H Meer klachten discriminatie 14 ZEELAND brieven Delta Ride for the Roses breekt eigen records met groot deelnemersveld en hoge opbrengst. DELTA RIDE FOR THE ROSES Kafka maandag Polman Fraude Mantelzorgers Wim Hofman et boek, dat van Franz Kafka de dui delijke titel Het slot heeft gekregen, zit vol sneeuw en kou en mist en onduidelijkheden. Het is een geheimzinnig boek dat het ver haal vertelt van een zekere K. die laat in de avond in een dorp aan de voet van een kasteel aan komt. Hij klopt aan bij een her berg, waar eigenlijk geen plaats is, maar hij mag ergens op de grond slapen en dat vindt hij goed. Hij vindt veel goed en dus moet hij in het hele verhaal veel slikken. Hij is landmeter en moet blijkbaar iets voor de kasteelheer gaan doen, maar de slotheer krijgt hij niet te spre ken. Na allerlei omhaal en veel inspanningen krijgt hij te ho ren dat hij niet nodig is. Maar dan zijn we al in hoofdstuk vijf en in mijn boek zijn we dan 140 bladzijden verder. Ondanks dat probeert hij toch van alles om in dienst van de kasteel heer te komen, maar K. verliest op den duur al zijn trots en zelf verzekerdheid. Het is een verontrustend boek dat in ieder geval iedere ambte naar die met bureaucratie te maken krijgt, zou moeten le zen. Nee: het zou steeds weer terugkerende examenstof voor ambtenaren moeten zijn en ze zouden bepaalde stukken eruit van buiten moeten leren. Maar het boek is voor iedereen leer zaam. Vroeg of laat krijgen we immers allemaal wel te horen dat we niet meer nodig zijn, dat we boventallig zijn, overbo dig als werknemer, als partner, als echtgenoot of als mens. Vooral ouderen wordt dit wel te verstaan gegeven, maar het besef dat je in feite overbodig bent is niet aan leeftijd gebon den. Van het boek word je wel moedeloos en pessimistisch, maar het is eerder een realis tisch dan een pessimistisch boek. Natuurlijk ga je je bij dit boek afvragen of die slotheer wel be staat en waarom die K. nu zo graag hogerop wil komen en door wil gaan ondanks allerlei zinloze stappen. Zijn leven blijft zo uitzichtloos en hij heeft het aan zichzelf te wijten. Er gebeurt ook geen wonder. Het verhaal heeft geen einde. Kafka maakte het niet af en dat is misschien maar goed ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Han Polman's Westerschelde ver klaring getuigt van realiteitszin. Ook zijn opmerking over 'ar chaïsch besturen' is duidelijk. Een CdK dient zonder onderscheid des persoons, van welke partij ook, boven PS en GS te staan, maar dat betekent niet dat hij zijn eigen persoonlijke achtergrond als D66-democraat hoeft te verloo chenen. We mogen hopen dat hij zeker oog heeft voor het verval van de democratie in Zeeland. Te lang wordt beleid dominant ge voerd door een partij die statutair antidemocratisch is, en die meent geen directe verantwoording aan de bevolking af te moeten leggen. Dat dit beleid 'legitiem' in achter kamers werd gecreëerd door de grotere partijen is des te triester. Ook door hen wordt verkiezing verward met een vrijblijvend mandaat. Kritische vragen en ac ties van de bevolking worden bij herhaling met tegenzin beant woord of genegeerd. Op dat punt mag hij als democraat ook sturing geven, want zoals hij terecht zegt: „De wereld is echt veranderd." Hans Pollemans Singel 10, Biervliet De schandalen in de vleesindus trie blijven naar buiten komen: Vleesfraude en nieuwe verdenkin gen, hoe makkelijk het is om te sjoemelen met de etiketten van vlees. Slachtafval dat werd verhan deld als consumptievlees, varkens uit de kadaverbak kregen via een duistere weg het stempel goedge keurd op en belanden in worsten brood. Het is een taak van de rijks overheid die er op toeziet dat ons voedsel veilig is! Er is een hygiëne- pakket en bedrijven die levens middelen maken moeten zich houden aan de regels voor veilig heid., staat beschreven. In de hui dige vleesindustrie, een wereld wijde organisatie, die alleen kijkt naar euro's, dollars en yens, en geen oog heeft voor de gezond heid van mens, dier. Zo goedkoop mogelijk produceren over de rug gen van miljarden dieren die weg kwijnen en bruut worden afge slacht. C. Minneboo J.D.P.de Smitstraat 31, Oost-Souburg Het tij keert in Nederland (krant, 5 juni). Werd vroeger veel werk naar het buitenland verplaatst, nu mag men het zelf doen. Iedereen die werkt, heeft recht op een mi nimumloon. Waarom lees ik niets over huishoudelijke hulpen die in eens alfahulp worden. Is dat om dat het de laagste klasse is? Waar om mantelzorgers verplichten om 'laag' werk te doen en hoogopge leiden uit te betalen zonder tegen prestatie te verlangen? En afhanke lijke mensen met een lage uitke ring laten betalen voor boodschap pen doen, wassen en strijken. Dit is de thuiszorg afbreken. M. de Graaf Adriaen Lauwereyszstraat 63, Middelburg 'Hier speelt veel emotie' door Marcel Modde GOES - Het is nog net niet met pie pende remmen dat Leen Bot en Susan Damen uit Goes de hal van de inschrijfbalie binnenrijden. Buiten, op het podium, staat de or ganisatie van de Delta Ride for the Roses klaar om de deelne mers aan de 25 en 50 kilometer- tocht weg te schieten. De cracks van de 80 en 120 kilometer heb ben dan al anderhalf uur in de be nen. „Ketting gebroken", verklaart Susan haar haast. „Net voor de poort. We zijn naar Jeremiasse gesjeesd, die heeft er een nieuwe schakel tussengezet, en toen weer terug. Tsjeetje... Ik hoop niet dat het de hele dag dit tempo wordt, want dat hou ik niet vol." Ze krijgen startnummer 4812 en 4813. Maar er zijn al hogere gesig naleerd zaterdagochtend. Klopt, bevestigt organisatiemana ger Eveline de Lange. De vijfde editie van de Zeeuwse tocht te gen kanker heeft 5901 fietsers (1193 daginschrijvingen) naar de Zeelandhallen gebracht. Daarmee is het oude record, van 4769 vorig jaar, verpulverd. Dat geldt ook voor het bedrag dat werd ingeza meld: 169.760 euro. De opbrengst gaat naar het bekroonde onder zoek van René Bernards van het Amsterdamse Antoni van Leeu wenhoek Ziekenhuis. Bonte kleuren domineren die za terdag het Bevelandse en Walcher- se polderlandschap. De zussen Ni cole (34) en Chantal (25) Louwert uit Yerseke rijden met een foto van opa Henk Schrier op hun rug. „Op 1 mei vorig jaar overleden aan kanker", vertelt Nicole. „En we rijden ook voor ons nichtje met leukemie. En de overbuur man, die heeft de ziekte ook." Zo heeft vrijwel iedere deelnemer wel een naaste of iemand iets ver der weg die 'op de bagagedrager zit' tijdens de Ride. Souburger Ge rard Uit de Haag (79) rijdt in her innering aan zijn vrouw, die 11 jaar geleden overleed. Samen met zijn vriendin Riet Kruitbosch, wiens zwager tegen kanker vecht. Ze overziet het deelnemersveld: „Hier speelt heel veel emotie." Onderweg naar pleisterplaats De Meerkoet aan het Veerse Meer be palen de duofietsen van Zorg groep Ter Weel het tempo voor het achteropkomend verkeer. Theo Geene (87) en zijn begelei der Chris Heijnsdijk laden de bat terij op met een banaantje. „We gebruiken de elektrische onder steuning alleen voor hellingen", zegt Heijnsdijk. „Die accu zal niet snel leeg zijn. We hadden makke lijk de 50 kunnen doen", grinnikt Geene genietend van de sfeer. Op de smalle dijkjes moesten de renners hun snelheid wel matigen. Aan de Delta Ride for the Roses deed door Marcel Modde GOES - Het aantal klachten over dis criminatie in Zeeland is vorig jaar gestegen. In totaal kreeg het Anti Discriminatiebureau (ADB) Zee land 130 gevallen te verwerken. In 2011 waren dat er 93. Daarbij draait het opvallend vaak (66 keer) om klachten in relatie tot de afkomst van iemand, stelt het bureau vast. Het voorgaande jaar was dat in die categorie nog de helft minder. Wat de achter grond is van die stijging, weet het ADB Zeeland niet. De organisatie houdt er rekening mee dat het mo gelijk ook te maken heeft met het effect van de landelijke campagnes over de afgelopen vijfjaar. Het bureau haalt een voorbeeld aan van een man die geen reke ning kon openen bij een Walcher- se bank, omdat hij geen Neder lands sprak en bovendien analfa beet was. Een andere bank had daar geen moeite mee. Meerdere klachten op dit front gingen over het 'Polenmeldpunt' dat de PW in het leven heeft geroepen. Ook een handicap, chronische ziekte en leeftijd waren veelvuldig de reden waarom mensen zich ach tergesteld voelden. De meeste klachten kwamen voort uit een ar beidssituatie, collectieve voorzie ningen (zoals regiotaxi en maaltijd- verstrekking) en het onderwijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14