Koning Nadal blijft op zijn troon zitten België is al bijna zeker van WK I I I I I I 34 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Middenvelder raakt aanvoerdersband kwijt en komt vervolgens ook tegen Indonesië niet uit de verf. da KARAKTERISTIEK door Rik Spekenbrink PARIJS - Je bent de koning van het gravel of niet. Rafael Nadal (27) wil de vrijdag tegen zijn grootste con current van dit moment, Novak Djokovic, geen troonsafstand doen. Die absolute wil om te winnen bracht hem uiteindelijk de zwaarbe vochten zege in een kraker van jewelste: 6-4 3-6 6-1 6-7 9-7. Nadal zou nog kunnen slapen op gravel, zo gehecht is hij aan het ro de spul. Zijn record op Roland Garros was al indrukwekkend, maar wordt nog beter. Morgen staat hij voor de achtste keer in de eindstrijd, in negen deelnames. De zeven vorige finales won 'Ra- fa', wat zijn wedstrijdscore op 58-1 brengt. Djokovic (26) had de opvolger kunnen worden van Robin Söderling, die in 2009 wél van Na dal won in Parijs. Die zege in de vierde ronde krijgt met het jaar meer historische waarde, want om van de man van Mallorca te winnen, heb je heel veel wapens nodig. Of misschien vooral een offday van Nadal. Een paar weken vóór Roland Gar ros ging het al over deze wed strijd. Door zijn afwezigheid van zeven maanden wegens een knie blessure zakte Nadal naar de vijf de plaats op de wereldranglijst. Als de Franse organisatie bij de plaatsing van spelers zou vasthou den aan de ranking, zou Nadal al in de kwartfinale op nummer één Djokovic kunnen stuiten. Te vroeg voor de droomfinale, von den velen. Oud-spelers als Guy Forget en John McEnroe stelden dat Nadal op z'n minst als tweede geplaatst zou moeten worden. Grand Slams mogen van de ran king afwijken, maar Roland Gar ros deed dat niet. Omdat Andy Murray (geblesseerd) niet mee doet, is Nadal als vierde geplaatst en was die droomfinale dus het af fiche van de halve eindstrijd. De wedstrijd moest even op gang komen. De eerste set was niet ge weldig, maar Nadal had aan een break genoeg. Djokovic herstelde zich in de tweede set, zakte ver volgens in elkaar en kwam in de vierde set tot twee keer toe een break achter. Maar de naderende uitschakeling haalde telkens het beste in hem boven. Op 6-5 brak hij Nadal, om vervolgens de tie break op imponerende wijze naar zich toe te trekken. In de eerste game van de vijfde set brak de Serviër Nadal op nieuw. Hij zal nog wel wat keren wakker schrikken van wat hem op eigen service bij 4-3 en 40-40 overkwam. Djokovic was te gretig op een heel eenvoudige lob. Hij nam hem ineens, maar viel vooro ver en raakte het net voordat de bal voor de tweede keer stuiterde. Dat mag niet, punt voor Nadal. Die pakte even later de game en was weer helemaal terug in de wedstrijd. „In 99,9 procent van de gevallen was dit punt voor mij ge weest. Dit soort belangrijke mo menten moet je tegen je rivalen pakken, anders word je er op afge rekend", wist Djokovic. Tot 7-7 leek Djokovic net zo veel kans te hebben om de partij te winnen. Maar op 7-8 was het na weer een smashfout en een mis ser ineens 0-40. Nadal sloeg met een toe. Djokovic: „Dit is waarom hij een kampioen is, de heerser van Roland Garros. Hij heeft de moed om op belangrijke momen ten voor zijn kansen te gaan. Ik wilde deze titel zó graag. Maar het is niet het einde van de wereld. Ik zal terugkomen naar Parijs en pro beren dit toernooi te winnen." Nadal zei dat Djokovic' tijd nog wel komt. „Novak komt altijd te rug, dat is zeker." De Spanjaard gaf aan te hebben geleden op de baan. „Maar ik hou van lijden. Het was veel moeilijker om vorig jaar vanaf Mallorca naar dit soort par tijen op tv te kijken." In de finale treft hij landgenoot David Ferrer, die in een teleurstel lend duel met Jo Wilfried Tsonga een einde maakte aan de Franse droom: 6-17-6 6-2. Weer een klap voor Sneijder door Roel Wiche JAKARTA - Op een kolkende avond in het Verre Oosten, in een torna do van decibellen, presenteerde Oranje zich niet als de grote ploeg die op de affiches was aan gekondigd. Nederland won in Indonesië zonder glans (0-3) en Wesley Sneijder was de grote verliezer. Jakarta waande zich vrijdag even de hoofdstad van Planeet Voetbal. Het Nederlands elftal was de ere gast in het kolossale Bung Karno Stadion, waar meer dan 80.000 toeschouwers met Bengaals vuur en een oneindig aantal toeters de tribunes lieten dansen. Aan de bo venste ring hingen spandoeken als 'Danke Robben', 'Veel succes bij WK 2014', 'Welcome Robin van Persie', 'Ajax Indonesia' en 'Moluku voor Oranje'. Het enthou siasme van de Indonesische fans was zo groot dat zowat iedere blanke in het park buiten de arena als een filmster op de foto werd ge zet. Uitgerekend de naam van Wesley Sneijder, nog niet zo lang geleden het boegbeeld van Oranje, was nergens op gekalkt. Alsof ze zelfs op 10.000 kilometer afstand van Nederland gemerkt hadden dat de 92-voudig international zijn sta tus in hard tempo ziet afbrokke len. Sneijder leed al voor de wedstrijd een gevoelige nederlaag toen bondscoach Louis van Gaal hem duidelijk maakte dat hij niet langer zijn eerste aanvoerder meer is. Robin van Persie droeg in Ja karta de band. De klap dreunde vermoedelijk zo na dat Sneijder, al het hele seizoen worstelend met zichzelf, in Jakarta opnieuw geen schim meer was van de su perieure regisseur die hij ooit was. Van Gaal was na afloop dui delijk: „Sneijder is niet fit genoeg om een wedstrijd te spelen. Hij moet de focus op zijn fysiek rich ten en zich concentreren op zijn spel. Het voorrecht van captain heeft hij niet meer. Maar dat wil niet zeggen dat hij nu uit beeld raakt." Van Gaal had aangekondigd dat hij debutanten ging opstellen en hield zich aan zijn woord. Jens Toornstra (FC Utrecht) stond aan de aftrap, evenals Miquel Nelom, die bij Feyenoord niet eens een vaste plaats heeft. Opvallend was dat Jasper Cillessen (tweede doel man Ajax) in de basis begon en Kenneth Vermeer (eerste doel man) pas na rust zijn kans kreeg. Arjen Robben kwam al snel in het veld voor de geblesseerde Jere- main Lens. Pas in de tweede helft, met vier in vallers, wist Oranje het verschil in kwaliteit met de enthousiaste, maar beperkte Indonesische ploeg te verzilveren. En in die 45 minu ten maakte Siem de Jong zijn repu tatie waar als schaduwspits. Na 55 minuten kopte de Ajax-captain zijn eerste interlandgoal tussen de palen, na een voorzet van de sterk spelende Ruben Schaken. Tien mi nuten later herhaalde hij dat kunstje. De 0-2 werd gevolgd door enkele gevaarlijke schoten van neo-international Jens Toornstra, die van alle debutanten de beste indruk maakte. En toen kwam het meest memora bele moment van de avond. Het thuisland kreeg een derde doel punt om de oren, maar de Indone siërs stonden op de banken alsof de kwalificatie voor het WK bin nen was. De architect van het doel punt was immers de man wiens naam het allergrootste spandoek sierde: Arjen Robben. Die andere sterspeler, Wesley Sneijder, zat toen alweer bijna 45 minuten bin nen. Ongetwijfeld nadenkend over hoe het nu verder moet met zijn carrière. Indonesië-Nederland 0-3 (0-0). 57. Siem de Jong 0-1, 67. Siem de Jong 0-2, 90. Arjen Robben 0-3. Scheidsrechter: Mohamed (Mal). Gele kaart: Igbonefo (In donesië). Aantal toeschouwers: 80.000. Nederland: Cillessen (46. Ver meer), Janmaat (66. Tiendalli), Vlaar, Pieters (46. Heitinga), Ne lom, Toornstra, Sneijder (46. Siem de Jong), De Guzman, Lens (14. Robben), Van Persie (46. Van Wolfswinkel), Schaken. I Rafael Nadal spreekt al zijn krachten aan voor een return in de partij tegen Novak Djokovic. foto Caroline Blumberg/EPA BRUSSEL - België is vrijdagavond al leen op kop gekomen in groep A van het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap van vol gend jaar in Brazilië. De Rode Dui vels wonnen in Brussel van Servië (2-1). Naaste belager Kroatië ging verrassend onderuit tegen Schot land (0-1). België koestert nu een voorsprong van drie punten op Kroatië. Kevin De Bruyne was de grote man in het Koning Boudewijnstadion. Hij maakte de openingstreffer en bereidde de 2-0 van Marouane Fel- laini voor. De Serviër Aleksandar Kolarov tekende in de 88e minuut voor de eindstand. België heeft nu minimaal een bar rage op zak. Maar dat het land rechtstreekse kwalificatie mis loopt, gelooft niemand meer. Het is alweer bijna twee jaar geleden dat de Belgen voor het laatst een wedstrijd verloren. Dat was tegen Duitsland. Daarna begon de op mars op de wereldranglijst. Met een twaalfde plaats staat België hoger dan ooit genoteerd op de Fi- fa-ranking, die in 1992 werd inge voerd. België heeft dan ook een selectie om van te watertanden. Doelman Thibaut Courtois (Atlético Ma drid) is op zijn 21e al een van de beste keepers ter wereld. Dat be wees hij ook tegen Servië met en kele geweldige reddingen. Hij tast te in de slotfase ook mis bij een vrije trap van Kolarov, waardoor het nog even hectisch werd. Van daag wordt bekend of Chelsea de keeper terug roept of dat Courtois nog een jaar verhuurd wordt aan Atletico Madrid. Middenvelder Marouane Fellaini lijkt van Everton naar Arsenal te vertrekken. De Londense club is bereid om de gelimiteerde trans fersom van 24 miljoen pond op ta fel te leggen. Dat ook Chelsea en Manchester United geïnteresseerd zijn, bewijst nog eens zijn klasse. Alex Witsel staat op het lijstje met potentiëel nieuwe spelers voor Paris SG. Voor Nacer Chadli van FC Twente staan de topclubs in de rij. Twee clubs uit de Premier League, Tottenham en Liverpool, hebben zich bij het toch al kleurrijke gezelschap ge voegd. Oranje-bondscoach Louis van Gaal zei onlangs dat hij verwacht dat Oranje geen wereldkampioen wordt. Hij meent dat er tien lan den zijn die een kans maken op de titel. België hoort daar ook ze ker toe en is misschien nog wel kansrijker dan het Nederlands elf tal. De Belgische nationale ploeg leeft in eigen land als nooit tevoren. Sinds het WK van 1986 in Mexico is er niet meer zo'n hype rond de Rode Duivels geweest Op een fan dag kwamen recent 20.000 men sen af. Een training trok deze week 5000 kijkers. België houdt weer van zijn Duivels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34