Waartoe op aarde? Gratis entree! PZC De schrale noordenwind drukt de temperaturen. De natuur loopt in alles achter. LAGE TEMPERATUREN 22 ZEELAND m Haaientanden zoeken zaterdag VeluwseBron Maikel Harte Mensen die me een beetje kennen, we ten dat ik dol ben op taal- en woord grappen. Daar waar anderen dat flauwe humor vinden, lig ik helemaal in een deuk. Vooral als er een link is met het dia lect Gisteren hoorde ik een ge niale. Hij werd dan ook ge maakt door de meester van de Zeeuwse woordspeling: Mar- tijn Lie-Hap-Po. Martijn heeft het op dit moment druk met de Kunstmarkt die vanmiddag in oud-Terneuzen wordt gehou den. De achterkant van mijn kantoor grenst aan de straatjes van oud-Terneuzen en toen ik gisteren met mijn fiets de poort uitstapte was hij daar met anderen een strand aan het aanleggen. Stomverbaasd was ik, het was bijna halluci nant. Een strand, midden in de stad, wie verwacht dat „Wat kan je hier op dat strand dan doen, vroeg ik aan Martijn?" „Haaientanden zoeken", ant woordde hij. „Jeetje", ga je die hier rondstrooien?" „Nee", mor gen sla ik de tanden uit je bek en dan roep ik naar je: „Ha je tanden zoeken!" Kijk, daar kan ik nou vreselijk om lachen. Op de vraag wat nou werkelijk de bedoeling van dat strand is, heb ik trouwens geen zinnig antwoord gehad. Het wordt, wat ik er van begre pen heb, sowieso wel bijzon der. Want naast een strand en de gebruikelijke kraampjes met kunst, wordt er live opgetreden door graffiti-kunstenaars, zijn er Visuel vibes' en daarnaast nog allerlei andere acts. Wat er ook allemaal is, ik geniet er toch wel van als mensen sa men iets organiseren. In dit ge val zijn dat een bende jonge creatievelingen die een kunst markt op poten zetten, maar het gebeurt voortdurend en overal. Vorig weekend was het Vestrock in Hulst, Oekse Fees ten in Hoek, Marinedagen in Veere en dit weekend is er weer van alles te doen. Anywa- ve in Zierikzee, Massafest in Oostburg, playing for Culture in Vlissingen en dan zal ik nog wel een aantal festiviteiten ver geten. Mooi man. Daar wordt een dorp of stad alleen maar leuker van. Ik ga in ieder geval vanmiddag op een kunstmarkt m'n tanden zoeken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Willem Staat MIDDELBURG - Zeeland raakte de laatste decennia qua denken en po litieke gerichtheid even versplin terd als de rest van het land. Alleen instituten als het koningshuis en het Nederlands elftal kunnen op massaal applaus rekenen. Veertien columnisten geven te gen het decor van deze verdeeld heid vanaf vandaag enig richting gevoel en/of brengen wat rust in de tent. Dat gebeurt onder het motto Waartoe zijt gij op aarde? De columns verschijnen op het weblog Monnikenwerk. In de krant wordt er op zaterdag naar verwezen op de servicepagina. De bijdragen worden geleverd door de volgende scribenten: Rinus Antonisse. Journalist. Be stuurslid ZMf, redactielid Wantij, lid programmaraad Omroep Zee land. Arjan Beekman. Leraar economie maatschappijleer op Calvijncol- lege in Goes. Fractievoorzitter Christenunie Provinciale Staten. Miel Erpelinck. Emerituspastoor. Van 1970-2010 actiefin basispasto raat. Auteur van Anna in België en Het Apocriefe evangelie van jacobus. Vertaling, commentaar, iconografie. Richard Gielens. Leraar, verzorgt publiciteit parochie Pater Dami- aan (de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland) en actief in paro chiekern 's- Heerenhoek. Marga Haas. Theoloog, colum nist, cursussen en workshops over spiritualiteit, meditatie en mystiek. Zie www.margahaas.nl Stagnatie van nieuwe oogst door Edith Ramakers Leuny de Kam. Predikant Doops gezinde gemeenten in Goes, Mid delburg en Vlissingen. Wim Jansen. Auteur theologi sche en andere boeken, was aan Hogeschool Zeeland docent en studentenpastor. Predikant Koor kerkgemeenschap Middelburg en Vrijzinnig Hervormden in Delft. Frits de Kaart Lid Provinciale Sta ten (PvdA). Bestuurslid Stichting Buurtwerk Goese Polder, lid Hu manistisch Verbond. Actief in di verse maatschappelijke organisa ties. Koos Meulenberg. Lid Provincia le Staten namens CDA, coördina tor ouderenvervoer, voorzitter zwembad en lid Raad van Toe zicht zorgcentrum. Pieter Overduin. Predikant van de Protestantse Gemeente Oost hoek (Hulst/Kloosterzande); Floris den Oudsten. Predikant Hervormde Gemeente in Bruinis- se. Onderscheidt zich door veel van zijn ervaringen digitaal op al lerlei mogelijkheden te delen. Adrie Oosterling. Kleinkunste naar, performer in trainingspro gramma's en mede-ontwikkelaar van Het Vlaemsche Erfgoed. Michiel de Zeeuw. Predikant van de Thomaskerk in Zierikzee, co lumnist WereldRegio, lieddichter (o.m. bundel Een vleugje olijf en voorzitter Diakonaal Werkver band classis Zierikzee. Jan Zwemer. hogeschool hoofddo cent (ethiek en pedagogiek) bij HZ University of Applied Scien ces en fractievoorzitter CDA in ge meenteraad van Middelburg. www.pzc.nl/monnikenwerk VLISSINGEN - - „Het is duidelijk", zegt Bert Noteboom, akkerbou wer uit 's-Heer-Arendskerke. „We krijgen elk jaar te maken met extreme natuurverschijnse len. We zullen langere perioden van droogte en nattigheid meema ken en vermoedelijk ook van hit te en ja, ook de wind, zal gemak kelijker vanuit alle richtingen kun nen gaan waaien." Maar zo is het nu eenmaal, laat Noteboom erop volgen, 'en je kan er toch niets aan veranderen'. Boe ren weten daar mee om te gaan. „Hoewel een extreme situatie zich nu wel erg vroeg in het jaar voordoet. De natuur heeft achter stand, op alle fronten. Planten die nu boven de grond staan, zoals aardappelen, gaan eindelijk goed. Twee weken terug was het nog vijf graden." En groenten die nog boven de grond moeten komen, hebben moeite om hun kopje door de dik ke laag grond te steken. „Eerst werd de grond dichtgeslagen door hevig regenval, daarna kwam de harde noordenwind die de bo dem in een soort korst verander de. Enkele delen van mijn perce len lijken op een verharde weg." Maar als er minder prei van de ak kers komt en er bovendien geen concurrentie is van prei uit het buitenland, dan zal de Nederland se boer een hogere prijs voor zijn prei krijgen en blijft de schade post draagbaar. Maar de consument zal in elk ge val dieper in zijn buidel moeten we teelt stokt. „Dat is nu net het grote probleem zegt Theo, van Corstanje Fruit, groentenboer die op veel markten in Zeeland staat. „Er is bijvoorbeeld erg weinig prei. We verkopen nu nog de oude prei, omdat de nieuwe prei nog niets is. Veel jonge prei is in het hart kapot gegaan. Een kist van 10 kilo prei kost 17,18 euro, vo rig jaar rond deze tijd zaten we op 6,50 euro per 10 kilo." Dit jaar zit er een hiaat in de aan voer van veel jonge teelten. „En dat heeft alles met het te kille voorjaar te maken", zegt Theo. „Kijk naar de aardbeien. We ver kopen nog steeds kasaardbeien. Maar de aanvoer van kasaard beien is over zijn piek heen. Die zijn in februari op de markt geko men. We hadden al over willen stappen op buitenteelt aardbeien, maar die zijn er nog niet voldoen de." Vandaar dat de prijs van aard beien ook nog aan de hoge kant is met twee doosjes voor zo'n 6,00 euro. Net zoals de prei van vorig jaar nog in de schappen ligt, ligt ook de oude haring nog te glanzen in de vitrine. Afgelopen woensdag had het nieuwe maatje de oude moeten verdrijven. Cor Bosman, vissersman en marktkoopman: „Ik ben blij dat de verkoop van de nieuwe haring met twee weken is uitgesteld. Ik heb dat nog maar een keer eerder meegemaakt en dat was vijftien tot zeventien jaar geleden. Ik ben wel blij met het uitstel. Een schrale haring moet je niet willen verkopen." Over twee weken hoopt Cor nieu we haring van de Doggersbank te kunnen verkopen. „Haring heeft plankton nodig om zich vet te eten. Door de koude zee was er te weinig voedsel. Gelukkig had ik goed ingekocht en kan ik nu nog mooie haring verkopen. Maar die gene die op nieuwe aanvoer had gerekend, heeft misgerekend." tasten als de aanvoer van de nieu- Theo, van Corstanje Fruit. De aardbeien komen nog steeds uit de kas. Alstublieft! Een spaarzegel voor uw gratis dagentree bij de Veluwse Bron. Kijk voor meer informatie www.pzc.nl/veluwsebron PUdE ONTSPANNING www.pzc.nl/veluwsebron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22