Borsele stelt mening tweede supermarkt uit Inwoners Borsele mogen Wandeling Ouweland meepraten over leefbaarheid heeft infobordjes Eindelijk! 24 BEVELANDEN en THOLEN BEVRIJDINGSPARK ZEELAND Gemeenteraad Borsele vol lof over aanleg van Bevrijdingspark Zeeland in Nieuwdorp. BEVRIJDINGSPARK ZEELAND Slag Schelde tastbaar in Nieuwdorp door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele neemt pas een stand punt in over de eventuele komst van de tweede supermarkt zodra de uitkomst bekend is van een on afhankelijk onderzoek naar de ef fecten van deze grootgrutter op de buurtsupers in de dorpen. „De discussie over de tweede su permarkt koppelen we aan de uit komst van het onafhankelijke on derzoek", vatte burgemeester Jaap Gelok donderdagavond de discus sie in de gemeenteraad samen. Het lijkt de raad daarnaast ver standig de discussie pas te voeren op het moment dat duidelijk is dat verdere stappen worden ge zet. Voor juli moet duidelijk zijn of de kandidaat zijn plannen door zet. „Dan is onder meer duidelijk of de plannen financieel haalbaar zijn", zei wethouder Ad Schenk. De raad stelde de geactualiseerde detailhandelsvisie, waarin onder meer staat dat startende onderne mers onder voorwaarden een win kel aan huis mogen beginnen, oVe- rigens wel vast. De passage over de tweede supermarkt is dus voor even 'geparkeerd'. De discussie is mede uitgesteld vanwege de commotie over de tweede supermarkt bij dorpsra den en eigenaren van kleine su permarkten. Ze vrezen behoorlijk wat omzetverlies en baseren zich daarbij op een onderzoek in op dracht van de Spar organisatie. Dit onderzoek voorziet de directe sluiting van supermarkten in Kwadendamme, Ovezande en 's-Heerenhoek. Ook R&B Wonen vindt inmid dels dat kleine buurtsupers last gaan krijgen van een tweede su permarkt in Heinkenszand. „Een tweede supermarkt in Heinkens zand veroorzaakt marktverschui- vingen in de gemeente die groten deels ten koste gaan van zeven kleinere dorpssupermarkten", al dus Dick Koomen van R&B. Als dat gebeurt zal dat de keuze van de corporatie om wel of niet te in vesteren in herstructurering beïn vloeden. Een deel van de raad vond overi gens wel dat het in stand houden van winkelvoorzieningen met na me afhangt van de bewoners zelf. door Frank van Cooten NIEUWDORP - Symbolischer kan het haast niet zijn. De gemeente raad van Borsele stemde donder dag 6 juni 2013 in niet de ontwik keling van het Bevrijdingspark Zeeland in Nieuwdorp. Op 6 juni 1944 begon de bevrijding van Eu ropa op de stranden van Norman- dië (D-Day). Initiatiefnemers Kees en Stef Traas van het Bevrijdingsmu seum hopen het park te openen in mei 2015. Dan is het zeventig jaar geleden dat Nederland is be vrijd. De gemeenteraad is vol lof over de plannen. Complimenten wa ren donderdagavond tijdens de raadsvergadering niet van de lucht. Gedurfd, ambitieus en be wonderenswaardig waren enkele kwalificaties. „Ondernemers die hun nek boven het maaiveld uit steken", zei Marga van de Plasse (CDA). Roel Boekholt (WD) noemde vooral de educatieve waarde van het park als belang rijk element. Het avontuurlijke be vrijdingspark vertelt de gehele ge schiedenis van Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog. De verge ten 'Slag om de Schelde' neemt een prominente plaats in. Ook is aandacht voor de Zeeuwse oor logsvrijwilligers die in Neder lands Indië hebben gediend. Kees en Stef Traas voelen zich ge sterkt door de vele positieve woor den van de gemeenteraad. De raadsvergadering werd ook door vele vrijwilligers gevolgd in de kel der van het museum. Natuurlijk zijn er bij raadsleden nog vragen, bleek donderdag. Gaat de exploitatie rond komen, hoe zit het met de bezoekersaan tallen en hoe verloopt straks de verkeersafwikkeling. Dat komt allemaal te staan in een businessplan met financiële on derbouwing dat nu wordt geschre- Het cijfer 6 is van sym bolische waarde voor Kees en Stef Traas van het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. Het Bevrijdingspark Zeeland meet drie hectare. Er komt een ruime parkeergele genheid die ook direct de parkeer problemen bij het huidige mu seum oplost. Mede dankzij de inspanningen van de gemeente Borsele en de provin cie zijn alle gronden eind maart in het bezit gekomen. ven. „Het Bevrijdingsmuseum heeft 22.000 bezoekers per jaar. Zodra het park gereed is, mikken we op 35.000 bezoekers. Daar is onze exploitatie zonder overheids geld op gebaseerd. We houden on ze eigen broek op. En we leggen 75 extra parkeerplaatsen aan. Die komen in een boomgaard te lig gen." De raad stemde tevens unaniem in met een amendement van D66, Lokale Partij Borsele en de WD om tevens bij het park een stiltebos aan te leggen na de goed keuring van het businessplan. Dat is ook een wens van de initiatief nemers. Kees en Stef Traas zetten alles op alles om de datum van mei 2015 te halen. Dan moet ech ter nog wel een geschil tussen het bevrijdingsmuseum en buurman Adriaan Beirnaert worden opge lost. De buurman vindt dat met de bouw van de expositieruimte in het park zijn vrije uitzicht wordt verpest. Partijen zitten mo menteel in een impasse. WD-fractievoorzitter Roel Boek holt wil als bemiddelaar optre den. Dat vindt het stichtingsbe stuur een prima idee. De initiatiefnemers willen met het Bevrijdingspark ook over de gren zen. Zo bestaat het plan vanaf de stran den van Normandië een 'Canadian Liberation Route' aan te leggen. De hele opmars van de Canadezen is dan via zwerfkeien te volgen. Het streven is het Bevrijdingspark in mei 2015 te openen. OVEZANDE - Eindelijk kon het opgezet en gevuld worden, het megazwembad. Heb je zoiets moois in bezit, dan wil je erin ook. Gisteren kon het eindelijk. Eva, Teun en Nicky (van links naar rechts) genoten aan de Notewei in Overzan- de, en vonden het helemaal niet erg om voor de krant op de foto te gaan. foto Mechteld Jansen door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele nodigt de inwoners uit na te denken over de toekomst van het leven in Borsele. De start van het project B2030 is donderdag 13 juni met een debat avond in De Stenge in Heinkens zand onder leiding van Victor De- coninck. Projectleiders Miriam He- ijdra en Jolanda Boerjan hebben bewust voor 2030 gekozen omdat de bevolkingsontwikkeling be kend is tot en met 2030. „Natuurlijk is 2030 ver weg, maar wij willen nu graag van onze in woners weten welke richting we op kunnen gaan", zegt burgemees ter Jaap Gelok. De uitkomsten van de debat avond dienen als ingrediënt voor het visiedocument. „De mening van de inwoners is met name han dig voor raadsleden. Stel dat uit de debatavond blijkt de inwoners kiezen voor één streekschool, dan kan de politiek daar zijn voordeel mee doen." Bijkomend voordeel van een der gelijk project is volgens Gelok dat beleid samen met de inwoners wordt gemaakt. „In plaats van dat de overheid de regeltjes bepaald." De avond bestaat uit drie blok ken. Wonen, zorg en welzijn, ver keer, mobiliteit, economie en on derwijs en vrije tijd en ontspan ning. Op een groot scherm wor den stellingen getoond. De aanwe zigen kunnen hun voorkeur voor een stelling uitspreken met stern- kastjes. Aanleiding voor B2030 is de ster ke verandering van de bevolkings samenstelling als gevolg van ver grijzing en ontgroening (minder jongeren). Daarnaast zal het aan tal inwoners in de dorpen afne men. Borsele wil daar nu al op an ticiperen om de leefbaarheid in stand te houden. De debatavond op 13 juni begint om 19.30 uur. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Het Ommetje in Heinkenszand is voorzien van ze ven kleine informatiebordjes. Die geven de wandelaar informatie over het gebied, ook wel 't Ouwe land genoemd. Een van de bordjes is vrijdaga vond onthuld bij brasserie Stelle- plas in Heinkenszand. Het Ommetje in Heinkenszand is formeel twee jaar geleden geo pend. Met de voltooiing van het Sloepad heeft de dorpsraad afgelo pen jaar nagedacht over de verde re invulling van de wandeling door 't Ouweland. Het ommetje voert langs een aantal markante en historische punten en ligt in de nabijheid van het Sloepad. Het Ommetje gaat ook deels over het Sloepad. De bordjes zijn ook voor zien van een QR-code. Deze code is te activeren via de smartphone. Na het scannen van de code ver schijnt informatie over een van de sponsors van de bordjes. Het Ommetje is een korte wandelrou te van ongeveer 1,5 uur met een lengte van circa 6,5 kilometer. De start is bij de molen 'De Vijf Ge broeders'. Onder meer de molen, de klompenmakerij en Stelleplas zijn kenmerkende elementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54