Froome favoriet nummer één voor Tourzege SPORT 33 Golfer Luiten wint Lyoness Open Robin Haase verliest finale Dammer Boomstra naar eindronde WK Twee zeges volleyballers Zilver bokser Mullenberg op EK MAANDAG 10 JUNI 2013 Rafael Nadal kust de trofee die hij al zeven keer eerder in ontvangst mocht nemen, foto Caroline Blumberg/EPA door Ad Pertijs en Koen de Vries RISOUL - Chris Froome zelf was de afgelopen week in het Criterium du Dauphiné de laatste die door had wat iedereen al zag. Met de 'blanke Keniaan' aan het hoofd is er na het afhaken (of opzij stap pen) van Bradley Wiggins weinig veranderd bij Team Sky. „Net als vorig jaar zijn ze weer bezig aan een perfecte generale repetitie", zei bijvoorbeeld de Spanjaard Sa muel Sanchez nadat hij zaterdag op Superdévoluy de koninginnerit van de ronde had gewonnen. „Met Froome is de dynamiek hetzelfde gebleven." Bij het begin van de ronde hield de in Nairobi geboren Brit nog wat slagen om de arm als het ging over zijn rol als topfavoriet voor de Tour. Nadat hij zondag het Cri terium had gewonnen, moest hij toegeven zich 'geen betere uit gangspositie' te kunnen wensen. Beter in elk geval dan die van zijn grootste concurrent Alberto Con- tador. De Spanjaard glipte zondag ten koste van Stef Clement nog net de top tien binnen. Hij zegt zich nog niet druk te maken om de kracht die Froome en zijn team uitstralen. „Ik zit pas op 75 pro cent van mijn piek. Precies waar ik nü wil staan. In de Tour zal ik er klaar voor zijn." Door in de rol van helper (voor Michael Rogers) te kruipen ge bruikte Contador de laatste dagen van het Criterium vooral om de rest te laten raden naar hoe goed hij nu werkelijk is. Ook Froome greep het slotweek- einde aan om een ploegmaat van dienst te zijn. „Ik ben blij dat ik Richie Porte heb kunnen helpen om tweede te worden in het eind klassement. Dat was belangrijker dan zelf nog een rit winnen." Hij zegt het niet te hoeven doen om de sterke Australiër te paaien. „Richie is mijn vriend en trai ningsmaat. Ik ben niet bang dat hij ooit aan mijn stoelpoten gaat zagen." Het is een uitspraak die verraadt dat Froome een andere persoon lijkheid is dan Wiggins. De Tour-winnaar van 2012 is een (voormalige) probleemdrinker, die het straatgevecht niet schuwt. Froome is een op en top keurige Brit, die het afgelopen seizoen heeft moeten leren de leider te spelen in een topteam. Johnny Hoogerland reed een on opvallende ronde. Hij eindigde als 51e in het algemeen klassement op ruim 47 minuten. De Bevelan der ging echter niet voor een goed klassement. „De vorm is oké, maar ik had graag een paar keer mee willen zijn met een ont snapping", aldus Hoogerland. „Dat lukte jammergenoeg niet." Hij gaat vanaf woensdag verder aan z'n Tour-vorm schaven in de Spaanse Pyreneeën, samen met ploeggenoot Flecha. „Ik heb nog drie weken om nog beter te wor den. Ik ga voor een etappezege." ATZENBRUCC Joost Luiten heeft het Lyo ness Open in de Oostenrijk se plaats Atzenbrugg gewon nen. De Bleiswijkse golfer had aan een afsluitende ron de van 71 genoeg om zijn lei dende positie met succes te verdedigen. Voor de Neder lander was het zijn tweede titel op de Europese Tour. Met de zege verdiende hij ruim 166.000 euro. Luiten bleef de Deen Thomas Björn twee slagen voor. CALTANISSETTA Tennisser Robin Haase is er niet in geslaagd het challen- gertoernooi van Caltanisset- ta te winnen. De Hagenaar verloor in twee sets van de Serviër Dusan Lajovic, de nummer 155 van de wereld: 7-6 (4) 6-3. Het was voor Haase, in Italië als tweede geplaatst, zijn eerste neder laag in een finale op ATP- of challengerniveau. De vorige tien keer stapte hij telkens als winnaar van de baan. OEFA Roel Boomstra heeft als eni ge Nederlandse dammer de finalefase bereikt van het WK in de Russische stad Oe- fa. De 20-jarige grootmees ter uit Emmen won zondag in de negende en laatste ron de van de Georgiër Djoem- ber Berisjvili. Alexander Baljakin en Pim Meurs eindigden in hun groep als vierde. Alleen de beste drie plaatsten zich voor de eindstrijd. APELDOORN De Nederlandse volleybal lers hebben Japan in de World League twee keer ver slagen. De ploeg van bonds coach Edwin Benne was zon dag in Apeldoorn met 3-0 te sterk voor de Aziaten, zater dag zegevierde Nederland met 3-1. De Oranje-mannen hebben nu drie overwinnin gen geboekt in groep C van de World League. Vorige week begon Oranje het toer nooi met een zege en een ne derlaag in en tegen Canada. MINSK Bokser Peter Müllenberg heeft in het Wit-Russische Minsk naast de Europese ti tel gegrepen. De Almeloër (24) verloor in de finale van de categorie tot 81 kilo van de Rus Ivanov. De jury vond hem in alle drie de rondes het sterkst: 3-0 (30-27 29-28 30-27). Müllenberg is de eer ste Nederlandse bokser die op een EK een medaille pakt sinds 1993. Toen wonnen Or- han Delibas en Don Diego Poeder ook zilver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33