SPECTRUM 7 «Er is nooit onafhankelijk onderzoek gedaan. Mensen zijn niet eerlijk over ontpoldering. «Na ontpoldering komt hier geen nieuwe estuariene natuur. ZATERDAG 8 JUNI 2013 Antwerpen Emmapolder De grens tussen België en Nederland, met de Belgische Prosperpolder (I) en de Hedwi- gepolder in Nederland, foto ANP/Koen Suyk land dan vervolgens opslibt en geen estuariene natuur wordt." Dus als Dijksma aantoont dat het estuarie ne natuur wordt, gaat u akkoord? „In tien jaar heeft geen regering een rap port gepresenteerd dat dat aantoont." Stel, ze komt er toch mee? „Dat is niet aan de orde, want het is er niet en komt er niet." Wanneer is onderzoek overtuigend genoeg? „Als het de waarheid is." Maar ieder heeft zijn eigen waarheid. „Als tien onderzoeksbureaus worden ge vraagd een studie te doen en negen zeg gen hetzelfde, dan zit je dichtbij de waarheid. Voor estuariene natuur mag worden onteigend, voor een plan om een haven of containerkade aan te leg gen niet. Voila." Dijksma krijgt dus een 'nee' van u? „We wachten op het plan van de Staat en gaan naar de rechter. Of Dijksma komt met een voorstel zoals Bleker. Dan valt er te praten. Maar het regeerakkoord biedt daar geen ruimte voor." Ook een rechter stelt u uiteindelijk in het ge lijk of ongelijk. „Maar op zijn minst hoop ik dat hij onaf hankelijk kan denken. Mevrouw Dijks ma mag niet denken. De leden van de Tweede Kamer van de WD en PvdA mogen ook niet denken. Die lopen ach ter een regeerakkoord aan. Dat vind ik triest." Sieperdaschor Hedwigepolder infographic Willem Adriaansens bron Rijksinpassingsplan Hertogin Hedwigepolder had. Ik vond dat zeer moedig. Hij was er niet op uit om te ontpolderen. Bleker was constructief, had een moeilijke job, maar vond iets. Zijn compromis - een derde onder, tweederde behouden - was aanvaardbaar voor Europa, Vlaanderen en voor mij. Mijn keus was: alles kwijt of too hectare kwijt. Maar het kabinet viel en er was in de Tweede Kamer geen steun meer voor. Zijn opvolger, me vrouw Dijksma, was hier een paar maan den geleden en zei dat het niet haar be sluit was, maar dat van het kabinet. Maar het besluit stond dus al vast. Ze maakt een fout." Welke? „Na ontpoldering komt hier geen nieu we estuariene natuur. Mijn grootvader heeft 20 jaar geleden op minnelijke ma nier een polder verkocht aan stichting het Zeeuwse Landschap om meer estua riene natuur te krijgen. Het gebied heet nu Sieperdaschor en ligt hier een paar honderd meter vandaan. De dijk is toen afgegraven, het water is gekomen en de sedimentatie is gebleven. Het gebied is opgeslibd en ligt inmiddels een meter hoger dan de Hedwigepolder. Het water komt er niet meer, het staat vol met riet en vogels komen er niet. Denkt u nu dat als de Hedwige onder gaat, er wel estua riene natuur ontstaat? Het waterschap denkt van niet. Net zomin als de Europe se Commissie. In de correspondentie die ik met Europa heb gevoerd, is een brief naar me gestuurd die niet voor mij bestemd was. Er stond boven: 'not to be sent to mr. De Cloedt'. Er staat in dat er geen estuariene natuur zal ontstaan in de Hedwigepolder. Die brief gebruiken we voor de rechter." Waarom moet het dan toch volgens u? „We spreken hier niet over natuur of we tenschap, maar over chantage van de Vlamingen. Alles moet wijken voor de Antwerpse haven. Geen Nederlands po liticus durft dat te zeggen. Politici zijn tegen ontpoldering; toch besluiten ze an ders. Dat komt door de druk van minis ter-president Kris Peeters van Vlaande ren. Als hij zijn zin niet krijgt dient hij een schadeclaim in van 8oo miljoen. De 8o miljoen die de ontpoldering kost, be taalt Vlaanderen. Peeters wil meer con tainers. Zeg dat dan en lieg niet." De Antwerpse havenschepen Marc Van Peel vindt dat de natuur in de Westerschelde voortaan een zaak is voor Nederland en niet voor Vlaanderen. Het moet voortaan gaan over 'optimale toegankelijkheid' van de haven van Antwerpen. „Vlaanderen heeft inmiddels zijn derde verdieping van de Westerschelde. Maar dat heeft jaren gesteggel over natuur opgeleverd. Vlaanderen wil natuurlijk een vierde verdieping, maar niet weer deze heisa. Wat is dan makkelijker dan om het niet meer over natuur te heb ben?" Staatssecretaris Sharon Dijksma schreef de Tweede Kamer onlangs dat de onderhande lingen met u zijn begonnen. „Ik weet niet wat ze bedoelt. Ik ben con structief. Maar als ze zegt dat ik ontei gend word, wat moet ik dan doen? Hui len? Roepen? Ze heeft me gevraagd rus tig te blijven. Maar ik heb geen andere keus dan naar de rechter te gaan. Als po litici eerlijk zeggen dat ze hier een con tainerkade willen hebben omdat het goed is voor het land, kan ik ermee le ven. Mits dat wordt aangetoond." Er is toch veel onderzoek gedaan? „Er is nog nooit onafhankelijk onder zoek gedaan. Mensen zijn niet eerlijk over ontpoldering. Ik heb geld genoeg om mijn leven niet te hoeven werken. Maar zo ben ik niet. Vlaanderen heeft in 2006 een aanbod gedaan: een kasteel met 100 hectare in Belgisch Limburg. Wat moet ik met een luxe kasteel voor recepties dat me miljoenen aan onder houd kost? Hier heb ik een mooie pol der met vet land. De pacht levert mij geld op en de boeren vérdienen hier hun boterham en kunnen veel Zeeuwen van voedsel voorzien. Goed rentmeester schap is mijn visie." De Westerschelde moet toch gezonder? „Doe het dan op een manier dat het ef fect heeft. Er is met mij over alles te spre ken, maar niet over ontpolderen als het Land van Saeftinghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91