Serena Williams is in Parijs 'incroyable' TWeeling Bryan doet Serena Williams na 8 I I Alle deelnemers, vrijwilligers en sponsors www.deltaridefortheroses.nl Ride for the Roses DELTA RIDE FOR THE ROSES 2013 im 3 32 SPORT J- ROLAND GARROS De rentree van Rafael Nadal is voltooid met zijn achtste titel op het gravel van Parijs. gp 3? RAFAEL NADAL in samenwerking met PZC ff door Rik Spekenbrink NIJMEGEN/PARIJS - Volgens Serena Williams meet je de grootheid van een kampioen niet af aan het aan tal titels, maar aan de wijze waarop die de tegenslagen in het leven overwint. Haar zestiende eindzege op een grand slam zegt haar daar om minder dan de wijze waarop die tot stand kwam. Elf jaar zat er tussen haar eerste en tweede winst op Roland Gar ros, nog nooit was iemand na zo'n lange periode opnieuw de beste op het Parijse gravel. Maar voor Williams is het zeker zo waardevol dat ze in de tussentijd de moord op haar zus Yetunde Pri ce, een paar ernstige blessures en een longembolie overwon. Die zorgde er twee jaar geleden voor de ze de dood in de ogen keek. Maar Williams is niet het type van opgeven. Vorig jaar was ze al helemaal terug in de top van de sport, maar werd ze op Roland Garros in de eerste ronde verras send verslagen door Virginie Raz- zano. Dit jaar moest de revanche volgen. In een finale die toch nog ietsje spannender werd dan wel licht was verwacht, versloeg ze Maria Sjarapova met 6-4 6-4. De Amerikaanse gaf aan zenuw achtig te zijn geweest en daarom niet haar niveau van eerder deze week te hebben gehaald. Sjarapo va deed dat juist wel, speelde be ter dan in de meeste onderlinge duels, maar kwam nog steeds te kort. De sleutel van de wedstrijd zat hem in de service. De Russin is dertien centimeter langer dan Williams, maar ook zestien kilo lichter en heeft al jarenlang een 'shaky' opslag. Slechts 55 procent van haar eerste services was in, maar nog minder dan de helft van die keren won ze ook daadwerke lijk het punt. Ze had vijftien breakpoints tegen en moest haar service vier keer inleveren. Zo werd het in de merkwaardige eer ste set van 2-0 en 40-15 voor Sjara pova zomaar 2-4. Ze kwam nog wel terug tot 4-4, maar kon haar servicebeurt weer niet verzilve ren en verloor de set. Eén break was voor Williams in de tweede set genoeg. Bij 5-4 mocht ze de wedstrijd uitserve- ren. „Ik had het gevoel dat ik geen fatsoenlijke forehand of backhand zou kunnen slaan. Dus ik dacht: 'Serena, je moet aces slaan'." En alsof ze die op afroep kan bestel len rolden er inderdaad drie snoei harde aces door het midden uit. In wat ongelukkig maar charmant Frans ('Ie suis tres excited', 'Je suis incroyable') vertelde ze over haar versterkte band met Frank rijk en Parijs, waar ze tegenwoor dig een huis en een coach heeft. Williams zei dat ze haar opslag vooral dankt aan het opgroeien met haar zus Venus. „Zij serveer de zó sterk. Dat wilde ik ook." Met 31 jaar en 255 dagen is ze nu de oudste winnares in Parijs. Dat riep de vraag of ze al aan stoppen denkt. „Oh, ik wil zeker stoppen op mijn hoogtepunt. Maar is dit al mijn hoogtepunt?" PARIJS - Wat Serena Williams kan, kunnen wij ook moeten haar land genoten Bob en Mike Bryan heb ben gedacht. De tweeling won voor de tweede keer de titel in Parijs in het dub belspel, tien jaar na de eerste triomf op het Franse gravel. Een paar uur eerder was Williams (te gen de Russin Maria SjarapoVa) op herhaling gegaan, 11 jaar na haar eerste eindzege op Roland Garros. De gebroeders Bryan wa ren in de finale in drie sets te sterk voor het Franse koppel Mi chael Llodra en Nicolas Mahut: 6-4 4-6 7-6 (4). Voor de olympi sche kampioenen was het de veer tiende grandslamtitel. Het duo verdiende 360.000 euro in Parijs. De Franse verliezers kregen de helft van dat bedrag. In 1984 zorg den Henri Leconte en Yannick Noah voor de laatste thuiszege in Parijs in het dubbelspel. Achtste titel is geen gewone door Rik Spekenbrink NIJMEGEN/PARIJS - Het was zo voor speld en daarom niet bijster boeiend om naar te kijken. Rafael Nadal sloeg zich zondagmiddag in de finale van Roland Garros bijna geroutineerd langs landge noot David Ferrer: 6-3,6-2,6-3. Het gevaar dreigt daarmee dat een eindzege van de Spanjaard in Parijs normaal gaat worden. Zijn naam staat nu acht keer in de Cou pe des Mousquetaires gegraveerd. Niemand anders in het moderne tennis won zo vaak hetzelfde grand slam. En met pas 27 jaar kunnen er best nog een paar titels bij komen. Maar zeker deze achtste is niet zo normaal als het misschien lijkt. Nadal zei het deze week niet let terlijk, maar het werd wel duide lijk dat zijn lange knieblessure hem en zijn begeleidingsstaf vo rig jaar ernstig aan het twijfelen hadden gebracht. Zou hij ooit nog terug kunnen komen op zijn oude niveau? Aan het antwoord twijfelt niemand meer na alweer zijn zevende toernooizege sinds zijn rentree in februari. Na de gewonnen halve finale te gen Novak Djokovic (vrijdag, 9-7 in de vijfde set) was de finale een formaliteit. Nadal zei zaterdag voor de vorm nog dat er geen favo riet was en het een hels karwei zou worden, maar wist natuurlijk wel beter. Alleen Djokovic is mo menteel in staat hem te verslaan, punt uit. Ferrer, die tot zondag nog geen set had verloren in het toernooi, speelde overigens geen slechte fi nale. Hij verweerde zich dapper in de rally's, maar stuitte meestal op de ijzeren verdediging van Na dal. Toch kreeg Ferrer twaalf break points, toch niet slecht in drie sets. Maar Nadal werkte de mees te kordaat weg, waardoor nooit het gevoel ontstond dat het een wedstrijd ging worden. Een paar demonstranten tegen het homo huwelijk in Frankrijk, van wie er één eind tweede set met een bran dende fakkel de baan op kwam, bracht Nadal niet aan het wanke len. Na twee uur aan een kwartier kon Usain Bolt, die voor het eerst live een tennispartij zag, afdalen om de trofee aan Nadal te over handigen. Twee van 's werelds al lerbeste atleten hadden elkaar trouwens niet zo heel veel te ver tellen. Hoe imponerend de rentree van Nadal ook is, er is een 'maar'. Hij heeft zich nog niet op een andere ondergrond dan het hem zo ver trouwde gravel laten zien. Voor het grastoernooi van Halle dat vandaag begint, trok hij zich te rug. De vraag is of zijn knie het ook op gras en vooral op hardcourt zal houden. Daar is de belasting op het gewricht groter. Wil Nadal ook zijn nummer-één-positie op de wereldranglijst heroveren dan zal hij ook daar de rest van het sei zoen moeten presteren. Zeker als hij het gaatje met Roger Federer (17 gewonnen majors) en Pete Sampras (14) wil dichten. Nadal staat nu op twaalf. „Als iemand dat kan, is het Rafa", zei Ferrer. „Mentaal is hij de beste die ik ooit heb ontmoet. Qua spel en fysiek is hij ook ongelooflijk." De man uit Mallorca gaf aan dat de bovenste plek op de ranking niet zijn belangrijkste doel dit jaar is. „Het seizoen is nog lang. Ik zal moeten doorgaan met winnen om eerste te worden. Deze zege maakt me emotioneel. Want al ben ik een positief persoon, ik heb wel getwijfeld tijdens mijn blessure. Maar het gaat beter dan gedacht. Ik heb er keihard voor ge werkt en kon het alleen met de steun van iedereen om me heen." „Ik heb een moeilijke tijd gehad", keek de Spanjaard terug op zijn blessureperiode. „Zonder mijn fa milie en mijn team had ik hier nooit gestaan. Het was erg belang rijk dat zij er iedere dag voor mij waren." Geboren: 3 juni 1986 in Manacor (Spa) Sport: tennis (prof sinds 2001) Erelijst: twaalf grandslams: Roland Garros (2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013), Wimble don (2008, 2010), Australian Open (2009), US Open (2010). Tot zondag deelde Nadal het re cord van zeven grandslamzeges op één plaats met Roger Federer en Pete Sampras, die zeven keer de beste waren op Wimbledon. Nadal speelde zeventien grands- lamfinales. In totaal boekte hij 57 toernooize ges. De overwinning in Parijs was de ze vende van het seizoen. Eerder won hij in Sao Paulo, Acapulco, In dian Wells, Barcelona, Madrid en Rome. Nadal verloor dit jaar nog maar twee wedstrijden. r BEDANKT! Ten bate van:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32