Kat Lyna nam de bonte was wel erg letterlijk Springplank loopt 7500 euro bijeen Pastoor en kapelaan geëerd 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Lappenmand Schuur brandt af bij IJzendijke Expositie Toonbeeld Koffieschenkochtend Met boswachter op pad Trekkertrekwedstrijd door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes wekelijks een kijk je achter de schermen van Dieren- ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. m Grote wasjes, kleine was jes, stop ze in de was machine. Laat maar lek ker draaien, alles in de wasmachine! Nou ja, alles... De Surinaams-Ne- derlandse band Trafassi overdreef misschien een beetje. Want om nou een kat in de wasmachine te stoppen, dat gaat wel heel erg ver. Het overkwam Lyna, de rode kat van Senek Mertens uit Terneu zen. Per ongeluk, laat daar geen misverstand over bestaan. De twee katten van Senek logeren een tijdje bij een vriend, omdat in zijn ouderlijk huis twee honden wonen die graag oorlogje spelen met poezen. Die vriend gooide vorige week 's avonds nog wat wasgoed op kle ding die al in de trommel zat. Daarna zette hij de machine aan. Even later ging hij nog eens kij ken, omdat de de machine een nogal bonkend geluid maakte. „Hij schrok zich natuurlijk rot", vertelt Piet Mertens, de vader van Senek. „Lyna was doorweekt. Een maal afgedroogd heeft hij Lyna in haar mandje gelegd en is gaan sla pen. Verder was er namelijk niets vreemds te zien." De volgende ochtend bleek dat Ly na alleen wat last had van zijn staart; daar zat niet veel beweging meer in. „Daarom zijn we naar I Lyna beleefde in de wasmachine een avontuur, dat gelukkig en wonderwel goed afliep. AARDENBURC - De namen van pas toor Willy Martens en kapelaan Joseph de Kerf leven voort in Aar denburg. Naar hen worden het plein vóór de katholieke kerk aan de Weststraat (Willy Martens- plein) en het pad tussen de kerk en de Westmolenstraat (Joseph de Kerfpad) vernoemd op initia tief van het kerkbestuur. Pastoor Martens (Helmond, 1919) vestigde zich in 1947 in Sluis en werd daar later prior van de kloos tergemeenschap. In 1966 werd hij pastoor in Aardenburg. Volgens het kerkbestuur was hij 'mens on der de mensen' en een vernieu wer. Martens ging in 1988 met emiraat en overleed in 2001. Joseph de Kerf (Sint Jansteen, 1914) was van 1961 tot 1979 kape laan in Aardenburg, en bleef zich tot zijn overlijden in 2005 inzet ten voor de parochie. De officiële naamgeving is zon dag 16 juni. Na de ochtenddienst worden zowel naamborden als in fopanelen onthuld. Vakantiekrachten lastig te vinden door Martijn de Koning het dierenziekenhuis gegaan. Daar was Lyna al snel een attrac tie, want een kat die in de wasma chine heeft gezeten komt natuur lijk niet elke dag voor." Dierenarts Annette Burm keek Ly na helemaal na. „Waarschijnlijk is zijn staart gekneusd. Dat is won derwel het enige", vertelt ze. „Als hij langer had meegedraaid, had hij het niet overleefd. Een kat kan in een wasmachine verdrinken, verbranden of door wasmiddel vergiftigd worden. Het is dus echt opletten geblazen. Katten houden er van om zich in wasgoed te nes telen en in een wasmachine heb ben ze ook nog eens een veilig dakje boven hun hoofd." Het avontuur van Lyna liep dus goed af en dus kwam er gaande weg ook steeds meer ruimte voor grappen. Wat rook Lyna lekker, ge wassen met Robijn? En ondanks dat Lyna rood was, gaf hij niet af in de witte was. Het was natuur lijk beter geweest als Lyna in de trommel met bonte had meege draaid. Ach, inmiddels kunnen alle be trokkenen er om lachen. En Lyna? Die vond het ook wel leuk. De vol gende avond keek hij immers al weer vol belangstelling naar de trommel. Alsof hij als een klein kind wilde zeggen: nog een keer, nog een keer! CADZAND-BAD - Het vinden van ge schikte vakantiemedewerkers in de West-Zeeuws-Vlaamse horeca wordt steeds moeilijker. Onderne mers kunnen steeds minder eisen stellen aan die jongeren. Dat zeg gen horecaondernemers in die re gio. Ondernemers klagen al een aan tal jaar dat het lastiger wordt om in de zomermaanden aan goed personeel te komen. Volgens hen spelen meerdere factoren een rol. „Jongeren van nu kunnen veel minder zekerheid geven", vertelt Marcel van Eijk, eigenaar van strandpaviljoen De Zeemeeuw en restaurant II Gabbiano in Cad- zand-Bad. „Een jaar of tien gele den had je rond Pasen je zomer- ploeg wel rond. Nu komen ze vaak pas in juni vragen of er nog wat vrij is. Uiteindelijk komt het vaak wel goed, maar het is alle maal meer op het laatste mo ment." Mario Spetic, eigenaar van recrea- tiebedrijf Toversluis in Sluis en se cretaris van de afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen van Horeca Nederland, merkt dat hij steeds minder kritisch kan zijn bij het aannemen van vakantiekrachten. „Mensen die geen ervaring heb ben en in wie je dus meer moet investeren, nemen we toch aan." Dat komt deels door het teruglo pende aanbod aan personeel, maar ook doordat steeds minder Zeeuws-Vlaamse jongeren het ho- recavak onder de knie hebben, denkt Spetic. Het wijst daarbij op het mogelijk verdwijnen van de koksopleiding bij ROC Scala in Terneuzen. Ook Van Eijk erkent dat onderne mers nauwelijks nog eisen kun nen stellen aan hun personeel. „Ik moet steeds vaker mensen aanne men die maar voor een week of twee willen komen. Dan ben je ei genlijk alleen maar in hen aan het investeren. We doen dat in de hoop dat ze volgend jaar terugko men, en dan het liefst wat lan ger." Mede daardoor heeft Van Eijk zo'n zestig mensen nodig om de zomer door te komen. „Dat zijn er meer dan pakweg tien jaar gele den, toen veel jongeren een lange re periode wilden werken." Een ander probleem is het terug lopende voorzieningenniveau voor jongeren in de regio. Die kreeg met het sluiten van disco Joy, afgelopen winter, een forse knauw. Eenderde tot de helft van de vakantiekrachten komt van buiten de provincie. „Die komen voor een combinatie van werken en uitgaan", weet Van Eijk. „Als ze merken dat hier niets te bele ven valt, komen die niet meer te rug. Als er niet snel een vervanger voor Joy komt, denk ik dat dit de komende jaren een steeds groter probleem wordt." Spetic onderkent dat, net als In- grid van Liere, eigenaar van strandpaviljoen Caricole bij Cad- zand-Bad. „Ik heb voor komende zomer genoeg mensen, dus ik mag niet klagen. Maar als zij de komende zomer doorkrijgen dat hier maar weinig te beleven valt, komen ze volgend jaar misschien niet meer terug. En later, als ze ouder zijn, mogelijk ook niet meer." TERNEUZEN - Delta Ride for the Ro ses kan een cheque van 7500 euro tegemoet zien van de speciale school voor basisonderwijs De Springplank in Terneuzen. De bijna 200 leerlingen liepen dit geld vrijdag bij elkaar. De Springplank houdt jaarlijks een sponsorloop die ten goede komt aan de eigen school. „Maar omdat dit jaar de 25e keer was, hebben we een goed doel ge zocht", vertelt leerkracht Ico van Hofwegen. „Dat is Delta Ride for the Roses geworden, omdat vrij wel alle kinderen wel met kanker te maken krijgen in hun omge ving. De opbrengst is fantastisch. En er komt nog een beetje bij. Sommige kinderen laten zich ook nog per ronde sponsoren." I De kinderen van de bovenbouw van De Springplank lopen hun rondjes. foto Peter Nicolai IJZENDIJKE - Op een boerderij aan de Bosdijk in de polder tussen IJzendijke en Hoofdplaat is gister middag een loods van golfplaten volledig uitgebrand. De melding van de brand kwam rond 14.15 uur. Al snel sloegen de vlammen uit het dak en was spra ke van veel rookontwikkeling. De brandweer, die onder meer een hoogwerker inzette, slaagde erin een naastgelegen stenen schuur te behouden. Rond 16.15 uur werd het sein 'brand meester' gegeven. Er is nie mand gewond geraakt. In de schuur stonden machines en lag opslagmateriaal. Volgens de Veilig heidsregio Zeeland is er geen as best vrijgekomen. TERNEUZEN Stichting Toonbeeld in Terneu zen opent vandaag om 15.00 een expositie waar dit keer nu eens niet het werk van cursis ten wordt getoond, maar van de Toonbeeld-docenten. De ex positie loopt tot 5 juli. Aanslui tend aan de opening houdt Toonbeeld een open dag. WESTDORPE De Baeckermat in Westdorpe houdt morgen tussen 9.30 en 11.00 uur een koffieschenkoch tend ten bate van KWF kanker bestrijding. Bezoekers krijgen voor 5,95 twee kopjes koffie of thee en een verrassing. Ook is er een verloting. AXEL Een boswachter van Staatsbosbe heer gaat zondag met wandelaars op pad door het Smitschorrege- bied. Naast de diverse planten- en vogelsoorten zijn soms ook reeën of vossen te zien. Deelname kost 5 euro, vertrek vanaf het parkeer terrein aan de kruising Kinder- dijk/Justaasweg in Axel. AXEL Op het schuttersterrein aan de Boslaan in Axel vindt zondag een trekkertrekwedstrijd plaats. Er doen ongeveer honderd deelne mers uit Nederland en Vlaande ren aan mee. De wedstrijd, die verdeeld is in diverse gewichts klassen, begint om 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64