Kans op goede zomer: 60 procent Staten willen meer varianten toltarieven ZEELAND 23 STER ZLM TOER commentaar Tolvrij in 2029 Staat van Zeeland in de herhaling 12 juni in Goes PROLOOG 18.00 UUR GROTE MARKT Woensdag 12 juni wielerspektakel Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? ELECTRO KOUDE NOORDENWIND ZATERDAG 8 JUNI 2013 Windrichting in 2013 (in dagen, tot en met 8 juni) Gemiddelde windrichting in Zeeland (per maand over de afgelopen 20 jaar) januari zzw juli w februari zw augustus wzw maart wzw september wzw april wnw oktober zzw mei nw november zzw juni w december zzw Jaargemiddelde: wzw Gebruikelijke stroming uit westen/zuidwesten. Noordpool warmt sneller op dan de evenaar. Temperatuurverschil tussen de twee wordt minder. Gevolg: koude stroming noord/zuid. Luchtstroom slingert onder invloed van JÜDfe noordelijke stroming. Warme lucht keert via Oost-Europa terug naar Nederland. Vandaar momenteel toch warm weer. De eerste ruim vijf maanden van dit jaar werden geken merkt door een wind die overwegend uit noordelijke richtingen kwam. Een ongebruikelijk fenomeen. infographic Rolant Quist bron KNMI, Weer Online foto ANP door Ondine van der Vleuten Vijf maanden aan één stuk liepen we te koukleumen in Zeeland. „Een unieke si tuatie, die nauwelijks voorkomt", verklaart Marthijn Tabak van Weeronline.nl. Maart, de eerste lentemaand, was feitelijk gewoon nóg een wintermaand. Grote boosdoener was de noordenwind, die bovendien nog eens van over de ongewoon koude zee kwam aanwaaien. Dat versterkte het ef fect. Is de nieuwe Ijstijd aangebroken? Ho ho, geen paniek! „Puur een sa menloop van omstandigheden", bezweert de woordvoerder van Weeronline. Waarschijnlijk is het al weggezakt in het collectieve ge heugen, maar rond de Kerst was het weer bepaald aangenaam, voor de tijd van het jaar. Een wetenschapper heeft een ver klaring bedacht voor het steeds grilligere weerpatroon. Jarenlang deed zij onderzoek naar de 'straal stroom', ofwel de wind die op zo'n tien kilometer hoogte door onze atmosfeer waait. Die straal stroom waait over het algemeen van west naar oost en wordt ver oorzaakt door het temperatuurver schil tussen de Noordpool en de evenaar. Hoe groter het tempera tuurverschil, hoe sterker de stroom. En met de stroom mee gaan de depressies (regen, on weer, koude lucht). Een factor van belang dus, als je het weer moet voorspellen. Maar de opwarming van de aarde, die de ijskappen doet smelten, gooit roet in het eten. De polen warmen sneller op dan de eve naar, het temperatuurverschil met de evenaar wordt dus kleiner en daardoor wordt de straal stroom zwakker. „De straal stroom, die de motor is van atmo sferische ontwikkelingen, gaat dan zwalken", legt meteoroloog Ja- co van Wezel uit. „Meer van noord naar zuid op het éne deel van de aardbol, meer van zuid naar noord verderop. De afgelo pen maand had West-Europa daardoor een koude noorden wind, en Oost-Europa een warme zuidenwind en juist hogere tem-: peraturen dan normaal." Voor komende zomer is de kans op normaal of warm weer 6o pro cent, en die op te koud weer 40. Kansen, dat dat maar duidelijk is: voor zekerheid moet u niet bij de weerman zijn. V Toer <SP.»<mvartH«tSwg* 15.00 uur Dikke Banden Race 16.45 uur Clinic Mountainbike MIDDELBURG - Een grote meerder heid in de Zeeuwse Staten wil de Westerscheldetunnel het liefst eer der tolvrij zien. Bij de meeste fracties gingen vrij dag in de commissie Bestuur en Financiën de handen niet op el kaar voor het collegevoorstel de ta rieven in 2014 en 2015 te bevrie zen en de vijf cent korting per pas sage voor gebruikers van een t-tag. Evenmin staan ze te juichen voor twee extra tolvrije dagen. Op initiatief van coalitiepartij WD werd besloten het voorstel aan te houden. Fractievoorzitter Kees Bierens wil eerst meer uitge werkte varianten zien. Daaruit moet dan blijken waar de tunnel gebruikers het meeste baat bij hebben. Bierens plaatste daarbij de kanttekening dat de provincie niet te hard van stapel moet lo pen en eerst de oplevering van de Sluiskiltunnel in 2017 moet af wachten. „Daarna kunnen we op nieuw de balans opmaken voor de koers die we willen varen." De Westerscheldetunnel heeft een meevaller in de aanbesteding van het onderhoudscontract tot 2033. De financiële ruimte is 172 mil joen euro. Net genoeg om de tun nel vier jaar eerder af te betalen en tolvrij te maken, aldus GS. Voor iedereen die vlot naar 'de overkant' wil, is de Wester scheldetunnel een uitkomst. Jammer alleen dat er voor elk ritje afgerekend moet worden bij het tolpoortje. Om dat de provincie - sinds 2009 ei genaar - minder kwijt is aan on derhoud, is er financiële ruim te om dit leed wat te verzach ten. Dat is goed nieuws. Niet alleen voor de mensen die gebruik maken van de tunnel, maar ook voor middenstanders die de tol beschouwen als onge wenste hindernis voor poten tiële klanten. De vraag is vervolgens: welke variant is het aantrekkelijkst. Extra tolvrije dagen? Korting voor de frequente gebruiker die beschikt over een t-tag? Een grote meerderheid kiest voor een optie die ontbreekt in het lijstje van Gedeputeerde Staten, namelijk het vier jaar eerder tolvrij maken van de tunnel. Een uitstekende keuze van de fracties. Want van die optie profiteert iedereen. Dat dat pas in 2029 is, doet daar niets aan af. MIDDELBURG - Zeeuwen die nog niet hebben meegedaan aan het onderzoek 'Staat van Zeeland', worden vandaag opnieuw bena derd. Scoop, het Zeeuws Instituut voor sociale en culturele ontwik keling, heeft tot nu toe te weinig ingevulde vragenlijsten ontvan gen om een goed beeld te kunnen maken van de dorpen en wijken in Zeeland. Medio vorige maand kregen duizenden Zeeuwen (300 per dorp en 400 per wijk in de ste den) een verzoek om via internet een vragenlijst in te vullen. Van daag valt de vragenlijst zelf in de bus. In december zijn de eerste re sultaten bekend van wonen en werken in Zeeland. MWIWili 111111 i'Iii'lli 1 In het katern Wonen (vrijdag 7 juni) stonden per abuis twee pa gina's die eerder deze week al in het katern Gezond stonden. De rubriek Achter de Voordeur verschijnt volgende week vrijdag 14 juni in twee afleveringen. f Bel: 0118 - 57 24 27 AANGEENBRUG www.aangeenbrugelectro.nl wwwdotrepareerikzelfwelnl 0« ooderdïfeswntei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63