Palestijnse kwestie hangt als donderwolk boven jeugd-EK Na Churandy Martina is het spektakel voorbij Si 30 SPORT EK IN ISRAËL Veel heeft te maken met de live-registratie van de NOS. EP door Barry van der Hooft TEL AVIV - Aan de kilometers lange boulevard in Tel Aviv is Mike's Pla ce één van de drukbezochte etablis sementen. Het restaurant, pal naast de Amerikaanse ambassade, is populair bij de vele toeristen. Veel van de bezoekers hebben ech ter geen weet van wat er tien jaar geleden heeft plaatsgevonden. Een kleine plaquette zorgt ervoor dat de drie Israëliërs die op 30 april 2003 door een Palestijnse zelf moordaanslag om het leven kwa men, niet vergeten worden. Het monumentje zegt veel over de toestand van Israël. De toeris ten die vooral voor zon, zee en strand naar de kustplaats zijn ge komen, voelen zich veilig. Agres sie valt nauwelijks te ontdekken, iedereen lijkt in Tel Aviv in har monie door het leven te gaan. „Dat zag je vrijdag ook bij de Gay Pride", zegt de Nederlandse bondscoach Cor Pot. „Duizenden mensen waren aan het feesten op het strand. Er viel geen wanklank, helemaal niets. En toen het feest klaar was, vertrok iedereen rustig van het strand. Ik vond het mooi om te zien." Pot en zijn spelers kunnen zich frank en vrij bewegen en merken weinig van de genomen maatrege len. Die zijn vaak ook niet zicht baar, maar reken maar dat Israël er alles aan heeft gedaan - en nog steeds doet - om de veiligheid tij dens het jeugd-EK te waarborgen. Volgens Avraham Luzon, voorzit ter van de Israëlische bond, moet het toernooi het startsein zijn voor een mooie voetbaltoekomst. „We willen de wereld ons war me, moderne en prachtige land la ten zien tijdens dit toernooi. En in de komende jaren hopen we ook de finales van de Europa Lea gue en de Champions League te mogen organiseren", klinkt het ambitieus. Sinds de Uefa het jeugd-EK in de cember 2010 aan Israël toekende, heeft het van alle kanten kritiek gekregen. Zoals van Desmond 1\i- tu, de voormalige aartsbisschop, die een brief aan The Guardian schreef. In de Engelse krant riep de Zuid-Afrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede de Europese voetbalbond op het toer nooi te verplaatsen. Want Israël is, schreef T\itu, op een discrimi nerende manier omgesprongen met vele Palestijnse sporters. De Uefa maakt zich al jaren hard voor de strijd tegen racisme, maar gaf nu niet thuis. Dat de brief van T\itu was ondertekend door ver schillende topvoetballers, maakte kennelijk ook geen indruk. „De Is raëlische voetbalbond en de Uefa zijn verantwoordelijk voor voet bal", reageerde secretaris-generaal Gianni Infantino van de Uefa. „Ze kunnen niet verantwoordelijk worden gehouden voor de poli tiek van een regering:" In novem ber ondertekenden 62 spelers een petitie tegen de beslissing het toernooi in Israël te organiseren. Het was een reactie op een zwaar offensief een maand eerder in de Gaza-strook, nadat Israël bestookt was met Palestijnse raketten. „Het jeugd-EK in Israël organise ren druist tegen alle sportieve waarden in", was in de petitie te lezen. Onder anderen Eden Ha zard (Chelsea), Abou Diaby (Ar senal) en Cheikh Tioté zetten hun handtekening. Geen enkele speler van de deelnemende lan den tekende de petitie. De petitie veranderde niets aan de situatie. Het toernooi bleef ge woon in Israël. De tegenstanders treurden, maar veel mensen wa ren ook oprecht blij dat Israël ein delijk eens zo'n evenement mocht organiseren. Zoals Mat thew Reynders, een Rotterdam mer die al twaalf jaar in Israël woont. „Dankzij het EK komt Israël weer eens positief in het nieuws. Nor maal horen of lezen mensen al leen over de ellende. Nu gaat het over iets anders dan oorlog of con flicten. Ik snap best dat er kritiek is. Want Israël is een land waar mensen altijd iets over te zeggen hebben." Marco van Ginkel (rechts) van Jong Oranje duelleert met de Rus Sergei Petrov. foto Koen van Weel/ANP door Joost Dijkgraaf HENGELO - What a monster! Can - you - believe - this?' De Engelse tv-commentator van Sky Sports gaat volledig uit zijn dak op de perstribune in Hengelo. Het is kwart voor zeven zaterdagavond, de FBK-Games is net begonnen als in het discuswerpen een sensatie plaatsvindt. Olympisch kampioen en alleen heerser Robert Harting wordt na drie jaar eindelijk geklopt. De ma nier waarop is indrukwekkend: Piotr Malachowski uit Polen laat zijn discus na 71,84 meter landen op het Hengelose gras. Die 'mon sterworp' is goed voor de vijfde af stand ooit in het discuswerpen. „Ik sta helemaal te glimmen, want ook bij het polsstok hoogspringen is zojuist een re cord gebroken", zegt directeur Hans Kloosterman aan de rand van de baan. „Wat willen we nog meer?" De 31e editie van de FBK-Games kent een heerlijk begin. Het pu bliek - volgens de organisatie met iets meer aanwezig dan vorig jaar (11.000) - geniet in de vroege avondzon van topatletiek op z'n best. Ondanks alle opwinding over het evenement en de toe komst ervan, staan er liefst 26 Eu ropees-, wereld- of olympisch kampioenen aan de start. Daar mee doet 'Hengelo' weinig onder voor andere topwedstrijden in Eu ropa. „We hebben geprobeerd al les uit de kast te halen voor deze FBK-Games", legt los Hermens van Global Sports uit. Zijn bureau stelt het deelnemersveld samen. Ondertussen blijven op het mid denterrein de atletieknummers el kaar in een razend tempo afwisse len. Het publiek weet amper waar het kijken moet. Het is onderdeel van het 'nieuwe concept FBK-Ga mes', waarin snelheid als tover woord is overgenomen. „We wil den een compact programma van tweeënhalf uur, zodat het voor het publiek te behappen blijft", zegt Kloosterman. „En we zitten dit jaar voor het eerst op zaterdag avond, met veel meer sfeer en be leving in het stadion. Een echt avondje-FBK." Lange tijd lijkt dat idee, een avondje-uit bij de FBK-Games, goed te lukken. Hoewel het voor een echte zaterdagavondsfeer don kerder zal moeten zijn - en dat kan niet in Hengelo, omdat sta dionverlichting ontbreekt - maakt het tempo van de onderdelen veel goed. Kenenisa Bekele verlaat dan wel vroegtijdig zijn vijf kilome ter, maar ach, de 110 meter hor den met Gregory Sedoc begint al weer. Steeds is er wat te beleven en te zien. Totdat om 19.58 uur in de regiewa gen van Studio Sport een knop wordt omgedraaid. De NOS sluit de live-uitzending uit Hengelo af om plaats te maken voor het acht uurjournaal. Churandy Martina heeft dan net het 25 jaar oude sta dionrecord op de 200 meter ver broken. De zon schijnt nog, Marti na lacht en 400.000 televisiekij kers hebben in het uur daarvoor genoten van topatletiek op Neder landse bodem. Wat de kijker niet ziet, is dat de FBK-Games vervolgens als een Jaap Bisschop, wedstrijddirecteur nachtkaars uitgaat. Het wedstrijd programma loopt nog een uur door, maar krijgt met langzame nummers als de 5000 meter voor vrouwen, het kogelstoten, pols- stokhoog en de 1500 meter voor mannen een zeldzaam saai einde. In plaats van een opbouw naar de climax, wordt het publiek in slaap gesust. Het toch al niet volledig bezette stadion stroomt het laat ste uur zelfs langzaam leeg. En dat kan nooit de bedoeling zijn. „Veel heeft te maken met de li ve-registratie van de NOS", legt wedstrijddirecteur Jaap Bisschop even later uit. „Zij bepalen mede ons programma. De NOS wilde tussen zeven en acht uur graag al le hoogtepunten uitzenden. Dat zijn de Nederlandse toppers en een wereldster als Bekele. Maar in de evaluatie moeten we toch eens kijken hoe we voor het publiek iets mooi bewaren als slot."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30