Forenzen over de grens blijven onzichtbaar 30 MENINGEN cor de jonge brieven te gast W£ WEBg&A BgcoK Kanm wot Ge*m- V Ï&zsomgbl! ïxmwvm1 Jacob Cats Speelhal Hybridemodellen Aanslag Londen Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Maandag sloeg ik de krant open en zag de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Daar ben ik opge groeid met veel genoegen en dat was alles wat wij hadden. Het beeld van Jacob Cats staat nu in de kerk, omdat de natuur het niet meer zal aantasten. Maar het beeld dat er nu staat is niet waar wij op speelden en waarop wij wachten tot het hoog water werd en dan naar huis met natte voe ten. Dus naar bed zei moeder. Mooie tijd gehad. Ik heb er ge woond tot mijn zestiende jaar en daarna ben ik weggetrokken. Toch zou ik er nog wel eens rond willen dwalen. Er is nog zoveel over te vertellen en te zeggen. H. Flipse Trompstraat 1-3-, Goes Gedurende vele jaren heb ik van dichtbij de gebeurtenissen rond de speelhal in Axel kunnen vol gen. Voorstanders van een speel hal zijn de vele overvallen ge makshalve maar vergeten. Ze moe ten eerst maar eens in de archie ven duiken. Een dergelijke gok kast levert totaal geen meerwaar de op voor welke plaats dan ook. Naast de gokverslaving te promo ten blijkt het ook de aankomende criminelen aan te trekken. Die haalden hun vakdiploma door het overvallen of leegroven van de speelhal in Axel. Amateur inbre kers en beginnende overvallers slaagden daar soms wel en soms niet voor hun diploma. Een greep uit de examenopdrachten: een klap op de kop voor de geldloper, inbreken via de vluchtdeur, de monteren van de golfplaten op het dak naast de hal, slot van vei ligheidshek kraken of met een knaller op het hoofd geld eisen. En vele andere pogingen om als overvaller een kansje te wagen. H. Gericke Singel 65, Westdorpe Teleurstellend en een duidelijk beeld gevend van de mentaliteit van velen. Elektrische auto's, weinig elek trisch en veel benzine bij de hy bridemodellen. Wel aftrek clai men met zo'n dure leasebak, want die is toch goed voor het mi lieu, en toch veel benzine gebrui ken, want die betaalt de baas im mers. En dat gedoe met die kabel en op- laadpunt is maar niks. Wat is het gemakkelijk met andermans cen ten om te gaan, soort gelegaliseer de diefstal. En wie is er straks de dupe? Dege ne die het wel goed doet, want de fiscus is niet gek en de afschaffing van heel die regeling is zeer nabij, let maar op. N. van de Wekken Middenstraat 1, Kats De slachting van een militair in Londen vormt de grimmige blauwdruk van de toekomst van Europa. Voor radio en tv zei pre mier Cameron dat de aanslag wordt veroordeeld door alle ge meenschappen en met de stroop kwast smerend zei hij ook dat de moslimgemeenschap toch zoveel goeds brengt in Engeland. In zijn land is de sharia ingevoerd. Hij zei: De islam heeft niets wat een dergelijke daad rechtvaardigt. Maar in de koran staat toch datde vijanden van de islam mogen wor den gedood. De islam heeft dus genoeg wat de gruweldaad in Lon den rechtvaardigt. De islam is heel duidelijk naar ons toe; wij zijn dat niet andersom. Er zijn ge matigde moslims, maar er is geen gematigde islam. J. P. Zwagerman Eikenlaan 193, Oostkapelle door Dick van der Wouw De Randstad is het centrum van Nederland. Sinds de jaren tach tig van de vorige eeuw staat het rijksbeleid sterk in het te gen van de versterking van die Randstad. Het is onze sociaal-economische motor. Niet-Randstadprovincies als Groningen, Friesland, Limburg, Drenthe en Zeeland, worden beschouwd als perifeer. Ze liggen aan de randen van Nederland. Ze zouden ook Randland genoemd kunnen worden, omdat ze in stedelijke functies ver achter blijven bij de grote steden. Ze hebben min der ontwikkelkansen en dienen het zon der extra rijksstimulering te doen. Nu de groei in de economie meer in het slop is geraakt en er niet overal meer groei optreedt maar krimp, wordt het effect van een centralistisch beleid steeds duidelij ker. Versterken van het centrum betekent dan al snel uitholling van de periferie. Heel zichtbaar is dat door de verhuisbewe- gingen van jongeren, die massaal naar de Randstedelijke universiteiten en hogescho len trekken. Na hun studie blijven ze steeds vaker plakken in de Randstad. Daar zijn de meeste banen te vinden. Het woonklimaat is er ook voor opgroeiende kinderen veel minder onaangenaam dan een aantal jaren geleden. De stedelijke ver nieuwing en de aanpak van achterstands wijken blijkt zijn vruchten af te werpen. De leefbaarheid is er duidelijk vooruitge gaan. De periferie plukt hier de wrange vruchten van. Randland maakt namelijk een heel andere ontwikkeling door. De periferie van Ne derland komt in steeds meer opzichten in het teken van krimp te staan. Voorzienin gen staan er onder druk, jongeren hebben er minder carrièreperspectieven en ver trekken, de woningmarkt stagneert, de de tailhandel dreigt weg te kwijnen. Sociaal-economische kaarten van Neder land visualiseren dit beeld niet alleen, ze versterken het ook nog eens. De Randstad komt er steevast uit als de plaats waar het te doen is, waar het het meest lucratief is om te investeren. De perifere gebieden worden daardoor nog verder tegen de rand gedrukt. Kaarten van Nederland tonen buiten de landsgrenzen vaak slechts een groot wit vlak. Alsof de wereld er eindigt. België en Duitsland zijn gebieden waar de Neder landse beleidsmakers maar mondjesmaat gegevens over verzamelen. Illustratief is de nationale bereikbaarheidskaart. Wie op www.bereikbaarheidskaart.nl zijn postco de invult, ziet dat je vanuit Middelburg ver moet reizen om grote steden als Den Haag, Rotterdam, Den Bosch en Eindho ven te bereiken. Antwerpen, Gent, en Brussel worden genegeerd. Ze liggen in schijnbaar onbereikbaar gebied. Het plan bureau voor de leefomgeving tekent even eens kaarten die de randen van Nederland tonen als harde grensgebieden met perife re kenmerken. Ook het CBS komt anno 2013 nog met een forenzenstatistiek waar in woon- en werkgemeenten aan elkaar worden gekoppeld maar waarin werken over de grens niet wordt geregistreerd. Dat levert dus weer een verkeerd beeld op. Vooral voor de randen van Nederland. Ik pleit er voor om dit werk te vervangen door kaarten die meer recht doen aan de werkelijkheid in die zin dat ook internatio nale bewegingen gevolgd kunnen worden. Wanneer we niet bereid zijn om in inter nationaal verband gegevens te verzamelen en te presenteren, blijven we een een zaam kikkerlandje in een Europese woeste nij. Het CBS, dat zich graag profileert als internationaal georiënteerd statistisch bu reau zou in elk geval met de forenzensta tistiek een grens moeten slechten. Dick van der Wouw is adviseur onderzoek bij het Zeeuwse instituut voor sociale en culture le ontwikkeling Scoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30