No country for old men Een grijze muis met onvermoede superkrachten. De zuurstok- roze tv-heldin Mega Mindy geeft meisjes het goede voorbeeld, vindt actrice Free Souffriau. ZOMERFESTIVAL door Bauke Boersma Zeg western en ik zeg: John Wayne. Dat wa ren nog eens tijden!! Het Wilde Westen was overzichtelijk: je had een bad guydie een of meer personen had omgelegd en werd opgejaagd door de good guy, door gaans sheriff van een of ander stadje in de woestijn. De afloop was eigenlijk ook altijd eender: goed overwon kwaad. Maar het Wilde Westen is niet meer zo wild als vroeger, blijkens No country for old men. Nu staat die film uit 2007 van de gebroe ders Joel en Ethan Coen meer te boek als thriller of misdaadfilm, maar het kan ook best een moder ne western worden genoemd. Met een nieuwerwets, allesover heersend kwaad - drugs (en bijbe horend geld) - dat criminelen ve le malen meedogenlozer maakt dan in de tijd van good old Wayne. Zijn evenknie Tommy Lee Jones speelt de rol van sheriff Ed Tom Bell. Hij is niet zozeer op jacht naar de boef, als wel naar het be oogde slachtoffer, die volgens Bell dringend bescherming be hoeft. Daar is niets aan gelogen. Want jager Llewelyn Moss (Josh Brolin) moet zich Anton Chigurh Javier Bardem: psychopaat Anton Chigurh in No country for old men. (Javier Bardem) van het lijf zien te houden. Moss treft in de woes tijn in Texas resten aan van een uit de hand gelopen drugdeal: tal van lijken, een pick-up bomvol heroïne én een koffer met 2 mil joen dollar. Hij verdonkeremaant het geld, maar dat blijkt van psy chopaat Chigurh. Uiteraard wil die zijn geld terug en in een le vensgevaarlijk kat-en-muisspel met Moss vindt iedereen die op zijn pad komt de dood. Joel en Ethan Coen maakten er een bijzondere en intrigerende film van, die volledig terecht twee Golden Globes en liefst vier Oscars won. Mede door het formi dabele acteerwerk van Javier Bar dem en Josh Brolin. Al had die laatste bijna niet eens een rol in de film gehad. Joel en Ethan Coen wilden namelijk niet dat hij audi tie deed, waarop Brolin zijn audi tie liet filmen en regisseren door Robert Rodriguez en Quentin Ta- rantino en opstuurde naar de ge broeders. Die gingen overstag en gaven hem de rol van Moss, de ja ger die uiteindelijk ook in de klau wen van de nietsontziende crimi neel Chigurh valt. Daarmee kent No country for old men, gebaseerd op de gelijknamige roman van Cormac McCarthy, nog een ver schil met traditionele westerns: het kwaad wordt in de moderne tijd niet meer altijd overwonnen. Dat beseft ook Tommy Lee Jones, alias sheriff Ed Tom Bell. Hij lijkt de (actieve) moderne dagen zat en trekt aan het eind van de film hoofdschuddend zijn conclusie: het Wilde Westen is geen land meer voor oude mannen, voor de John Wayne's van deze wereld. 'Mega Mindy is cult geworden' door Rivka Groenier Alarm! De Noormannen!' schalt het door het mid deleeuwse winkelstraat je van Archeon in Al phen aan den Rijn. Me ga ridder Tobias en Me ga Mira stormen onver schrokken naar voren. 'Tobias ik kom je hel pen, pas op, ik hak jullie in mootjes.' Sa men maken ze korte metten met de in schapenvacht gehulde boeven die het dorp je willen overnemen. Mega Mira? Mega ridder Tobias? Free Souf friau en Louis Talpe, de twee hoofdrolspe lers uit de razend populaire kinderserie Me ga Mindy spelen voor de gelegenheid even een dubbelrol. In de miniserie Met Mega Mindy terug in de tijd - een van de vele spin-offs van de Vlaamse kinderserie die el ke week bij de Tros te zien is in het och tendprogramma De wereld is mooi - snellen ze dit keer met behulp van een tijdreiscap sule hun voorouders te hulp. Archeon leent zich uitstekend als set voor dit spekta kel. De middeleeuwse huisjes staan er ten slotte al en hoeven voor de opnames alleen te worden aangekleed. Hoofdrolspeelster Free Souffriau heeft heel eventjes tijd om wat vragen te beantwoor den. „Antwoord ik in karakter?", vraagt ze voor de zekerheid aan haar pr-dame. Nee, dat hoeft niet, want er zijn geen camera's bij en dus geen kindertjes die in de war zouden kunnen raken als ze hun superhel din opeens als 'gewoon mens' in beeld zien. „Sorry, het is soms een beetje verwar rend", lacht de actrice. De Studio 100-productie Mega Mindy is in België en Nederland al jaren een grote kin derhit. Behalve de langlopende serie ver schenen al drie bisocoopfilms, een flinke rits spin-offs en een dvd-collectie waar mee je een aardig plankje kunt vullen. Volgens de actrice is het succes eenvoudig te verklaren. „Kinderen houden nou een maal van superhelden. Superman, Batman, Spiderman; ze vinden niets leukers dan ze na te spelen. Hetzelfde geldt voor Mega Mindy. maar zij heeft nóg_ejen voordeel: jht karakter is dicht bij huis. Je zit daardoor veel dichter op de belevingswereld van Ne derlandse en Vlaamse kinderen." Hoewel het er wild en woest aan toegaat bij de opnames, zijn de makers altijd alert op de hoeveelheid geweld die wordt ge bruikt. Souffriau is daar als moeder van twee jonge kinderen sowieso heel scherp op. „Zelf laat ik mijn kinderen nooit naar tekenfilms of series kijken waarin mensen elkaar écht pijn doen. Ik zwaai bij deze op names wel met een zwaard, maar er wordt nooit geschoten of gestoken, alleen maar geduwd." Dankzij de onverminderde populariteit van de gemaskerde heldin, die met de uit vindingen van haar opa Fonkel onver schrokken op boeven jaagt, is Mega Mindy een aansprekend rolmodel geworden voor jonge meisjes, vindt de actrice. „Mieke (het alter ego van Mega Mindy, red.) is een grij ze muis, maar als ze wil, dan kan en durft ze alles. Dus zelfs voor meisjes die niet heel erg vooraan staan op school, is ze een mooi voorbeeld." Ze lacht: „Alleen in de liefde is ze heel ver legen. Misschien moeten we er ook op dat gebied wat meer durf in stoppen." Haar tegenspeler Louis Talpe, oftewel Me ga Mindy's love interest Mega Toby, ver maakt zich ook prima in de middeleeu wen, zegt hij, vers van zijn paard gestapt. „Ik ben dol op kostuumdrama. Braveheart, Troy, Lord of the rings; daar is dit toch een soort miniversie van." En wat is het geheim van Mega Mindy, vol gens de acteur? „Ze is cult geworden. Op het schoolplein spelen kinderen niet cow boy en indiaantje, maar Mega Mindy en Mega Toby. Ik denk dat de serie voor de ge neratie die er nu naar kijkt later jeugdsenti ment wordt. Als ze over vijftig jaar aan de tv uit hun jeugd terugdenken, herinneren ze zich Mega Mindy en Mega Toby." Mega Mindy in De wereld is mooi. Elke maandag, donderdag en vrijdag, Nederland 3, 07.45 uur, herhaling om 13.00 uur. ÏV reageren? r medja@depersdjenst.nl Mega Mindy en Mega Toby zijn op zaterdag 22 juni present op het jaarlijkse Zomerfestival in Ahoy', samen met Studio 100-kinderhelden als Kabouter Plop, Piet Piraat, Samson Gert en K3. Er zijn voorstellingen om 10.00 uur, 13.30 uur en 17.00 uur. Zie www.studio100.nl I foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 109