Buurt wil meer afstand tussen huizen Heereweg Hek en kooi maken Mosselboomgaard af Raadsleden kritisch over uitblijven Tevredenheid over voor- en vroegschoolse educatie financieel beleid 24 SCHOUWEN-DUIVELAND EDUCATIE Mix een meisje met een missie met nog wat ingrediënten. Daar komen bijzondere dingen uit voort. 66 ledereen moet het eigenlijk gezien hebben: het is écht gaaf door jan van Ommen NOORDCOUWE - Waarom bouwt de Noordgouwse familie Van der Wek ken haar ruimte-voor-ruimte-wo- ningen niet 100 tot 200 meter ver derop aan de Heereweg en Groene- weg, vraagt buurman Ad Vis zich af na een rechtszaak bij de Raad van State. Vis is akkerbouwer en vreest fik se beperkingen als Van der Wek ken het varkensbedrijf aan de wil gen hangt, de meeste stallen sloopt en vervangt door zes wo ningen plus een paardenpension. Volgens Vis is er voldoende ruim te in de buurt om de woningen te bouwen, zodat niemand er last van heeft. „De gemeente Schou- wen-Duiveland zegt dat de wo ningen met ruim too meter op voldoende afstand liggen. Maar als ik over een paar jaar wil uit breiden zijn de huidige wethou ders en ambtenaren al lang weg en kunnen er van allerlei obsta kels opduiken. En ik snap het niet. Honderd meter verderop ligt een weiland aan de Groeneweg, daar heeft niemand last van de woningen. Maar dat wil de ge meente weer niet," aldus Vis. Ook buurvrouw Ineke Vermeulen is tegen het woningbouwplan. Zij woont tijdelijk in Zuid-Korea en kwam naar Nederland om onder meer de rechtszaak bij te wonen. Haar woning ligt vlak bij de wo ningbouwlocatie. Zij vreest een forse waardedaling van haar woning aan de Heere weg omdat ze flink moet inleve ren op haar privacy. Bovendien vindt zij dat er niet nog meer wo ningen in het kleine Noordgouwe bij moeten komen. Het ongevraag de advies van de gemeente dat ze wel een schutting tussen haar tuin en de nieuwe woningen kan zetten, viel niet in goede aarde. Zij vindt dat de gemeente alleen naar de belangen van Van der Wekken heeft gekeken, die flink wat geld aan de woningbouw zou overhouden. De gemeente Schouwen-Duive- land gaat het vooral om de verbe tering van de landschappelijke kwaliteit. Het opdoeken van een in verval rakend varkensbedrijf aan de rand van Noordgouwe is ook gunstig voor de dorpsbewo ners, die minder stank over zich heen zullen krijgen. De Raad van State gaat onderzoeken of het ruimte-voor-ruimte-plan door de beugel kan. Uitspraak volgt over enkele weken. Zeehonden in door Esme Soesman RENESSE - Als je een spreekbeurt over zeehonden houdt, moet je er eigenlijk ook één vrijlaten. Dat vond althans de tienjarige Tess Ruijtenberg, leerling van obs 't Staepel 'of uit Renesse. Dit meisje met een missie trof op haar weg onder meer een mu seum aan zee en medewerkers van de zeehondencrèche uit Pie- terburen. Met bijzonder resultaat: in het museum van strandpavil joen de Haven van Renesse opent de organisatie van Lenie 't Hart donderdag 13 juni een educatieve post. „Het is voor het eerst dat we dat buiten onze eigen locatie om doen. Dus dit is voor ons heel bij zonder. Een mijlpaal", zegt mede werker Daniëlla van Gennep van zeehondencrèche Lenie 't Hart over deze Zeeuwse 'buitenpost'. De bovenverdieping van het pavil joen (bij de duinovergang Zeeuw se Stromen) wordt ingericht als expositieruimte. Beneden, in het restaurant, wordt merchandise verkocht - waarvan de opbrengst bestemd is voor Pieterburen. „Wij genieten van de zeehonden, maar dan moet je er ook een beet je voor zorgen. Iets proberen te rug te doen", verklaart Don van Vliet van de Haven van Renesse de insteek van het bedrijf. „En het is ook een visitekaartje voor de kust. We zijn trots op deze plek en op wat er allemaal leeft. Dat willen we delen." Dat laatste is eigenlijk ook een beetje Tess haar verhaal. „Wij gaan altijd even kijken als er een zeehond wordt vrijgelaten. Ieder een moet dat eigenlijk gezien heb ben: het is écht gaaf." Dus trok de dame uit groep 7 de stoute schoe nen aan en trok iedereen aan het jasje die haar kon helpen haar Tess Ruijtenberg uit Renesse spreekbeurt naar een hoger plan te tillen. En of dat gelukt is. De spreekbeurt van Tess is uitge groeid tot een groots zeehonden- feest, met heel veel betrokken par tijen. Zo onthult wethouder Ad Verseput die dag, samen met Le nie 't Hart, het eerste informatie bord over zeehonden, dat straks op meerdere plekken langs de Schouwen-Duivelandse kust is te zien. Er komen grote borden te staan op de vier Blauwe Vlag-loca- ties en er komen kleine bordjes te hangen bij alle strandpaviljoens en reddingsposten. Die borden (oorspronkelijk ontwikkeld door de gemeente Vlissingen in samen werking met Pieterburen) ston den al in de planning, maar de onthulling paste wonderwel bij Tess haar uit de hand gelopen spreekbeurt. Die ze overigens nog altijd moet houden. „Ja, dat ga ik die dag doen. Twee keer, steeds voor een groep van 50 kinderen. Dus nu moet ik wel 20 minuten lang mijn spreekbeurt doen." Die in totaal 100 kinderen zijn leerlin gen van 't Staepel 'of en van de Stove in Noordwelle. Met hun leerkrachten hebben zij keihard gewerkt aan kunstwerken die aan sluiten bij de expositie die het in stituut uit Pieterburen heeft sa mengesteld voor het Renesser mu seum: 'Van mammoet tot Zee hond'. door Ton van den Nouweland ZlERlKZEE - Wethouder Wim Stou ten gaat in de gemeentebegroting op zoek naar geld voor een kooi rond de Cruyff Court aan de Mos selboomgaard in Zierikzee. De buurt wil ook graag een hek bij de speelplaats. Stouten ziet geen probleem in de plaatsing van het hek dat moet voorkomen dat spelende kinde ren pardoes de Basterstraat over steken. „Dat is wel op korte ter mijn te regelen," aldus Stouten. „Maar die kooi gaat meer geld kos ten. Daar zal ik naar op zoek moe ten." Bedoeling is dat de hele Cruyff Court wordt omgeven met vier meter hoge hekken. Daarbo ven wordt een net gespannen, zo dat een kooi ontstaat. Bij de ope ning vrijdag van het opnieuw aan gelegde parkeerterrein aan de Mosselboomgaard zei Stouten om wonenden met deze twee aanpas singen tegemoet te willen komen. De Mosselboomgaard kreeg er 37 parkeervakken bij en telt nu 152 parkeerplaatsen. In het parkeerter rein zijn een fietspad, een speel veldje en de Cruyff Court geïnte greerd. De parkeerplaats moet au to's herbergen die sinds afgelopen winter niet meer op het autovrije Havenplein kunnen staan. Leerlingen van de Willibrordus- school en de J. W. van der Doel- school openden de parkeerplaats door op zes plaatsen linten door te knippen. ZEEHONDJES SPOTTEN Tess Ruijtenberg en haar schoolge nootjes hebben zelf heel hard aan het zeehondenfeest gewerkt. Zo hebben zij met de verkoop van ge raniums 500 euro opgehaald. Dat geld is nodig om een zeehond te kunnen adopteren, een naam te geven en de zeehond - als ie is op geknapt - zelf vrij te mogen laten. De dieren, die ondanks hun on schuldige uiterlijk enorme jagers zijn, zijn goed te zien vanaf het bal kon - zes meter boven zee - voor het museum, op de bovenverdie ping van het paviljoen. Daar zijn ook verrekijkers verkrijgbaar voor nóg beter zicht Don van Vliet bij de Haven van Renesse. Achter hem het museum, bene den het terras foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wethouder Gilles Hou tekamer werd donderdag in de commissievergadering het vuur aar dig aan de schenen gelegd door de raadsleden. Inzet was het negatie ve inspectierapport over de voor- en vroegschoolse educatie op Schouwen-Duiveland. Raadslid Daniël Joppe nam het voortouw. „Hoe heeft het kunnen gebeuren dat voorstellen wel klaar lagen, maar nooit zijn geïm plementeerd?", vroeg hij aan wet houder Houtekamer. Hij toonde zich geërgerd dat het college in 2011 de raad informeerde dat alles in orde was en dat nu blijkt dat het niet zo is. Ook Laurence Haack (WD) toonde zich kri tisch. „Er is geen duidelijk beleid. Als nergens staat wat we doen maakt het ons kwetsbaar", zei ze. Gerwi Temmink (GroenLinks): „We hebben onze ongerustheid al eerder geuit." „Het mag duidelijk zijn dat ik mij deze conclusies aantrek", zei Hou tekamer in reactie op de kritiek en het inspectierapport. „Het doel blijft het voorkomen dat kinderen met een taalachterstand op de ba sisschool komen." De voor- en vroegschoolse educa tie is bedoeld voor kinderen die een taal- of sociaal-emotionele achterstand hebben. Uit een rapport van de Onderwij sinspectie blijkt dat de gemeente op alle fronten onder de maat scoorde en niet of onvoldoende voldoet aan de landelijke eisen. Zo is onduidelijk of alle kinderen die in de doelgroep vallen ook daadwerkelijk komen opdagen bij de peuteropvang. Houtekamer beloofde beterschap. Hij komt binnenkort met een plan van aanpak. De gemeente raad nam genoegen met zijn boe tedoening en de maatregelen die hij belooft nemen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad is te vreden over het gevoerde finan ciële beleid. De partijen maken zich wel zorgen over de toekomst. „Als je vooruit kijkt ten aanzien van het grondbeleid ril je om wat er aan komt. Moeten we alles af boeken?", vroeg Robbert Lievense (LSD) zich af. De gemeente zit met nogal wat bouwgrond die nog niet is afgenomen. Dat komt omdat de huizenmarkt is inge stort. Daarover worden nu ge sprekken gevoerd met de project ontwikkelaars. Door af te boeken op de grondprijs zal de weerstand van de gemeente afnemen en dat heeft gevolgen voor de investe ringsruimte. Wethouder Ad Verse put heeft de raad toegezegd met een overzicht te komen van de schulden en inkomsten, zodat de raad zelf kan zien wat de finan ciële ruimte zal worden in het vol gend jaar. De D66-fractie greep dit agendapunt aan om de zorgen uit te spreken over het democra tisch gehalte van het toenemend aantal gemeenschappelijke rege lingen. Volgens Verseput ont komt de gemeente niet aan sa menwerking, maar hij beloofde de raad altijd te informeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46