Vieneviene SPECTRUM 11 standplaats Mexico Jan Albert Hootsen ZATERDAG 8 JUNI 2013 van Erdogan Ahmed. ge regering. Onder de AKP zijn de ar beidsrechten uitgehold. Iedereen is bang zijn mond open te doen. Turkish Airlines is Uirkije in het klein. Bij el ke machtswisseling in het land wordt ook de directie vervangen door aan hangers van de regerende partij. „Wat bij Turkish Airlines gebeurt, is een voorbode voor zaken die in het land spelen. Ik ben nu bijna een jaar werkloos. Mijn leven is totaal veran derd. Maar ik heb besloten om alle energie die ik voor mijn werk gaf, nu te gebruiken om mijn gelijk te halen. Ik maakte me al langer zorgen, de druk werd steeds verder opgevoerd. Hoe lang kun je blijven zwijgen? Tot er niemand meer over is?" Mehmet (46), eigenaar van een winkel in bouwmateriaal „Ik heb op Erdogan gestemd en zou dat morgen weer doen. Dit land heeft Mehmet. foto's Agata Skowronek een sterke, autoritaire leider nodig. Als je schreeuwt, luisteren mensen. Dat zit in onze cultuur. Deze gebeur tenissen schaden hem niet. Hij kan zelfs méér stemmen krijgen. Ik ben de jongste niet meer, heb partijen zien komen en gaan en zeg eerlijk: het gaat beter in dit land dan ooit tevo ren. Kijk in deze wijk, bijna iedereen kan zich nu een auto veroorloven. Dat was tien jaar geleden wel anders. „Het land is een stuk toleranter gewor den. Ook voor mensen als ik. Ik ben religieus, mijn vrouw draagt een zwar te boerka. Tien jaar geleden was de druk op ons veel groter. Ik had toen een lange baard en we werden overal vreemd aangekeken. Nu niet meer. „Ik geloof niet dat deze protesten tot een tweedeling leiden. Dit is Thrkije. Ik heb ook vrienden die op het plein staan. Communisten, Koerden, Alevi. Maar als je ze vraagt waarom ze daar zijn, kunnen ze daar geen antwoord op geven. Veel wordt georganiseerd door de oppositie, door de bonden. Zij hebben een andere agenda. De po litie treedt op, maar alleen wanneer ze geprovoceerd wordt. Geloof al die leugens op Twitter niet." Yasemin (16), scholiere „Veel klasgenoten gaan na school met een naar Taksim. De meesten zijn Koerdisch, net als ik. Zij moeten de premier niet, maar ik wel. Ik houd echt van Erdogan. Alles wat hij doet, doet hij voor de mensen. Mijn ouders stemmen ook altijd op hem. Ik kom uit een religieus gezin, mijn moeder draagt een hoofddoek. Ik eigenlijk ook, maar het was zo warm vandaag, dus ik 'm net afgedaan. Dat vind mijn moeder geen probleem. „Die mensen in het park hebben het over onderdrukking. Dat voel ik hele maal niet. Ik zou morgen zo op Erdo gan stemmen, maar vind het wel gek dat hij nu het land uit is voor een staatsbezoek aan Marokko. Dat be grijp ik niet. Juist nu? „Ik vind ook dat ze de bomen in het park niet moeten kappen. Er is al zo weinig groen in het centrum. Maar waarom lossen de demonstranten dat niet met praten op? „We hebben 's avonds last van traan gas. We moeten de ramen echt dicht houden. Maar die mensen daar steken zelfs politiewagens in brand. Dat vind ik zo stom, wat heb je daar nou aan? „Ik wil later politieagent worden. Dat wil ik al heel lang. Ik wil de mensen en Turkije dienen. Of ik dan ook met traangas ga schieten? Liever niet na tuurlijk, alleen als het echt nodig is." ©reageren? spectrum@depersdienst.nl m-acr I Op de stoep voor ons gebouw zit Ed gar de hele dag op een omgekeerde emmer voor de deur. Hij wacht tot de bewoners met de auto thuisko men. Dan komt hij in actie. De buurman of buurvrouw stopt even, Edgar kijkt om zich heen, spot een lege parkeerplaats en begint wild te gebaren naar de bestuurder. „Viene! Viene! Viene!", roept hij. „Kom maar hoor!" Is de auto ge parkeerd, dan krijgt hij een zakcentje. Eigenlijk zou hij er allang niet meer moeten zijn. De zogeheten vienevienes, clandestiene parkeerwach ters in Mexico-Stad, zijn al heel wat jaren niet wel kom, vindt het stadsbestuur. Dat geldt ook voor veel andere voltijdzwartwerkers in de stad, zoals de straatverkopers en bedelaars. Edgar zit er echter nog steeds. Je niets aantrekken van een verbod is al even Mexicaans als de vieneviene. Mexico is een land dat is gebouwd op informele arbeid. Meer dan de helft van de actieve beroepsbevolking werkt in de clandestiene sector. Het is praktisch onmogelijk een dag door te komen zonder ten minste een paar pesos uit te geven aan de massa zwartwerkers. Je koopt een sigaret of een pakje kauwgom van een straatverkoper, geeft een fooi aan de muzikant die je middag op het ter ras opvrolijkt met een ballade, of je koopt een cd in de metro. Vorige week kwam in het nieuws dat de gemeente Boca del Rio, in de deelstaat Veracruz, de hele infor mele sector in de stad per onmiddellijk wil verbie den. Het legioen zwartwerkers zou voor overlast zorgen en er zouden 'klachten uit de samenleving' zijn gekomen. Of dat laatste klopt, weet niemand. Weinigen denken echter dat het verbod echt haal baar is. Niet alleen omdat de informele sector zo groot is, maar vooral omdat het gros van de profes sionele zwartwerkers in het land geen andere keu ze heeft. Neem Ramón, een goede vriend van me. Hij is een goedlachse jongen van tegen de 30 die met trots ver telt dat hij al zijn hele leven geen cent belasting heeft betaald. Hij verdient zijn geld met het verko pen van illegaal gebrande cd's. „Waarom zou ik?", antwoordt hij steeds als ik hem vraag waarom hij geen 'officiële' baan heeft. „Er is nauwelijks goedbe taald werk, de prijzen blijven maar stijgen en ik kan prima rondkomen van wat ik doe." Ramón slaat de spijker op zijn kop. De cijfers geven hem gelijk. De informele sector wordt eerder groter dan kleiner, ondanks het feit dat de economie het de laatste jaren goed doet. Om die reden zijn pogin gen de zwartwerkers van de straat te krijgen ge doemd te mislukken. Dat was in Mexico-Stad al het geval en Boca del Rio zal dat binnenkort ook wel er varen. Sinds het hoofdstedelijke verbod is het aantal viene vienes eerder toe- dan afgenomen. Ook dat is heel Mexicaans: wetten met veel tamtam aankondigen, waarna precies het tegenovergestelde gebeurt. Yasemin. Fatma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95