In een modern kantoor in Hoofd dorp worden we kelijks de avontu ren van Donald Duck verzonnen. De Nederlandse versie ervan be staat ruim 60 jaar. 'Wist je dat bijna de helft van onze abonnees volwas sen is?' 4 SPECTRUM media ook voor volwassenen door Laura Heerlien erst een persoonlijke vraag: „Waarom draagt Oom Donald wel een jas, maar geen broekje?" Senior edi tor Jos Beekman heeft de vraag vaker ge hoord, maar weet het antwoord niet precies. „Donald Duck begon ooit in de jaren dertig als een klein eendje met een lange snavel dat een jasje en een petje droeg en op een woonboot woonde. In de loop der jaren is hij wat ronder geworden, maar verder is er niet zo veel aan hem veranderd. Hij is dus vanaf het begin zonder broekje getekend. Op zich logisch: hij werd be dacht als dier. Maar hij droeg wel meteen al dat jasje. En hij trekt trou wens ook soms een zwempak aan. Wie dat ooit verzonnen heeft?" Beekman werkt al 26 jaar op de redac tie van het weekblad. Dat is geen stof fig hok vol stapels strips, maar een grote open ruimte in het hypermoder ne kantoor van uitgeverij Sanoma in Hoofddorp. Daar zetelen ook onder meer de redacties van Tina en Fashio- nista. De redacteuren vullen wekelijks 44 pagina's. Ze verzinnen hun eigen ver halen. Daarnaast worden strips uit het buitenland overgenomen en 'ver- Nederlandst'. Per land verschilt im mers ook de humor. In Nederland is Donald de ster, maar Mickey Mouse is de held van de zuidelijker landen en Duitsland. Beekman: „De juiste toon moet goed bewaakt worden. Vrolijk, niet al te ingewikkeld, maar ook met een knipoog naar de volwassen lezers. Wist je dat bijna de helft van onze abonnees volwassen is? Het is geen kinder-, maar een familieblad." Beekman laat zien hoe een stripver haal geboren wordt. Dat gaat heel sim pel: met een pen op een A4'tje. Eerst tekent hij de stripvakjes: het frame. Links bovenin de titel en dan ontstaat uit de losse pols een scenario van Do nald die van huis vertrekt voor een be zoek aan Katrien, maar pardoes tegen de chagrijnige Bolderbast aanbotst. Dat de dag anders zal lopen dan Do nald verwacht, is duidelijk. „Als het scenario klaar is, gaat het naar de teke naar. We hebben in Spanje tekenaars zitten met wie we veel samenwerken, maar ook hier op de redactie. Zij verta len de geleverde schetsen en tekst in nauwkeurige tekeningen." Dat gaat nog steeds allemaal met de hand. Victor Venema is een van de redactie- tekenaars. Hij is druk bezig met Goofy. „Papier kun je makkelijk bewe gen en draaien en dus tekent het een stuk gemakkelijker dan op een beeld scherm. Bovendien lijkt het resultaat op de computer snel te kunstmatig. Handmatig tekenen maakt het echter. En het gaat nog sneller ook. Een teke ning die af is, scan je in." Dan komt de definitieve tekst erbij. Thom Roep is al 40 jaar hoofdredac teur van Donald Duck; binnenkort stopt hij. Na al die jaren staat het blad nog steeds als een huis, vindt de 61-ja- rige hoofdredacteur. „Natuurlijk, de oplage daalt, dat hoort bij de tijd. Maar Nederland is echt een abonne mentenland. In de Verenigde Staten is al jaren geen Donald Duck meer te vinden. Mensen denken dat we verha len halen uit Amerika, maar dat is niet zo. De strip wordt alleen nog ge maakt in Italië, Denemarken en hier." In de loop der jaren heeft hij de eend en zijn vrienden met hun tijd mee zien gaan. „Dertig jaar geleden ging Donald zijn neefjes nog met een mat tenklopper achterna. Dat lost hij nu anders op. Ook voor ons is er wel wat veranderd. We maken veel meer ei gen producties, omdat het aanbod uit het buitenland afgenomen is. En we spelen meer in op de actualiteit. De abdicatie bijvoorbeeld, het kronings- verhaal, dat nu in de winkel ligt. En we denken alweer na over een special voor de Kinderboekenweek. Wat dat precies wordt, verklap ik nog niet, maar Donald gaat in elk geval op zoek Een twitte- rende Hiawatha die gezellig kletst met Wil lie Wortel? Kwik ontspan nen in gesprek met Zwarte Ma- gica? Op twit ter vervagen de grenzen van het stripver haal. Ruim veer tig figuren uit de Donald Duck hebben in middels een twitteraccount. Het stripblad heeft 163.000 volgers. „Meer dan Mark Rut- te", volgens re dacteur Jos Beekman. „Twit ter is een mooie aanvul ling. Op papier zijn de figuren gebonden aan hun eigen strips, maar hier kan ieder een gezellig met elkaar bab belen. Dat wor den soms eigen verhaaltjes." naar oude boeken." Eigenlijk is alles mogelijk, zolang het maar binnen de kaders van Disney past. „Aan 4 mei doen we niets. Donald kent geen oor log, religie, seks, drank, drugs en siga retten. Laatst was er een voorstel om een strip te maken over een donorco dicil. Dat kan dus niet, want dan moet er iemand dood in Duckstad. We zijn een vrolijk weekblad, weet je. Dat is de formule. Een beetje politiek mag wel, maar zeker niet meer dan een grapje als 'Mark Grutte'." Roep moest heel wat keren uitleggen dat een tijdschrift als Donald Duck een redactie en dus ook een hoofdre dacteur nodig heeft. „Mensen verge ten wel eens dat alles wat voor kinde ren gemaakt wordt uit volwassen han den komt. Wij zijn een commercieel bedrijf met een heleboel taakstellin gen." Soms iets te commercieel naar Roeps smaak. „Maar de tijden verande ren en de luxe dat je het als hoofdre dacteur 100 procent voor het zeggen had, is voorbij. We kunnen niet meer zo eigenwijs zijn, als we zouden wil len. De schoorsteen van de uitgeverij moet immers ook roken." Een laatste vraag aan Jos Beekman over Donald Duck; een soms onrede lijke driftkop maar ook een harde wer ker. Hoe komt Donald eigenlijk aan zijn neefjes? „Dat is ooit uit de doe ken gedaan in een tekenfilmpje. Kwik, Kwek en Kwak werden door hun moeder Dumbella gewoon kei hard gedumpt bij Donald, haar broer. Ze zou zogezegd snel terugkomen om hen te halen, maar de eenden hebben haar nooit meer teruggezien. Donald zorgt sindsdien voor hen, terwijl hij eigenlijk zelf nauwelijks volwassen is. En hij heeft al zo veel te stellen met Katrien, zijn verwende liefje. Als Guus Geluk in een grotere auto voor bijkomt, is hij haar kwijt. Donald heeft een goed hart, hij doet zijn best. Dat maakt hem sympathiek." reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 88