Nederlanders België uitgezet na uitkeringsfraude verspreiding heksenjacht sa BUITENLAND 9 Z4 m WATERSNOOD IN MIDDEN-EUROPA 2 |zoov<er VRIJDAG 7 JUNI 2013 droog houden mee!' En ook: 'Wildberg heeft zonnebrandcrème nodig voor cir ca honderd mensen!' De afgelopen nachten werkten in Dresden die jongeren door met het verstevigen van de wallen. Door alle blijken van lotsverbon- dendheid en solidariteit heerst er een zekere euforie in de stad. 'Weltklasse!' roept men elkaar toe. Sommige Oost-Duitsers voeren die saamhorigheid terug op hun communistische verleden. „Wij Ossi's steunen elkaar in tijden van nood", zegt Franzi Klaus (34), een verpleegster in Dresden. De Mitteldeutsche Zeitung bedacht een naam voor deze generatie, die nu voor de tweede keer een ge vecht tegen het water voert: 'Gene ration Gummistiefel' - 'Generatie Gummilaarzen'hoewel de mees ten sandalen dragen of chucks, die dunne sportschoenen, want nat word je toch. I De overstroomde Elbe bij Dresden staat hoog, maar gaat het record van 2002 niet halen, foto Arno Burgi/AFP In heel Midden-Europa zijn duizenden mensen hun huizen ontvlucht als gevolg van wateroverlast. Elbe Delen van Rijn, Main Chemnitz en Neckar gesloten Hoogwateralarm voor scheepvaart LUX. cc c z POLEN Dresden Evacuaties door hoogwater m Praa8 Noodtoestand Moldau TSJECHIË Donau ZWITSERLAND Deggendorf: dijkdoorbraak Passau OOSTENRIJK Oude stad onder water g München 0 Wenen infographic DPd, ON I bron Persbureaus door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - België heeft vorig jaar 161 Nederlanders wegens misbruik van sociale uitkeringen uitgewe zen. Dat waren er zestig meer dan in 2011. In 2010 ging het nog om 75 Nederlanders van wie het Bel gische 'verblijf werd beëindigd' vanwege 'een onredelijke belas ting op het sociale stelsel', zo blijkt uit cijfers van de Vreemde lingendienst, die volgende week haar jaarverslag presenteert. Sjoemelende Nederlanders blij ken al jaren de Belgische Top-4 te delen met Roemenen, Bulgaren en Spanjaarden. Het aantal EU-on- derdanen dat België de deur wees is in twee jaar vervijfvoudigd tot 2407. In 2012 werden 402 Roeme nen, 236 Bulgaren en 207 Spanjaar den verzocht hun koffers te pak ken. De stijging wordt mede-ver oorzaakt doordat sinds twee jaar verschillende databanken zijn ge koppeld en strikter gecontroleerd wordt. „Net als in Nederland heb ben wij te kampen met georgani seerd misbruik van het sociale stelsel door Bulgaren en Roeme nen", zegt woordvoerster van de Vreemdelingendienst Dominique Ernould. „Het gaat bij de Neder landers daarentegen vooral om in dividuele gevallen. Door de crisis zoeken ze werk bij ons - en ze zijn ook welkom. Maar niet als ze geen inspanningen verrichten om werk te vinden, of valse sollicita tieverklaringen afgeven om een werkloosheids- of bijstandsuitke ring te krijgen." Vandaag discussiëren de Europe se ministers van Binnenlandse Za ken in Luxemburg over het pro bleem van misbruik van sociale vangnetten door EU-burgers uit andere lidstaten. In een gezamen lijke brief, mede-ondertekend door staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) klagen Ne^ derland, Duitsland, Oostenrijk en het Verenigd Koninkrijk over 'de neveneffecten' van het recht van EU-burgers om zich te vestigen waar ze willen. 'Bepaalde immi granten uit andere lidstaten ma ken misbruik van dat vrije ver keer van personen', schrijven ze. 'Een aanzienlijk aantal nieuwe im migranten doet een beroep op so ciale hulp in de gastlanden, regel matig zonder daar echt recht op te hebben'. Om fraudeurs te kunnen weren, zou de Europese richtlijn voor vrij verkeer van personen moeten worden aangepast. Die geeft wel ruimte aan sancties, zoals uitzet ting, maar wie de boel heeft bela zerd kan niet worden belet het land opnieuw te betreden, al is het de volgende dag. Nederland wil de deur kunnen sluiten voor, bijvoorbeeld, Bulgaren die zijn be trapt op fraude met de huur- of zorgtoeslag, ook om 'draaideur fraude' te voorkomen. Het debat tijdens de lunch, met Teeven voor Nederland, zal niet zonder slag of stoot gaan. De Euro pese Commissie is ontstemd dat de vier de open binnengrenzen van de EU aan de orde stellen. „In tijden van crisis lijkt het voor sommigen gemakkelijk om in po pulisme te vervallen en de ver worvenheden van een Europa zonder grenzen te vergeten. De Commissie staat hier ferm in", sis te eurocommissaris Viviane Re ding (Justitie en Mensenrechten) gisteren toen ze in Luxemburg ar riveerde. De 'club van vier' moet eerst maar eens met harde cijfers komen, vindt ze. Aan tafel zitten natuurlijk ook de Bulgaarse en Roemeense delega ties, en de Polen, die al fel hebben geageerd. Ze zijn Wilders' 'Polen meldpunt' nog niet vergeten. Nederland, Duitsland, Oos tenrijk en het Verenigd Ko ninkrijk klagen 'neveneffec ten' open grenzen De 'club van viei^ moet eerst maar eens met harde cijfers komen, vindt commissaris Reding lijkertijd werd op het plegen van een moord de doodstraf gezet. Pa- poea-Nieuw-Guinea heeft sowie so de mogelijkheden om de dood straf op te leggen fors uitgebreid. Na een serie groepsverkrachtin gen en moorden besloot de rege ring hiervoor de zwaarste straf in te stellen. Ondanks die maatregelen heeft de overheid een lange weg te gaan in de strijd tegen de heksen jachten. Gedeeltelijk als gevolg Afgelopen week schafte Pa- poea-Nieuw-Guinea de wet af, die geweld tegen 'hek sen' vergoeilijkte van corruptie, maar ook omdat agenten zelf geloven in de macht van de sangumas. Experts in de materie, deze week verzameld in de Australische hoofdstad Canberra, verwachten dat de zwaardere straffen geen einde zullen maken aan de moor den en ook niet zullen helpen om het geloof in hekserij de kop in te drukken. Ze vrezen eerder dat heksenjachten zullen uitbreiden naar andere landen in de regio. „Mensen vragen zich niet af waarom iets is gebeurd, maar wie het heeft gedaan", zegt priester Phillip Gibbs. Neem het geval van Janet Kemo. Wanneer haar man tuberculose krijgt, begint hij bloed op te hoesten, volgens fami lieleden een duidelijk teken van hekserij. De vrouw wordt opge haald, met een strop om haar nek aan een boom gebonden en twaalf uur lang gemarteld. „Ze ge bruikten een hamer om mijn tan den uit mijn mond te slaan en de botten in mijn handen te breken. Mijn gezicht werd opengesneden en ze gebruikten gloeiend hete ij zeren staven." Volgens de overle vering schuilt de kwade kracht in de vagina. Landen in de regio zien de bui al hangen. „We leren van onze bu ren", zegt Lawrence Foana'ota van het Nationaal Museum van de Salomonseilanden. „We ne men allerlei ontwikkelingen over van Papoea-Nieuw-Guinea. Ik vrees dat het met de heksenjach ten ook gaat gebeuren." Vertrek: 7, 14, 22, 23, 24, 29, 30, 31 juli, 11, 12, 13, 18, 25, 26, 27, 28, 29 augustus Inclusief: 1 hotelovernachting, 1x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Antwerpen: dé stad om te shoppen, cultuur te snuiven, sfeer te 'proeven' op een gezellig terras of lekker te dineren in één van de vele restaurants. Ons hotel ligt op een toplocatie in het hartje van Antwerpen en op loopafstand van alle belangrijke winkelstraten, pleinen en bezienswaardigheden. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Kopenhagen Boek nu: www.effeweg.nl CkffaXAJCkrt nl of bel 0529469667 C/fCirCJf.lII Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9