Belgische politie pat straks slimmer flitsen Zorgen in de Pacific over 8 BUITENLAND OVERSTROMINGEN in Dresden laten elkaar via Twitter weten waar nog zandzakken nodig zijn. Verdachten gepakt na slaan activist Al-Qaedaleider: steun oppositie Poetin en vrouw gaan scheiden Arrestaties brand pluimveeslachterij Rusland krijgt weer een vijfjarenplan REPORTACE Ossi's Het heeft ons vorige keer twee jaar gekost voordat we alles weer op orde hadden Geweld tegen vermeende heksen neemt toe. In februa ri werd een vrouw op een marktplein verbrand PARIJS Verscheidene verdachten zijn gearresteerd na een zwa re mishandeling van een linkse activist door vermoe delijke skinheads in Parijs. Het slachtoffer Clément Méric is hersendood ver klaard. Hij stond bekend als antifascist en was lid van de Linkse Partij. De politie spreekt van een 'politiek ge motiveerd incident'. Vol gens getuigen vielen drie skinheads het slachtoffer woensdag aan op straat in de Franse hoofdstad. ABU DHABI Al-Qaedaleider Ayman al-Za- wahri heeft de Syriërs giste ren opgeroepen zich achter de oppositie tegen president Bashar al-Assad te scharen en te voorkomen dat hun land 'een door de Amerika nen gesteunde vazalstaat van Israël wordt*. Hij deed zijn oproep in een radio boodschap van 22 minuten. Poetin en Ljoedmila foto EPA MOSKOU President Vladimir Poetin van Rusland en zijn vrouw Ljoedmila gaan scheiden. De twee wonen niet meer bij el kaar. Dat hebben zij op de staats-tv bekendgemaakt. Vladimir (60) en stewardess en lerares Duits Ljoedmila (55) trouwden in 1983. PEKING Twee leidinggevenden van de Chinese pluimveeslachte rij waar een brand deze week 120 mensenlevens eis te zijn gisteren opgepakt. De slachterij van de Baoyuan- feng Poultry Company in de stad Dehui ten noordoosten van Peking vloog maandag in brand. Meer dan vijftig mensen raakten gewond. MOSKOU Ruim twintig jaar na de val van de dictatoriale Sov jet-Unie krijgt Rusland weer een vijfjarenplan. Op bevel van president Vladi mir Poetin heeft elk ministe rie de plannen voor de ko mende vijfjaar uitgewerkt en die bij hem ingediend, meldde de regeringswoord voerster gisteren. Saamhorig Dresden door onze correspondent Wierd Duk DRESDEN - Zover het oog reikt, hier in het gebied tussen Maag denburg, Halle aan de Saaie en Dresden, overal stroomt het wa ter. Inwoners zijn massaal geëva cueerd - in de stad Halle, waar het water sinds eeuwen niet zo hoog kwam, zo'n 30.000. Hun hui zen en bedrijven moesten ze ach tergelaten. Ook aan deze ramp komt een ein de. Maar vooralsnog is dat niet in zicht. En hoe bouw je straks weer een bestaan op? Het lijkt voor ve le tienduizenden mensen in Duitsland een haast onmogelijke opgave. Elf jaar na de zware over stromingen in de zomer van 2002, toen ook grote delen van Oost- en Zuid-Duitsland onderliepen, kwam het water opnieuw. En met diezelfde verwoestende uit werking. Veel mensen hebben voor de tweede keer alles verlo ren. „We hadden de hoop dat we niet opnieuw getroffen zouden worden door een overstroming", zegt Beate Höhner (67), een ge pensioneerde inwoonster van Pir- Beate Höhner uit Dresden na, zo'n 25 kilometer onder Dres den. „Maar nu zijn we alweer geë vacueerd. Het heeft ons vorige keer wel twee jaar gekost voordat we alles weer op orde hadden." In een café in een droog gedeelte van Dresden kijkt Höhner met an deren naar tv-beelden uit Deggen- dorf aan de Donau, meer dan 400 kilometer naar het zuiden. Daar brak een dam door, waarna com plete stadsdelen onder water kwa men te staan. Een tragedie. „Dit overstijgt alle proporties", oordeel de de geschokte Beierse minis ter-president Horst Seehofer (CSU). Bondskanselier Angela Merkel (CDU) bezocht het crisisgebied gisteren opnieuw en zei meer fi nanciële steun toe dan de al ge plande 100 miljoen euro. Ook de zwaar getroffen deelstaten Sak sen, Beieren, Saksen-Anhalt en Thüringen springen bij. Maar dan nog: dat is per slachtoffer enkele honderden euro's - een symbo lisch bedrag. De schade wordt nu al op miljarden euro's geschat. De Europese Unie zegt geen geld te hebben voor steun. „En ook al krijg je geld", zegt Beate Höhner. „Het gaat erom wat zoiets geeste lijk met je doet." Het is een surrealistisch gezicht: dat langzaam maar zeker stijgen de water onder een fel verlicht landschap, want de regen is ge stopt en de zon schijnt. Hier, in Saksen, zijn het de Elbe en zijn zijrivieren die de mensen schrik aanjagen. Aan de anders zo traag voortstromende rivier, die ont staat in het Reuzengebergte in Tsjechië en die 1.100 kilometer verder, voorbij Hamburg, uit mondt in de Noordzee, worden waterstanden gemeten van 8 of 9 meter, op sommige plekken ho ger dan tijdens de Rekordjlut van 2002. In Dresden bereikt deze donderdagmiddag de rivier zijn hoogste punt met 8,76 meter. Te gen de avond is het peil stabiel. Dit stelt inwoners - die vreesden voor de historische binnenstad - enigszins gerust. De recordstand van 9,40 meter uit 2002 zal dit maal zeker niet worden gehaald. De watersnood brengt door heel Duitsland tienduizenden vrijwilli gers op de been, afkomstig uit alle windstreken. En niet alleen die van de brandweer en van de ram penbestrijdingsdienst Techni- sches Hilfswerk. Het zijn vooral veel jongeren, die schouder aan schouder zandzakken vullen en leggen. Via sociale media als Face- book en Twitter laten de hulpver leners elkaar weten waar men naar toe moet en waaraan behoef te is. In Dresden bijvoorbeeld: 'Berthold Haupstrasse heeft zand zakken nodig! En breng bier door onze correspondent Robert Portier BRUSSEL - De Belgische politie wil snelheidscontroles voortaan kort achter elkaar gaan houden. „Wij voeren een nieuw soort opstelling in. Nu denken de automobilisten dat ze het na één snelheidscamera wel gehad hebben, maar in de toe komst zullen we op dezelfde weg verschillende controleposten na elkaar plaatsen. Bijvoorbeeld eerst een mobiele camera, dan traject- controle en verderop een tweede mobiele camera", aldus het hoofd van de verkeerspolitie Michaël lonniaux. Belgische media meld den gisteren dat hij ook pleit voor meer trajectcontroles. Volgens Catherine De Bolle, com missaris-generaal van de federale politie, bewijzen de controles hun nut. Het aantal ongevallen op de autowegen daalde van 4776 in 2006 naar 3363 in 2012. Het aan tal dodelijke slachtoffers vermin derde in die periode met 74 naar naar 118. Het aantal snelheidscon troles nam toe, net als het aantal bekeuringen. „Dat verdubbelde ruim tot 1,2 miljoen processen-ver- baal in 2012", aldus De Bolle. Voor Nederlandse automobilisten maakt het achter elkaar flitsen vooralsnog weinig uit. Tot in 2014 hinderen juridische problemen het innen van Belgische boetes in Nederland. PORT MORESBY/CANBERRA - Geloof in hekserij is diepgeworteld in Pa- poea-Nieuw-Guinea, vooral in de ondoordringbare highlands. Jaar lijks worden honderden vrouwen beschuldigd, soms om het minste of geringste. Als grafdelver James Kapi 's nachts een kat of een hond rond de graven ziet snuffelen, aarzelt hij geen seconde: heksen. „Sangu- mas komen aan hun macht door lijken op te eten." Het hindert hem niet als de dieren zijn ge weerschot overleven. „Als ik de volgende dag iemand zie met een wond op de plek waar ik het dier heb geraakt, dan weet ik genoeg. We binden ze vast en verbranden ze in het openbaar." Het geweld tegen vermeende hek sen neemt toe. In februari werd een vrouw op een marktplein ver brand. In een ander geval werden twee vrouwen onthoofd nadat een populaire leerkracht was over leden. Afgelopen week schafte de over heid de Heksenwet af, die geweld tegen sangumas vergoeilijkte. Tege-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8