar juist in na tuurlijke situaties. Niels ging, voordat hij boer Eddy had, name lijk naar een dagbesteding spe ciaal voor kinderen met adhd en autisme. „Daar kwam hij vaak onrustiger vandaan dan dat hij de dag be gon", schrijft Germeraad in haar brief aan de Kamerleden. Van daag wordt in de Tweede Kamer een debat gehouden over de lang durige zorg, waar ook de per soonsgebonden budgetten deel van uitmaken. Per Saldo, de belangenvereniging voor pgb-houders, verzamelde de brieven en stuurde een selectie van 25 ervan door naar de Kamer leden die het beleid kunnen goed-, of afkeuren. De bezuini ging op begeleiding van minder dan tien uur per week moet 200 miljoen euro opleveren. Het gaat 42.000 budgethouders treffen. Nieuwe gevallen krijgen dit pgb al niet meer. bruikt. Om het probleem op te lossen, hebben de scholieren ge bruik gemaakt van zogenoemde open data, een vrij-toegankelijke landelijke database met dynami sche ov-informatie. Ze schreven zelf software voor een goedkoop computertje dat de data opvangt voor de display. „Voor het profielwerkstuk staat tachtig uur, maar wij hebben er zeker twee keer zo veel tijd inge stoken. Maar het was leuk om te doen", vertelt Arjen, die na de zo mer elekrotechniek aan de TU Delft gaat studeren. Sven wil ook naar Delft, maar heeft nog geen studiekeuze gemaakt. Het stadsgewest Haaglanden, op drachtgever voor het openbaar vervoer in Den Haag en omstre ken, is enthousiast over het werk van de jongens en gaat het moge lijk gebruiken om de haperende displays weer aan het werk te krij gen. „Met een professioneel be drijf zijn ze veel duurder uit, dat gaat waarschijnlijk nieuwe compo nenten gebruiken", zegt Arjen. Ook De Lijn, dat het stads- en streekvervoer in Vlaanderen ver zorgt, heeft al contact opgeno men met de gymnasiasten. Met hun profielwerkstuk hebben Stadsgewest Haaglanden wil het werkstuk gebruiken om haperende schermen weer aan de praat te krijgen Arjen en Sven de KNAW onder wijsprijs gewonnen in de catego rie natuur en techniek. Die wordt morgen uitgereikt. Juryvoorzitter Theo Rasing, hoog leraar experimentele natuurkun de aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, is zeer onder de in druk van het werk van Sven en Ar jen. „Vergeleken met een gemid deld profielwerkstuk steekt dat van hen er met kop en schouders bovenuit. Het is een origineel, zeer volwassen en goed door dacht onderzoek. Bovendien is het toegankelijk opgeschreven en dat is opvallend: jongens met een duidelijk bètaprofiel die goed overweg kunnen met taal en com municatie", prijst Rasing de scho lieren. Sven Boor (ruitjesjas) en Arjen Kremers hebben een manier bedacht om schermen bij tram- en bushaltes beter te laten werken, foto David van Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3