ll&i Dolle Dwaze Deltapark Dagen bij Neeltje Jans speciaal voor PZC lezers PZC JANS 26 ZEEUWS-VLAANDEREN Van de grond af een nieuw leven opbouwen in een ander land: Anikó Simons (39) weet er alles van. w Kortingsbon 7,50 korting p.p.) ABONNEE VOORDEEL Bezoek Deltapark Neeltje Jans en ontvang 7,50 korting per persoon op uw entreeticket! (hS) pzc.nl/abonneevoordeel Dolle Dwaze Deltapark Dagen bij Neeltje Jans Axelse Anikó is echt thuis in Israël door Monique den Hamer Ze zou haar leven met niemand willen rui len, de uit Axel afkom stige Anikó Simons. „Ik heb er nooit spijt van gehad dat ik Nederland heb achtergelaten om in Israël te wo nen." Het Middellandse Zee-kli maat went sneller dan de regen en kou in Nederland, maar dat is slechts een leuke bijkomstigheid voor Anikó. „Israël voelt als mijn thuis, alsof ik hier geboren had moeten zijn." De rijke geschiedenis van het land spreekt de Axelse aan. En de grote verscheidenheid, met mo derne steden als Tel Aviv en Eilat en toeristische trekpleisters als de Berg Massada. Overblijfselen van de paleizen van Herodes de Grote zijn daar te zien, op 470 meter hoogte vlak bij de Dode Zee. Israël is natuurlijk ook - en dat is zeker belangrijk voor Anikó - een Heilig Land voor vele geloofsovertuigin gen. Met als keerzijde dat Israël het toneel is van een schijnbaar eeu wigdurende strijd. Anikó heeft ook het één en ander meegemaakt, zelfs van dichtbij. „Het komt deels door mijn geloof, maar ik kan eerlijk zeggen dat ik mezelf hier goed voel. Natuurlijk mis ik mijn familie, maar ik zie en spreek hen vaak. Via Skype is het makkelijk contact houden, en als het even kan, zoeken we elkaar op." Op het moment dat Anikó besloot officieel joods te worden, verander de zij haar naam van Anikó in Shavit. „Van mijn keuze voor het joodse geloof ben ik honderd pro cent overtuigd. Als klein meisje zet te ik al vraagtekens bij verhalen uit het Nieuwe Testament. Op mijn vragen kreeg ik nooit duidelijk ant woord. Dat maakte de twijfel bij mij steeds groter." Als negentienjarige kwam Shavit voor het eerst in Israël. Ze verbleef in een kibboets, een landbouw coöperatie waar indertijd veel bui tenlanders vrijwillig werkten en woonden. „In Nederland had ik mezelf ingeschreven bij een orga nisatie die kibboetsvrijwilligers werft. Thuis overlegde ik niets, want ik dacht dat mijn ouders mij niet zomaar zouden laten gaan. Mijn oudere zus mocht eerder ook niet naar Israël. Nu moesten mijn ouders me wel laten gaan", grijnst Shavit. Ze was drie maanden in de kib boets. Het beviel haar goed. Israël had haar hart gestolen. „Maar ik moest terug naar Nederland om een vervolgstudie te doen, Admi nistratie aan het ROC Wester- schelde in Terneuzen. Ik besloot daarna opnieuw naar Israël te gaan. Mijn vader vond mij nogal een waaghals, omdat ik gek was op reizen en avontuur. Maar ik heb het van hem!" Haar ouders brachten vroeger bij bels en cassettebandjes naar Oost- Europa, vertelt Shavit. „Dat was vaak spannend. Het was nog in de communistische tijd. Mijn vader had zo zijn trucjes, als we bij de grens van Hongarije aankwamen. 'Anikó, voel je je wel goed?', zei hij dan. 'Misschien moet je even gaan liggen. Als de mannen je vra gen op te staan, blijf je maar lek ker liggen, hoor'." Achteraf bleek waarom ze moest blijven liggen. „Mijn ouders ver stopten de spullen overal. In de rugleuningen van de stoelen, maar ook onder mij in de achter bank lagen tientallen bijbels. Zo vielen ze niet op. Dit zal me altijd bijblijven." Shavit woont in de histori sche binnenstad van Jeruza lem, met haar man Nach- man Aharoni en vier kinderen (Shoham, Enya, Navon en Barkai). Nachman werkt in het bankwe zen en Shavit voor Christian Friends of Yad Vashem. „Het le ven hier is heel anders dan in Ne derland. Alles gaat op z'n gemak je. Als je bijvoorbeeld een bouw vergunning wilt, kan die erg lang op zich laten wachten. Toen ik hier net was, kon ik mezelf daar druk om maken. Maar het went snel, je kunt er toch niets aan ver anderen." Eind vorig jaar was Jeruzalem doelwit van raketaanvallen uit de Gazastrook. „Dat is nooit eerder gebeurd, maar ik voel me niet on veilig. Ik heb al verschillende aan slagen meegemaakt. Ik ben niet meer zo gauw bang." Shavit somt een paar gebeurtenissen op. „De eerste aanslag was in 1993 tijdens mijn verblijf in de kibboets, met Katjoesja-raketten uit Libanon. We moesten ons haasten naar de schuilkelders. Tijdens de Tweede Palestijnse Intifada (2000-2005) waren er veel aanslagen op bus sen en op de markt waar we naast U heeft toegang tot het park inclusief de film Ramp 1953 en de bouw van de stormvloedkering. Ook kunt u het binnenste van de stormvloedkering en alle binnen- en buiten exposities in het park bezoeken. Daarnaast zijn er spetterende zeeleeuwen- en zeehondenshows, ervaar een heuse orkaan tijdens een simulatie, roetsj van de waterglijbaan en bezoek het vernieuwde aquarium met fraaie witpunthaaien en roggen. Of krijg een zoen van een zeeleeuw tijdens een van de fotomomenten na de shows. In het restaurant neemt u even tijd voor een kop koffie of een smakelijke lunch. Bezoek is inclusief een gratis rondvaart door het Nationaal Park de Oosterschelde. Kijk voor meer informatie op www.neeltjejans.nl In het weekend zijn er gratis rondlei dingen naar de stormvloedkering onder leiding van een deskundige gids. Vanaf eind juni opent de nieuwste attractie de AQUASPLASH; een water paradijs voor kinderen. ABONNEE VOORDEEL «i Entree is inclusief een gratis rondvaart met de MS Christian B door het Nationaal Park de Ooster schelde, Incl. gratis parkboekje en plattegrond per gezin Max. 6 personen per bon en geldig van 8 juni tot en met 15 juli 2013. Niet geldig i.c.m. andere acties. Naam Adres Postcode Plaats Telefoonnummer E-mail De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66