Eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder vertelt waarom hij zo fel tegen ontpoldering is. Want onder voor waarden wil hij best verkopen. •-*r 6 SPECTRUM Alles moet wijken voor door Jeffrey Kutterink Gery de Cloedt (41) wijst op een luchtfo to naar een plekje aan de oever van de Westerschelde. „Hjer stond opa's huis. Het is afgebro ken omdat de dijk breder is gemaakt." Het lijkt al een eeuwigheid geleden, maar de herinneringen aan hoe hij als klein jongetje in de Hedwigepolder speelde, zijn warm en talrijk. De Hedwigepolder is al sinds 1935 in handen van de De Cloedts. „Opa kocht de polder bij een openbare verkoop. We verbleven er met de familie dan vaak voor een wat langere periode." Opa overleed in 1996 en Gery's vader erfde de polder. „Maar hij was toen ook al in de 70 en zag het niet zitten om heen-en-weer te rijden en het huis, het land en de dieren te onderhouden." Van de één op de andere dag bezit Gery 316 hectare grond, waarvan 16 hectare op Vlaams grondgebied. De polder was toen kaler dan nu, weet hij nog. „Nu is er meer natuur. Iedereen die hier komt zegt: wat is het mooi." Het is ontegen zeglijk waar. Het is er zo groen dat De Cloedts 'witte huis' tegen de Schelde- dijk zo goed als verscholen ligt. „Ik ge niet intens van de omgeving." Het witte huis met rode dakpannen is niet groot en zelfs sober, maar knus in gericht. Er spat niet vanaf dat het het buitenverblijf is van de directeur van Group De Cloedt; een groep van bedrij ven actief in beton, bodemsanering, bouwmaterialen, zand- en grintwin- ning en baggerwerken. Een concern met een omzet van 120 miljoen euro per jaar en waar 400 mensen hun brood verdienen. De Cloedt, zijn vrouw en zijn kinderen voelen zich thuis in de Hedwigepolder. „In de zomer ben ik hier elk weekend", vertelt hij achter over leunend op de bank. „En doorde weeks passeer ik vaak zo eens een uur tje voor de paarden. Ik woon 70 kilome ter hier vandaan, in Brussel." De paarden zijn zijn passie. Dertig heeft hij er staan, waarmee hij fanatiek polo speelt. Ze worden door Argentijn se jockeys afgericht. „Ik vind het een zeer complete, strategische sport. Bo vendien kan ik het spelen met mijn kin deren." Boven de schouw hangen familiekiek jes. „Ik speel wedstrijden in Holland, België, Duitsland, en Frankrijk. Ik werk veel, hard en graag. Voor de rest pro beer ik tijd met mijn gezin door te brengen. Heb ik dan een momentje over, dan speel ik polo of zeil of ski ik. Ik hou van buitensporten." Lachend: „Allez, het is beter en minder duur dan een casino." Van de 300 hectare die de Hedwigepol der nu groot is, is 270 hectare verpacht, rekent Gery voor. „30 hectare is voor mezelf, maar daarvan is zeker 20 boom en bos." Er zijn 25 pachters. Op één fa- A r/: - \i A'-rtm milie na wonen ze niet in de Hedwige polder, maar in de omliggende Prosper en Emmapolder. „Er woont nog één fa milie in de Hedwige, helemaal aan het begin als je de polder inrijdt." Hij heeft net bezoek gehad van een aan tal Tweede Kamerleden van de WD. „Ze zeiden dat ze het hier heel erg mooi vinden. Maar ja, wat koop ik daar voor? Hun handtekening staat onder een regeerakkoord waarin staat dat de polder onder water gaat. Is dat nor maal? Ik vind dat je eerlijk moet zijn." De vriendelijke toon verandert. „Ik ben nooit betrokken bij de afspraken die Ne derland en Vlaanderen in 2005 hebben gemaakt om de Hedwigepolder onder water te zetten. Ik hoorde geruchten en heb uitleg gevraagd aan de Vlaamse en Nederlandse overheden. Ik heb nooit reactie gekregen." Maar op 13 januari 1995 meldde de PZC dat de kans bestaat dat de Hedwigepolder wordt teruggegeven aan de natuur. „Er waren geruchten. Maar pas nadat de ministers de Scheldeverdragen had den getekend, ontstond lawaai. De be volking was gechoqueerd en de Tweede Kamer heeft veel uitleg gevraagd en dui- delijkgemaakt dat ontpolderen een fou te beslissing is. Maar het is altijd geblok keerd door Vlaanderen. Om het even welk alternatief werd aangedragen." Voormalig staatssecretaris Henk Bleker had een alternatief. „Hij was de eerste die kwam kijken voordat hij een beslissing genomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90