FZC J 2&3 madeira Het ruige bloemeneiland 4 nederland Zoet en zout van De Brabantse Servië telde in 2011 slechts 11.000 toeristen. Dan kun je twee dingen denken. Of: er zal wel niets te beleven zijn in Servië. Of: daar wil ik juist naar toe, want eindelijk een Europese bestemming zonder hordes toeristen. Een weekend op stap in de steden Belgrado en Novi Sad. WAAR EN WAT Novi Sad Belgrad KROATIË BOSNIË MONTENEGRO 100 km ROEMENIE KOSOVO Belgrado gezien vanaf de rivier Sava. foto Getty Images/iStockphoto Een fantastisch Servisch duo Reizen door Joost Brantjes Het rammelt en het rommelt in Belgrado, de stad die ooit de hoofdstad was van heel Joegoslavië en in alles nog altijd hoofdstad uitstraalt. Brede avenues met hoog bouw en pronkarchitectuur uit Joego-tijden, imposante godshuizen voor elk geloof en voetbalstadions waar meer dan 50.000 toeschouwers een van de twee voetbalclubs, Rode Ster of Partizan, kunnen toejuichen. Kraakpanden verande ren in nachtclubs. Roma verkopen tele foons langs de weg. In parken wordt naar hartenlust gebarbecued. Belgrado lijkt op geen enkele andere Europese hoofdstad en dat maakt de stad zo leuk. Ralph van der Zijden woont sinds ander half jaar in Belgrado. Voor zijn werk was hij al vaak in de Balkan en het beviel hem daar zo goed, dat hij op een dag de knoop doorhakte en vertrok. In Belgrado startte hij een bedrijfje dat fietstochten door de stad verzorgt. Hij neemt me mee op een 35 kilometer lange fietsroute die langs de belangrijkste bezienswaardigheden van de stad voert: het fort Kalemegdan, Hotel Jugo slavia, de Genex-torens en de stadsstran- den op het eiland Ada Ciganlija. Als we uit komen in de voorstad Zemun, zoeken we Radetsky op. In deze open bar drinken de vissers een glas rakia bij een prachtig uit zicht op de brede Donau. Bij hen kopen we vis die voor een paar euro ter plekke wordt gegrild. Belgrado heeft een reputatie als partystad. Het wemelt er van de café's, kroegen en clubs. Om de leukste tenten te ontdekken, kun je best iemand aanspreken met wie je denkt wel een borrel te kunnen drinken. Geheid dat je dan op plekken komt die je anders nooit gevonden had. Ik word op sleeptouw genomen door Boris Vlastelica van de lokale band Repetitor. De avond be- De kathedraal in Novi Sad. gint met een drankje op de Brodic, een drij vend café op de rivier Sava. We kijken uit op de gloednieuwe brug Most na Adi, die 's avonds met blauw licht wordt verlicht. Ons volgende adresje is BIGZ in de wijk Senjak. Dit gebouw van tien verdiepingen huisvestte ooit de nationale drukkerij van Joegoslavië. Nu worden de etages bevolkt door creatieven. Boris repeteert er met zijn band op de negende verdieping. Met een fles LA V-bier zoeken we het grote terras op vanwaar het uitzicht over de nachtelijke stad fenomenaal is. Als afsluiter neemt Boris me mee naar Dvo- ristance, wat kleine binnenplaats betekent. Deze club ligt pal aan het spoor. Alleen een open hekwerk scheidt ons van de rails. Zo gebeurt het dat midden in de nacht een lo comotief op armlengte voorbijsnelt, terwijl we aan een laatste abrikozenrakia nippen. De volgende dag zetten we in een huurau to koers naar het noorden, naar Novi Sad. We stoppen voor de lunch bij de platte landsboerderij Perkov salas, waar de char mante 70-jarige Nikola ons rondleidt. Zit tend aan lange tafels op de heuveltop kij- ken we uit over het nationaal park FruSka Gora. Het gebied van Fruska Gora telt tien tallen, vaak geïsoleerd gelegen orthodoxe kloosters uit de vijftiende tot achttiende eeuw die een bezoekje meer dan waard zijn. Eenmaal aangekomen in Novi Sad, de twee de stad van Servië, beginnen we met een bezoek aan het fort Petrovaradin waarvan de eerste steen in 1692 werd gelegd. Het fort torent hoog boven de Donau uit en je hebt er dus 'een goed uitzicht op de stad die aan de andere kant van de rivier ligt. Het is een prima plek voor een eerste oriën tering. De klokkentoren van het fort is het symbool van de stad. De tijd ervan aflezen kan ietwat verwarrend zijn: de kleine wij zer is voor de minuten, de grote voor de uren. In de zomer vindt in het fort het mu ziekfestival EXIT plaats dat duizenden men sen uit de hele wereld trekt. Het festival is dit jaar van 10 tot en met 14 juli. Novi Sad is met 200.000 inwoners de twee de stad van Servië. Het heeft verbazingwek kend veel te bieden. Het is er druk op straat en ook op een doordeweekse dag zit ten de terrassen en café's tot de laatste stoel vol. Het centrale plein, het Trg Slobo- de, is omzoomd met fraaie neoklassieke ge bouwen. De rust in de recent gerenoveerde kathedraal doet ons goed. De straat Dunav- ski kent enkele aangelegen binnenplaatsen, waar je terechtkunt voor een lekkere cap puccino. En later op de dag is Laze Te- leckog de straat waar het gebeurt. In deze aaneenrijging van kroegen feesten de vele studenten van de stad tot het ochtendglo ren. Als we even uitrusten op een bank in het Donaupark, zijn we het er al gauw over eens dat Novi Sad samen met Belgrado een fantastisch duo vormt voor een lang week end weg. Een stedencombinatie waarbij je ook het landschap van FruSka Gora nog even meepikt. En, niet onbelangrijk in tij den van crisis, ook nog een erg goedkope bestemming. reageren? reizen@depersdienst.nl Belgrado ligt op bijna 1.400 kilometer van Utrecht. Jat Airways (www.jat.com) vliegt rechtstreeks van Schiphol naar Belgrado. Wizz Air (www.wizzair.com) doet dat vanaf Eindhoven. Servië heeft 7 miljoen inwoners, van wie er 2 miljoen in de hoofdstad Belgrado wonen. Meer info over Servië op www.serbia.travel. Crystal code biedt kleine, zeer betaalbare, maar vooral centraal gelegen appartemen ten in Belgrado die prima kunt huren voor enkele dagen. Kijk voor meer informatie op www.crystalcode.co.rs/en. Op www.ibikebelgrade.com lees je meer over de gemaakte fietstocht door Belgrado.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101