Verschuren andere zwemmer na 'Londen' 38 SPORT Aanvoerder van Jong Oranje laat kritiek van zich afglijden en wil teleurstelling wegspoelen. Vuur in Strootman brandt altijd Kevin Strootman vermaakt zich een dag na de wedstrijd op het strand met een partijtje american football. foto Koen van Weel/ANP door Barry van der Hooft TEL AVIV - Terwijl de uitrollende golven zijn blote voeten steeds net niet kunnen bereiken, trekt hij zijn schouders heel even op. Ja, hij heeft de kritische geluiden uit Nederland weer gehoord en gele zen, maar het doet hem weinig. „Dat ken ik nu allemaal wel", zegt Kevin Strootman. „Ik maak me er niet druk om. Als we zondag van Rusland winnen, staan we misschien al in de halve finale. Dan horen we weer andere din gen." De aanvoerder was donderdag te gen Jong Duitsland voor rust één van de aanjagers, maar kon het ver val in de tweede helft ook niet stoppen. „De eerste helft had veel kracht gekost. Maar dan nog mag je niet zo ver terugvallen. We wil len hier allemaal een zo hoog mo gelijk niveau halen. Het is jammer dat we dat maar één helft lieten zien. Maar we wonnen uiteinde lijk wel. Daar gaat het toch om. Van Duitsland, dat echt niet zo maar een ploeg je is." Een jaar geleden zat hij tijdens het EK op de bank tijdens de ne derlaag van het grote Oranje te gen Duitsland. Het werd een de sastreus toernooi, waarvan Stroot man veel heeft geleerd, maar waar op hij niet uitgebreid wil terugkij ken. „Ik heb geen minuut ge speeld, maar had met goede mid denvelders voor me ook niks te zeggen. Ik zat als supporter op de -bank. Als ik niet speel, ben ik er voor het team en probeer ik ande ren te helpen. Dat is niet voor ie dereen even makkelijk, zeker niet als je verwacht te spelen." Zoals Jordy Clasie, die afgelopen week zijn basisplaats kwijtraakte aan Marco van Ginkel. Hoe gaat Strootman met de Feyenoorder om? „Het is lastig. Wat kun je te gen hem zeggen? Jordy heeft een goed seizoen gehad en ook in het Nederlands elftal gespeeld. Hij is professioneel genoeg om met de ze situatie om te gaan. Het klinkt vaak als onzin als je zegt dat je al le 23 spelers nodig hebt op een toernooi, maar tegen Duitsland maakten de invallers het ver schil." Volgens Strootman zit het met de teamgeest wel goed. Donderdag, in de uren voor de openingswed strijd, kroop een aantal spelers nog bij elkaar. „We zaten met drie jongens in de eetzaal. Er kwamen er steeds meer bij en op een gege ven moment waren het er tien. Het ontstond gewoon, het was geen geforceerd gesprek. Toen we vorige week een dagje vrij had den, zaten we met z'n allen op het strand. Op zulke momenten pra ten we over van alles. Je hoeft echt niet allemaal vrienden van elkaar te zijn. Als je het maar wel samen doet en elkaar alles gunt." Jong Oranje is een bont gezel schap, met de PSV'er als de na tuurlijke leider die zijn verant woordelijkheid neemt. Dat is niet gemaakt, zegt hij. Strootman pro beert dat overal te doen. Het vuur in hem brandt altijd. „Ik kan niet tegen mijn verlies, zo simpel is het. Ik denk niet als ik 's ochtends opsta: vandaag moet ik fel trainen. Je wilt jezelf laten zien, iedere keer weer. Als aanvoerder moet je het goede voorbeeld geven. Maar als ik hier nu geen aanvoerder was geweest, had ik ook iedere dag met dezelfde instelling op het veld gestaan." In Eindhoven heeft hij een sei zoen achter de rug dat voor wei nig voldoening heeft gezorgd. Geen kampioenschap, een verlo ren bekerfinale; Strootman heeft in Israël genoeg teleurstellingen die hij weg wil spoelen. „Het sei zoen met PSV zit nog wel in mijn achterhoofd. Dat kan ik niet zo maar vergeten. Wat we hier ook halen, het zal die teleurstelling nooit helemaal wegspoelen. De club koopt er niets voor als wij hier Europees kampioen worden. Maar persoonlijk kan ik er wel veel mee goedmaken. Om toch nog met een lekker gevoel af te sluiten. Misschien voelt het dan toch een beetje als revanche ne men." Hij is, mede door zijn karakter, de afgelopen maanden wel eens gek geworden van een nederlaag. Toch heeft hij geleerd op zijn tong te bijten. Strootman is wat min der openhartig geworden. „Waar om zou ik alles nog vertellen en mezelf helemaal blootgeven? Soms, direct na een wedstrijd, zeg ik wel eens dingen waarvan ik la ter denk: dat had ik beter niet kun nen doen. Maar sport blijft emo tie, het hoort erbij. Af en toe emo tioneel reageren zit in mijn karak ter." Hij weet dat hij een speler is waar je van houdt of waar je een hekel aan hebt. Vindt hij het belangrijk wat mensen van hem vinden? Strootman: „Nee, dat interesseert me niet Natuurlijk is het leuk wanneer iemand iets positiefs over je zegt. Alleen weet je dat het een week later weer helemaal an ders kan zijn. De mening van de mensen die belangrijk voor mij zijn, die dicht bij me staan, daar hecht ik waarde aan. Wat de rest zegt, is meegenomen of iets om snel te vergeten." Strootman kent de kritiek op zijn karakter, de opmerkingen over zijn soms irritante trekjes. Hij moet erom lachen. „Als ik in de slotfase probeer het team mee te nemen of ik maak wat gebaren naar ploeggenoten, is het goed als we winnen. Maar als ik hetzelfde doe en we krijgen in de slotfase twee goals tegen, ben ik ineens de speler die met andere dingen be zig is. Snap je wat ik bedoel? Zo werkt het en dat weet ik. Het maakt me niet uit. Als de mensen me aan het einde van het toernooi nog steeds een klootzak of een irri tante speler vinden, maar wij staan met die beker in onze han den, dan vind ik het prima." door Natasja Weber EINDHOVEN - Hij ziet het open ,NK zwemmen in het Eindhovense Pieter van den Hoogenband Zwemstadion als een 'een leuk tussendoortje'. De focus van Se- bastiaan Verschuren ligt al maan den op het WK begin augustus in Barcelona. Je moet na Pieter van den Hoogen band in 2007 de eerste zwemmer gorden die Nederland weer een aan sprekende medaille bezorgt. Hoe ga je met die druk om? „Eerlijk gezegd voel ik geen druk. Nog niet in ieder geval. Ik ben re delijk stressbestendig. Kijk, als je niet met die spanning kunt om gaan, moet je niet gaan zwem men." Je legt jezelf ook veel druk op? „Ja, ik ga in Barcelona voor goud op de 100 meter vrije slag. Dat is duidelijk. Ik train me niet te blub ber voor een zilveren plak. Als ik •mijn pr kan verbeteren (nu 47,88), moet ik in de buurt kun nen komen. Maar goed, je weet na tuurlijk nooit wat de concurren tie doet." De afgelopen jaren heb je laten zien dat je kunt pieken op grote toer nooien, met als hoogtepunt een vijf de plaats op de 100 meter vrije slag op de Olympische Spelen vorig jaar. „Ik weet dat ik het beste uit me zelf kan halen op de momenten die ertoe doen. Sinds 2007 ben ik iedere zomer in topvorm. Dat is ook een grote verdienste van mijn coach Martin Truijens. Toch blijft het spannend. Bij een groot toer nooi weet je pas bij je eerste duik in het water of je daadwerkelijk in topvorm bent." In Londen greep je op achthonderd ste naast een olympische medaille. Hoe vaak heeft dat nog door je hoofd gespeeld? „Eigenlijk realiseerde ik bij thuis komst pas hoe dicht ik er bij was geweest. Het was zó zuur. Ik heb wel even tijd nodig gehad om dat Sebastiaan Verschuren te verwerken. Maar ik durf wel te zeggen dat ik sinds 'Londen' an ders in het zwemmen sta. Ik heb even mogen proeven aan het hoogst haalbare. Als ik er in slaag mijn race op enkele onderdelen te verbeteren, ben ik ervan over tuigd dat ik in 2016 in Rio iets heel moois kan laten zien. Dat be sefis na Londen echt tot mij door gedrongen." Waf zijn je verbeterpunten? „Starten, keren en finishen. Ik ben nu vooral bezig met mijn start; de sprongkracht en de eer ste tien a vijftien meter in het wa ter. Op de eerste vijftig meter is voor mij veel winst te halen. Daar richt ik me de komende tijd speci fiek op, zonder dat het ten koste gaat van de tweede vijftig meter. Want dat moet mijn grootste troef blijven." Het heeft even geduurd voordat je je zelf echt als specialist op de 100 me ter vrije slag kon zien. Hoezo? „Ik heb inderdaad heel lang geroe pen dat ik geen 100 meterzwem mer was. Ik heb in mijn jeugd al tijd lange afstanden gezwommen, de 800 en 1500 meter. In 2007 heb ik de overstap gemaakt naar de 200 en 400 meter. En pas sinds 2010 ben ik de 100 meter serieus gaan nemen. In dat jaar zwom ik tijdens de EK op de 4x100 estafet te de beste splittijd ooit." Heb je spijt van je late switch? „Tja, het is wel een beetje jam mer. Aan de andere kant heb ik wellicht profijt van mijn verleden als langeafstandzwemmer, gezien mijn sterke tweede vijftig meter." Inmiddels heb je het koningsnummer in je armen gesloten. Wat maakt de 100 meter zo mooi? „Het is een fantastische afstand. Je gaat maximaal heen en maxi maal terug. Er komt eigenlijk geen tactiek bij kijken. Het moei lijkste is om rustig en ontspan nen te blijven." Hoe doe je dat? „Laat mij maar lekker gek doen en geintjes maken. En ik luister graag naar stevige muziek; Metalli- ca, AC/DC, Nirvana. Sinds kort heb ik ook 'Barcelona' van Freddy Mercury en Montserrat Caballé op mijn playlist staan. Kan niet missen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38