Zeno 18 REIZEN ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt COLOFON Madeira heeft de naam een ietwat suf eiland te zijn voor oudere mensen. Niet terecht, want het landschap stelt stevi ge eisen aan bezoekers. De kleurenexplosie van bloemen, het afwisselende landschap en de tegen de bergen aangeplak te dorpen en terrassen zijn de magneten van het eiland. \Z\l eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Henk te Boekhorst advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijkheid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. Ik ben geen deskundige op het gebied van stammen en oervolkeren, maar ik begrijp dat we hier, in het noorden van Tanzania, nog de eeu wenoude tribes aantreffen. Die gaan met een zeer speciale ge bruiksaanwijzing door het leven. Wij mengen ons onder het volk der Iraqw, de bewoners van de streek rond de plaats Mbulu. Ze spreken een taal die niemand kan verstaan, dus hebben we een tolk. Hij heet Zeno, is een jaar of 20 en altijd vrolijk. Hij gaat naar school in de grote stad en spreekt derhal ve een paar woorden Engels. Ik hoop maar dat het voldoende is. Om een idee te krijgen hoe ver we zullen komen met de vreem de taal, vraag ik Zeno naar zijn fa miliegeschiedenis. I11 eerste in stantie is die nogal saai en voor de hand liggend. Arme, hardwer kende boeren. Maar dan volgt een verbijsterend verhaal. Het gebeurde toen Zeno nog maar een jaar of 2 was. Zijn moeder overleefde toevallig een ziekte waaraan in het dorp nogal wat mensen waren gestorven. Dat was voor de inwoners een duidelijk teken. Deze vrouw moest wel een heks zijn. Woeden de Iraqw omsingelden hun huis en sleurden moeder naar buiten. Het volksgericht kon een aanvang nemen. Op hekserij staat de dood straf door een combinatie van ste nen gooien, in brand steken, en met pijl en boog beschieten. Blijk baar ontstond er verwarring over door Elio Pelzers ie over de snelweg aan de zuidzijde van Madeira rijdt, zal zich verbazen over de op terrassen aange legde huizen, tuinen en bananenplanta ges. Het is op de steile hellingen vechten om iedere vierkante meter. We zijn verrast over de snel wisselende, soms spectaculai re, kustuitzichten. Later komen we aan de noordzijde nog meer grillige en ruige rots kusten tegen. Madeira verwierf bekendheid als bloemen- eiland. Dat is niet vreemd, want in welk seizoen je het eiland ook bezoekt, er bloeien altijd wel bloemen. Zelfs in de win ter geven bougainvillea, kerstrozen, horten sia's, grote aronskelken, jasmijn en lelie soorten de dorpen en stadjes kleur. Aan de rand van de ruige hoogvlakte Paul da Serra, waar het in de winter vaak regent of mistig is, steekt het felle geel van de gaspeldoorn sterk af tegen de grauwe lucht. Langs de weg exploderen in het late voorjaar de blauwe Afrikaanse lelies (Aga- panthussen). Veel bloemen zijn in de loop der eeuwen geïmporteerd door Portugese handelaren, maar ook door tuinliefhebben- de Britten, die hier landhuizen met grote tuinen hadden. Over het hele eiland vind je goed onderhouden tuinen en parken, bomvol kleurrijke planten. Daarnaast beschikt Madeira op de hoger ge legen, steile hellingen over oerbos, dat de eerste Portugezen in de vijftiende eeuw in brand staken om het toen onbewoonde ei land leefbaar te maken voor kolonisten. In dit altijd groene bos, waar onder andere laurierbomen, cederbomen en boomheide groeien, bloeien orchideeën en talloze an dere bloemen. Niet voor niets staat dit unieke oerbos, dat ternauwernood de kolo nisatiegeschiedenis overleefde, op de We- relderfgoedlijst. Het is een groot genoegen door deze bloemenweelde te wandelen. Wie wandelen zegt op Madeira, zegt leva- das. De talrijke oude, smalle irrigatiekanaal tjes op het eiland lopen veelal van het nat te noorden naar het drogere zuiden en van hoog naar laag. We maken verscheidene wandelingen over de paden die de levadas begeleiden en verbazen ons over de vele landschapstypen die het eiland rijk is: ber gen, hoge kustkliffen, kiezelstranden, lau- rierbossen, varen- en heidevelden, hoog vlakten, diepe dalen, terrashellingen, water vallen, bananenplantages, suikerrietvelden en andere landbouwpercelen, dorpen en steden. Madeira is een wandelparadijs, maar wie last heeft van hoogtevrees heeft een pro bleem. De hellingen zijn soms zeer steil en de paadjes kunnen glibberig zijn als het heeft geregend. We vermijden daarom som mige routes. Ook mist en regen verhinde ren ons enkele malen in de bergen te wan delen. De westpunt van het eiland bij Pon- ta do Pargo is, met een aangename tempera tuur en wat zon, een goede plek om een week wandelen te beginnen. Een indruk wekkende klifFenkust met verre uitzichten strekt zich voor ons uit. Via de Levada Cal- heta-Ponta do Pargo lopen we een van de zeldzame rondwandelingen op het eiland. De meeste routes hebben een ander aan komst- dan vertrekpunt. In het irrigatieka naal scharrelt een madeiragoudhaantje han gend aan het mos zijn kostje bijeen. De volgende dag regent het. We rijden met onze huurauto naar de hoofdplaats van het eiland, Funchal. Rijden op Madeira is niet altijd een pretje. De binnenwegen gaan hier en daar over behoorlijk steile trajec ten, die onze huurauto maar ternauwer nood aankan. Het is op de af en toe smalle wegen manoeuvreren en opletten, want er kan ieder moment een auto de bocht om scheuren. De Madeirezen rijden nog wel eens onbesuisd. De hoofdwegen zijn ech ter in een prima staat en de vele tunnels, die door het harde basaltgesteente zijn aan gelegd, dwingen respect af. Funchal is een frisse en open stad. De hui zen zijn terrasgewijs op de hellingen ge bouwd. We flaneren er langs de vele histo rische gebouwen (de oudste dateren uit de vijftiende eeuw), slenteren over de kustpro- menade en drinken chinesa (koffie met op geklopte melk) op een terrasje. Vanaf de Je zuïetenkerk kijken we mooi uit over de stad. Natuurlijk ontbreekt een bezoek aan de Mercado dos Lavradores in het oude stadsdeel niet. De exotische vruchten die hier verkocht worden, geven deze overdek te markthal een haast feestelijk uiterlijk. We krijgen een enigszins plichtmatige rondleiding door het wijnhuis van de fami lie Blandy, die al vanaf 1811 madeira produ ceert. Aan het slot hoort natuurlijk een klei ne proeverij. De bekende wijn van het ei land, de madeira, is de laatste tientallen ja ren in de versukkeling geraakt. Het met al cohol versterkte 'glaasje madeira, my dear' heeft een oubollig imago. Het grootste deel van de zoet smakende madeira komt van de druivensoort Tinta Negra Mole, die vol gens kenners zijn kwaliteit nog moet be wijzen. Nederlanders geven vaak de voor keur aan port. Madeira's zijn relatief duur, omdat de oogst van de druiven en het on derhoud van de wijngaarden op de steile hellingen behoorlijk arbeidsintensief is. De wijnbouw voelt bovendien de hete adem in de nek van de teelt van economisch con currerende gewassen, als bananen, bloe men en rietsuiker. Een korte, pittige wandeling brengt ons op de 1.649 meter hoge Pico Ruivo do Paul, het hoogste punt van de in het binnenland gelegen hoogvlakte Paul de Serra. In de ver te, maar veel dichterbij dan we dachten, glinstert de zee. Het omringende land is bijna helemaal door wolken ingesloten, maar we kunnen het ruige plateau goed overzien. Als we terugrijden, zien we para- reageren? reizen@depersdienst.nl grote foto: De oostkust van Madeira bij Ponta de Sao Lourenco. foto iStockphoto kleine foto's van links naar rechts: Deze huis jes met daken van stro zijn typisch voor het eiland en staan bij Santana. foto iStockphoto De paradijsbloem groeit er in het wild. Uitzicht over Funchal vanuit de botanische tuin. gliders in de lucht hangen. Madeira is een eiland voor actieve buitenmensen, onge acht de leeftijd; een eiland waar hobbels ge nomen moeten worden en dat is de juist de charme van deze Portugese vlek in de oceaan ter hoogte van Noord-Afrika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 102