De tweede keer RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE SPECTRUM 15 afsluiten Nu mijn oudste kleinkinderen in de leef tijd geraken, waarop de ene hevige ver liefdheid in hoog tempo wordt afgewis seld door de volgende bevlieging, kan ik het niet laten oude koeien uit mijn eigen levens- sloot naar boven te halen. Dat lang uitgestelde, maar toch gekomen verrukkelij ke lentezonnetje bevordert het terugdromen naar idyllische ogenblikken, in mijn jonge jaren vooral doorgebracht in parken en weilanden. Het werd in de jaren veertig niet op prijs gesteld om de jolige hormonen die door je lijf buitelden te trainen in je eigen slaapkamer! Nee! Niks daarvan. Wanneer je alleen thuis was, mocht je geen jongens op de thee vragen. Dus we ken wij uit naar de Amersfoortse Treek, toen nog een onschuldig landschap zonder nieuwbouw. Bo vendien had ik een vriendje, voor wie onze schut ting geen belemmering vormde. Natuurlijk stond mijn slaapkamerraam open...! Een variant op de balkonscène uit Romeo en Julia, behal ve dat ik geen balkon had en hij mij hielp met naar buiten klimmen. Fluisterend en giechelend kwamen wij beneden. Achterop zijn fiets reden we naar het bos. En daar, gewoon op de dennennaalden, rommelden wij er lustig op los. Lang heb ik gedacht, dat je niet zwan ger kon worden zolang je je broek maar aanhield! Die hield ik dus, door dik en dun, aan. Maar wanneer ik denk aan de hemelse opwinding die zich van ons meester maakte, dan doet het mij veel plezier te zien dat mijn nakomelingen nog steeds de klassieke oefeningen in de liefde bedrij ven. Af en toe nemen ze mij in vertrouwen. Zodat ik aardig wordt bijgespijkerd en ik langzamerhand tot de conclusie kom: er verandert helemaal niks! Wij vinden onszelf terug bij Remco Campert, in DE EERSTE KEER. De eerste keer ging ik met je mee naar je kamer daar zou het gebeuren de laatste tram jankte door de bocht de radio van de buren speelde onaardse jazz jij stak een stompje kaars aan in een fles zo ging het dus ik trok traag mijn schoenen uit was in verwar ring zou ik mans genoeg zijn die eerste keer? De eer ste keer zweette ik als een otter in zo'n worsteling onbehouwen en teder bewoog mijn lichaam eerder niet in het zoete bloed van onze stukgebeten mon den kwamen zoals nooit meer later lust en liefde sa men in het sputterende licht van de kaarsvlam en het zachte schijnsel van de nachtelijke stad dat door V het raam naar binnen viel en zich bij ons had neer gevlijd zag ik hoe je ogen iets zagen dat ik niet kon zien zo bodemloos ver van mij weg besef van gevaar in je mond halfopen hoonde de dood de eerste keer rookten we een sigaret toen het gebeurd was dat zag je ze doen in de Franse film ik morste as op mijn borst en snoof tersluiks aan mijn vinger gedoopt in je geur de eerste keer dat gevoel van ruimte die om mij vroeg hoe de wereld eindelijk voor me openlag alle steden toegankelijk de wijdste zee bevaarbaar de hoogste berg te beklimmen niets hield me meer tegen het liefst ging ik meteen op weg Maar eerst nog de tweede keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 99