Goed slot is een betere investering dan een fietsverzekering Somberen? Tel je zegeningen 4 WERKEN PENSIOENZAKEN We beschikken over meer dan 1.000 miljard euro aan pensioen SNEL HULP INSCHAKELEN BIJ BETALINGSACHTERSTAND door Irene van den Berg Als Nederlander moet je je niet te veel aan je tweewieler hechten. Vo rig jaar werden er vol gens het Centrum Fietsdiefstal naar schatting 450.000 rijwielen gestolen in ons land. Door de in zet van lokfïetsen en de registra tie van unieke framenummers probeert de overheid het aantal diefstallen omlaag te brengen. Maar wie niet telkens opnieuw diep in de buidel wil tasten voor een nieuw karretje, moet zelf ook maatregelen treffen. Een fietsverzekering is niet goed koop. Het verzekeren van een stadsfiets van 750 euro kost in de grote steden ongeveer 180 euro voor 3 jaar, becijfert de Consu mentenbond. In de provincie re ken je een stuk minder af, name lijk gemiddeld 90 euro. Een verba zingwekkend verschil: „Uit de diefstalcijfers van het CBS blijkt dat in dorpen in vergelijking meer fietsen worden gestolen", zegt Sybren Visser van de Consu mentenbond. In Amsterdam bij voorbeeld gaat het om ongeveer 9 exemplaren per 1.000 inwoners. In Harlingen ligt dat aantal ho ger, namelijk op 9,3. Ook binnen de regio's verschil len de premies sterk. Vergelijken loont daarom de moeite. „Laat je in de showroom niet verleiden een fietsverzekering af te slui ten", waarschuwt Visser. Een rijwielhandelaar biedt vaak maar één verzekering aan, terwijl het goed is te zoeken naar een verzekering die past bij jouw per soonlijke situatie. Let ook op het verschil tussen een doorlopende en een kortlo pende verzekering. Bij de eerste betaalt de verzekerde elke maand premie, bij de tweede betaalt hij het hele bedrag in één keer voor af. Nadeel van een kortlopende verzekering; die eindigt direct bij uitkering. „Consumenten krijgen de premie over de resterende pe riode niet of slechts gedeeltelijk terug. Vervelend als je voor vijf jaar hebt betaald en je fiets wordt al na een halfjaar gestolen", waar schuwt Visser. Let er ook op of de verzekering in geld of natura uitkeert. „Wij krij gen bij de Consumentenbond ge regeld teleurgestelde reacties van consumenten die door hun verze keraar worden verplicht bij een bepaalde dealer een nieuwe fiets uit te zoeken, terwijl ze liever geld hadden gezien", stelt Visser. Vraag jezelf sowieso af of je wel een fietsverzekering nodig hebt. Gouden regel is: verzeker alleen dat waarvan je het risico zelf niet kunt dragen. Wie genoeg geld op zijn rekening heeft staan voor een nieuw stalen ros, kan de ver zekeringspremie beter op zak houden. „Een goede tweedehands fiets kost maar een paar honderd euro. In plaats van premie af te dragen, kun je daar ook gewoon voor spa ren", meent Arien de Jong van de Fietsersbond. Of investeer in een goed slot, waarmee je je fiets kunt vastzet ten. „Woon je in een regio waar de fietsverzekeringen heel duur zijn, dan is een fietsslot een bete re investering", zegt De Jong. reageren? Sm/ geld@depersdienst.nl Theo Gommer Nederlanders zijn somber over hun pensioenvooruit zichten. Dat bleek althans uit een on derzoek, waarvan de cijfers af gelopen week bekend zijn ge maakt. Nu is dat, objectief ge zien, geen verrassend resultaat. Het is of blijft immers kantje boord of de pensioenfondsen wel genoeg geld hebben voor al die pensioenen die ze de ko mende tientallen jaren moeten uitkeren. Komt bij dat de pen sioenleeftijd in de toekomst verschuift naar 67 jaar. Boven dien wordt het uitgekeerde be drag sowieso lager qua fiscale mogelijkheden. Het opbouwen van pensioen wordt er dus niet goedkoper op. We blijven im mers langer leven. Genoeg aan leiding om te somberen, kun je zeggen. Toch ben ik optimistisch. Ook dat is rationeel en objectief. We maken momenteel namelijk een overgang door naar de toe komstige pensioenwereld. Een beetje laat weliswaar, en het gaat ook niet echt snel, maar toch. Het belangrijkste is ech ter dat we over meer dan 1.000 miljard europensioenvermogen beschikken. De meeste andere Europese lidstaten hebben dat niet. De discussies die momenteel worden gevoerd, zijn vooral gericht op het eerlijk verdelen van dit vermogen, op verbete ring van de toekomstige op bouw en op de vraag of er nog evenveel pensioen opgebouwd moet (kunnen) worden als vroeger. Toen bestond het be drag uit 70 procent van je laatst verdiende salaris. Waarbij ik wel moet aantekenen dat sala risstijgingen in de laatste vijf a tien jaar toch al niet meer mee telden. Eindloon wordt echter steeds minder belangrijk nu de salarissen richting pensioenda tum meer gelijkmatig blijven en zelfs gaan dalen. Nog iets; de 70 procent van toen was een kostwinners norm. Tegenwoordig gaat het veelal om tweeverdieners. Natuurlijk, ruim vóór je 60e met (pre)pensioen of VUT gaan, zit er niet meer in. Ja, ten zij je zelf spaart en dus nu 'arm' leeft om het later goed te heb ben. Natuurlijk willen werkgevers niet meer verzorgen, maar al leen nog maar belonen. En dat in combinatie met steeds meer flexibele arbeid betekent na tuurlijk meer eigen verant woordelijkheid. In plaats van te somberen, kunnen we beter on ze zegeningen tellen. Koesteren wat we hebben en er goed voor zorgen. En nieuwe ontwikkelin gen niet schuwen. En vertrou wen hebben in de toekomst van de economie, want daar door ontstaat spaarcapaciteit. Pensioen is en blijft ook ge woon sparen. Spaar je meer, dan krijg je meer pensioen en vice versa. Laten we het dus ook niet veel ingewikkelder ma ken dan dat Dat we langer moe ten werken, is een feit. Maar ook een keuze. Vanaf 25 jaar be ginnen met werken en pen sioenopbouw en vanaf 60 jaar pensioneren en nog 20 tot 25 jaar leven? Nee, dat zit er dus niet meer in. Dat kan wel betaald worden, maar dan moeten we zoals be kend 50 procent meer pensioen premie betalen dan nu. Dat wil len we niet. Voor wie dat wel wil; prima! Maar dan zonder fis cale voordelen en dus gewoon voor eigen - netto - rekening. Al dat gesomber is wel te ver klaren, maar volgens mij niet nodig en niet reëel. De schou ders eronder en aanpakken. En je geld durven uitgeven. Maar zelfs dan duurt de 'crisis' nog wel even. Hoe eerder we dus beginnen, des te eerder het weer de goede kant opgaat. Toch? Mr. Theo Commer is partner bij Akkermans Partners Legal Advice Het voorkomen van betalingsachterstand begint met overzicht: maak post direct open, zet betaalopdrach ten (desnoods gedateerd op de uiterste datum) alvast online klaar. Gebruik de Bufferberekenaar van het Nibud, om te berekenen hoe groot je buffer moet zijn om financiële tegenslagen op te vangen. Betalingsachterstand is iets anders dan een schuld bij een bank of hypotheekverstrekker. Schulden staan ge registreerd, betalingsachterstand niet. Hierdoor wordt er langer mee geworsteld, wat tot gevolg kan hebben dat de achterstand groter en groter wordt. Nibud adviseert zo snel mogelijk hulp in te schakelen. De gemeente kan helpen bij treffen van regelingen met schuldeisers. Het voorkomen van achterstanden kan ook via werkgever, bank of woningcorporatie, bij wie je tijdig kunt aangeven dat je bepaalde lasten niet meer kunt opbrengen. De site www.zelfjeschuldenregelen.nl biedt hulp bij het ondernemen van actie bij beginnende schulden. Ook op de site www.nibud.nl is materiaal en informa tie te vinden over het voorkomen en oplossen van een betalingsachterstand. Tevens is er informatie over hoe je grip op je geld kunt krijgen en houden. -A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76