Alweer laatste kans voor NS totdat de FBI je van je bed licht IN HET NIEUWS 3 BANDBREEDTECAPACITEIT WERELDWIJD ZATERDAG 8 JUNI 2013 ANALYSE door Paul Bots den haag - Het lijkt alsof het de NS niet is gegund om een hoge snelheidstrein te laten rijden. Nu ook het kabinet zegt te stoppen met het Italiaanse materieel voor de Fyra, is de reiziger die in Ne derland hard wil rijden aangewe zen op de Franse Thalys. De NS is al in onderhandeling met spoorcollega's om snelle trei nen over te nemen voor de Fy- ra-dienst van Amsterdam naar Brussel. Mislukken die gesprek ken, dan zal de NS nieuw materi eel moeten kopen dat op z'n vroegst pas in 2020 kan rijden. Hoe dan ook: in afwachting van een definitieve oplossing zijn lap middelen nodig. De Beneluxtrein die nu acht keer per dag pendelt tussen Den Haag en Brussel, moet na de zomer tien keer en uit eindelijk zestien keer per dag gaan rijden. Ook wil de NS dat de Thalys elf keer per dag gaat rijden in plaats van negen. In het eind plaatje rijden er in 2022 dagelijks tussen de 54 en 58 treinen de grens over naar steden als Antwer pen, Brussel, Parijs en Londen. Het klinkt veelbelovend, maar het kabinet vindt het plan nog te vaag. De NS moet het de komen de maanden verder uitwerken. Ui terlijk 1 oktober velt Den Haag een eindoordeel. Het betekent op nieuw een ontsnappingskans voor de NS in dit dossier. Al in 1999 verprutsten de spoorwegen de kans om de dienst onderhands aanbesteed te krijgen. In de her kansing deed de NS zo'n hoog bod, dat het de klus alsnog kreeg. Het prijskaartje, 148 miljoen per jaar, hing als een molensteen om de nek. Het ministerie streek over het hart en verlaagde het bedrag met bijna eenderde in de hoop dat de NS het leven zou beteren. Toch was er tot gisteren pas 40 miljoen euro voor de spoorconces- sie betaald. Niet betalen en vage plannen indienen. Hoog tijd om de NS de concessie af te nemen, zou je denken. Het gebeurt niet. Reden: het rijk is de enige aan deelhouder van de NS. En het uit schrijven van een nieuwe conces sie vertraagt de zaak nog eens met minstens een jaar. Daar zit niemand op te wachten. Rickey Gevers, foto Werry Crone achter hem dichtviel. Hij zat acht tien dagen vast. „Ik zat in volledi ge beperking, mocht ook geen contact hebben met andere gevan genen. Op de verhoren na sprak ik niemand. Een halfuur luchten per dag en verder in de cel. Zon der schone kleren. Die had mijn moeder wel gebracht, maar ik kreeg ze pas toen ik naar huis mocht." Hij heeft pech gehad, zegt hij. De pakkans is uiterst klein. „Ik ben als een van de wei nigen gearresteerd. Ook crimine len worden haast niet gepakt. Hoewel de opsporing de laatste ja ren wel enorm is verbeterd." Eerst de FBI en later justitie in Ne derland hadden jaren nodig voor hun onderzoek naar zijn activitei ten. Vorig jaar is Gevers uiteinde lijk veroordeeld tot de achttien da gen die hij gezeten had en drie maanden voorwaardelijk. Hij heeft zijn studie hogere infor matiekunde met horten en stoten afgemaakt en werkt nu voor Digi tal Investigation in Hilversum, ge specialiseerd in forensisch digi taal onderzoek. Hacken doet hij al leen nog legaal, met vrijwaring. Hij traceert in opdracht hackers, kinderpornonetwerken of test de beveiliging van een netwerk. Een strafblad is een obstakel bij het winnen van het vertrouwen van opdrachtgevers. De schrik voor de politie zit er blijvend in. „Dat blijft een trauma. Elke keer als ik politie spreek of zie, schiet ik in de stress. 'Wat heb ik fout ge daan?', vraag ik me meteen af." verde Gevers een database op met zo'n honderd namen. Bijnamen, want hackers kennen eikaars ech te naam meestal niet. Dat hacken een behoorlijke schadepost kan opleveren, kwam niet bij hem op. Dat muntje viel pas later. Gevers hackte bijna alle universi teiten en hogescholen in Neder land en stal er wachtwoorden en gebruikersnamen. Zo kon hij van hun snelle internetverbindingen gebruikmaken. Universiteiten in de VS benutte hij als proeftuin, om trucs uit te proberen. Dat kwam hem duur te staan. De universiteit van Michigan deed aangifte, waarna hij op zijn 22e in de boeien werd geslagen. Eerst dacht hij nog aan een grap van medestudenten. Tot de celdeur Bandbreedte de hoeveelheid data die via een netwerk verstuurd kan worden. Gbps Gigabit per seconde infographicDPd l bronTeiegeography Research p Amerika is het knooppunt van het wereldwijde internet: de meeste kabelverbindingen, de meeste capaciteit en de meeste toonaan gevende bedrijven. Daarom raakt het PRISM-schandaal iedereen. over de hele wereld in kantoor zaaltjes met systeemplafonds aan hun medewerkers tonen. Alleen staat op deze slides van project Prism het stempel top secret en wordt erop uitgelegd hoe de Ame rikaanse overheid de wereldwijde datastroom in haar greep pro beert te krijgen: via de servers van de bekendste internetbedrij ven in de Verenigde Staten. Dat Amerika, en andere landen, al e-mail en andere digitale gege vens van hun eigen inwoners op vroegen bij internetbedrijven, is bekend. Zo'n verzoek moet echter iedere keer opnieuw aan strenge wettelijke regels voldoen en de ge gevens moeten via het bedrijf zelf worden opgevraagd. De documen ten die nu beschikbaar zijn, geven de indruk dat de NSA zonder tus senkomst van rechter of bedrijf gegevens van niet-Amerikanen van de servers kan halen; zelfs li ve kan meekijken met hun skype- gesprekken. De Amerikaanse overheid heeft het bestaan van het project beves tigd, zonder er inhoudelijk op in te gaan. De staat verzamelt de ge gevens 'in zijn strijd tegen terro risme' en handelt niet in strijd met de wet, luidde de verklaring. Dezelfde verklaring gaf de over heid een dag eerder ook al, toen een ander schandaal losbarstte: de VS slaat al jaren telefoongege- vens van Amerikanen op. Saillant detail: telefonieprovider Verizon bevestigde dat. De bij het internetschandaal be trokken bedrijven ontkennen dat ze de NSA volledige toegang tot hun systemen hebben gegeven. De vraag die de komende dagen in de VS zal worden gesteld, is of er daarmee sprake is van een zoge noemde 'achterdeur', een ope ning in een computersyteem, waardoor de NSA in het geheim alle gegevens onderschept. Internetdeskundigen noemen de enorme stroom aan data die op die manier ter beschikking komt aan de grootste en meest myste rieuze inlichtingendienst ter we reld 'een goudmijn'. Uit die onge kende database is het technisch mogelijk informatie zo te filteren dat, bij wijze van spreken, een rood zwaailicht gaat branden als iemand tijdens een skype-ge- sprek de woorden bom en al-Qae- da gebruikt. Of het een bizar idee is dat zo'n ongelooflijk grote stroom aan in formatie kan worden onder schept, geanalyseerd en opgesla gen? Nee, zegt Russel Tice, een ge pensioneerde medewerker van de NSA in The Guardian: „Wat nu be zig is, is veel groter en veel syste matischer dan alles wat iedereen ooit had vermoed." Het opslaan van al die gegevens is volgens Tice ook al mogelijk. En anders, zo schreef het magazine Wired vorig jaar al, is het dat bin nenkort: de NSA bouwt in de woestijn van Utah een nieuw, gi gantisch datacentrum waar een yottabyte aan informatie opgesla gen kan worden. Yotta is de aan duiding voor een getal zo groot als een 1 met 24 nullen. Die database is twee keer zo groot als alle huidi ge data op internet samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3