Records mogen gebroken worden van Patrick Braam SPORTFOTO VAN DE WEEK Spurs winnen eerste duel SPORT 39* h DE ZOMER VAN In de rubriek 'De zomer van...'blikt de PZC weke lijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zomers van weleer. Vandaag in deel 1: zwem mer Patrick Braam uit Middelburg wil naar de Spelen van Seoel ZATERDAG 8 JUNI 2013 MIAMI - De basketbaliers van San Antonio Spurs hebben de eerste wedstrijd van de fina le van de Amerikaanse profcompetitie NBA gewonnen. De ploeg was met 92-88 te sterk voor titelverdediger Miami Heat. De Spurs wonnen het duel vooral dankzij een sterk vierde kwart. Onder aanvoering van Tony Par ker (links) boog het team hierin een achter stand om in een voorsprong. Aan het einde van het derde kwart leidde Miami Heat nog met 72-69. Parker was topscorer bij de Spurs met 21 punten. foto EPA O* schoolslag was zijn specialiteit. In 1986 werd hij nationaal recordhou der op de 200 meter (2.16,89), een jaar later scherpte hij zijn tijd met zeven honderdsten aan en dat jaar werd hij ook Nederlands kam pioen op die afstand. Die nationale machtsgreep moest de opmaat worden voor de Spe len. Braam 'transfereerde' eind 1987 van De Stormvogel uit Vlis- singen naar De Zeeschuimer uit Zandvoort. Onder de vleugels van de gerenommeerde coach George Sieverdink wilde de Middelbur ger de sprong naar internationaal succes maken. Het liep totaal an ders. Een halfjaar later was Braam te rug op het oude honk in Vlissin- gen. Teleurgesteld en vooral opge brand. Het woord strafkamp nam hij nog net niet in de mond, maar de harde hand van Sieverdink pas te niet bij Braam en zijn lijf. „Hij kan niet als een kluizenaar le ven", vertelde zijn moeder des tijds. „En dat moest hij daar." Braam zelf: „Ik was overtraind." Vlak voor het NK in Amersfoort keerde hij terug naar Zeeland. Op dat toernooi had hij de laatste kans om een olympisch ticket voor Seoel te veroveren. Hij leek bevrijd van het juk van Zand voort. Achter Ron Dekker werd hij tweede op de 200 meter schoolslag. Het was de snelste na tionale race ooit, want beiden do ken onder de oude recordtijd van Dekker. Voor Braam was het onvoldoende voor de Spelen. „Ik kan topsport aan. Dat heb ik ermee bewezen", zei hij. Ruim twee maanden later zat hij voor de buis, toen Dekker in Seoel in het water lag. Zijn eeu wige concurrent werd tweede in de B-finale van de 100 meter schoolslag. „Ik had er ook kunnen zijn", aldus Braam. „Maar de li mieten waren zó scherp." Braam zwom nog enkele jaren door, maar de pieken van eind ja Patrick Braam 25 jaar geleden, foto Lex de Meester ren tachtig haalde hij niet meer. Sinds 2005 woont hij met vrouw en twee kinderen in het Canade se Toronto. Hij is er makelaar. Zwemmen doet de 45-jarige Mid delburger niet zo veel meer. „Maar mijn dochter is een echte waterrat. Zelf zit ik drie keer in de week in the gym om in shape te blijven." Het Zeeuwse zwemmen houdt hij nog goed in de gaten. „Hoe is het overigens met die jongen die ze mijn opvolger noemden? Hoe heet hij ook alweer. Ja, Simon Edenburg. Da's een goeie. Vol gens mij heb ik nog drie Zeeuwse records staan: de 50,100 en 200 schoolslag. Ik hoop dat ze verbe- terd worden. Echt hoor, want dan zou het Zeeuwse zwemmen aan sluiten bij de nationale top." Rudy Boogerr. Om zijn olympische droom te verwezenlijken verruilde Patrick Braam eind 1987 zijn veilige omgeving in Middelburg voor een hard top sportklimaat in Zandvoort. Alles had de negentienjarige zwemmer ervoor over om de Spelen van Seoel te halen. Zijn keuze pakte echter verkeerd uit. „Soms moet je gokken", concludeerde hij, „en ik heb verkeerd gegokt." Patrick Braam is misschien wel de beste mannelijke zwemmer die Zeeland heeft gekend. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39