66 In Zweden geef je bedden als huwelijkscadeau. Een investering in je gezondheid Welterusten WONEN 7 HEBBEN VRIJDAG 7 JUNI 2013 derd en door Britse kolonisten meegenomen naar Pennsylvania, van waaruit de plant zich langs de hele oostkust van Noord-Ame rika verspreidde, tot in Canada. Dit jaar ging de eerste bloem van deze wilde dichtersnarcis in mijn tuin op 7 mei open. De blaadjes van de laatbloeiende dichtersnar cissen zijn vaak teruggevouwen. Naar dit verschijnsel wordt een laatbloeiende vorm ook wel Nar cissus poeticus var. recurvus ge noemd, maar of dit nu een echte variëteit is, betwijfel ik. Maar ja, april en mei zijn voorbij. Gelukkig staat ons nog wat te wachten: de dubbelbloemige dichtersnarcis Narcissus poeticus flore pleno. Wat rommelig, maar ook met een sterke geur. Deze ge- vuldbloemige dichtersnarcis bloeit meestal pas in... juni. Kunst om in te zitten Het zal voor velen onder ons een wens of droom zijn, die nooit zal worden vervuld: op welke wijze dan ook onderdeel uitmaken van een kunstwerk. Eén van de personen in een be kend schilderij zijn, in brons gegoten op een sokkel op het plein in je eigen dorp of stad staan; nou, over het algemeen is dat alleen de groten der aarde gegund. Tóch is een dergelijk kunststukje dichterbij dan ooit. Met Canvas welteverstaan, de stoel van de Japanse design studio Yoy. Want dat is een waar kunstwerk, waar je óp, maar ook in kan zitten. De stoel is ontworpen en gemaakt door de Ja panse designer Naoki Ono en werd tijdens de Milaan Design Wëek 2013 voor het eerst ge presenteerd. Het is een schilderij op canvas van een stoel, dat ook nog eens daadwerkelijk een stoel is. Je gebruikt het door het tegen de muur te laten leunen. Het is een frame van hout en aluminium, met daaromheen een elastisch materiaal gespannen, waarop het betreffende zitmeubel is geschilderd. Er zijn drie types beschikbaar: een stoel zonder armleuning, een stoel met armleuningen en een tweezitsbankje. Het is, volgens de ma kers althans, een comfortabel zitmeubel. En ruimtebesparend bovendien. En ja, dat is na tuurlijk enorm handig als je eens een feestje geeft en wat extra zitruimte nodig hebt. Of als je behoefte hebt aan een kunstzinnige, creatieve en tegelijkertijd ook nog prakti sche woonkamerdecoratie. De prijzen van Canvas zijn (nog) niet bekend. yoy-idea.jp/works/canvas/ Canvas van Yoy is een kunstwerk, foto PR Elk topmatras van Hastens bevat zo'n 4 kilo paardenhaar omhuld met tweed. Het matras daaronder bevat dezelfde vulling. De mix van katoen, wol en paardenhaar ventileert en houdt het lichaam op de juiste tempera tuur. In het bedframe zitten aparte springve ren. Daardoor kun je in een Hastensbed be wegen zonder je partner te storen, foto's PR als een prinsesje britystel Brad Pitt en Angelina Jolie er de nachtelijke uurtjes op doorbrengt. Het top punt van decadentie is de speciaal voor een Arabische prinses vervaardigde custom ma de Vividus, zij bliefde enkel een rond exem plaar. Prijskaartje: zo'n 120.000 euro. Nick Braden, CEO global president bij Hastens, kan het succes wel verklaren. „De VS en China zijn relatief nieuwe, opkomen de markten. Vooral de eerste klanten zijn belangrijk: die vertellen hun ervaringen aan vrienden, van mond-tot-mondreclame moeten we het hebben. En er staat een ge passioneerde Zweedse familie achter de naam Hastens. Als er mensen zijn die we ten hoe je moet slapen, zijn het wel de Zweden. In de winter is het twintig uur per dag donker, in tegenstelling tot de lich te zomers: daarom heb je een optimaal bed nodig, dat zich aanpast. In Zweden, onze hoofdmarkt, zijn bedden iets wat je als hu- Nick Braden welijksgeschenk geeft. Understated luxury: een investering in je gezondheid." Helemaal klaar met je nieuwe Hastensma- tras ben je nooit. Het matras vraagt om royal treatment en behoort regelmatig gron dig gemasseerd en omgedraaid te worden. De paardenharen komen uit de Zuid-Ame rikaanse en Russische vleesindustrie en ko men in touwvorm aan in Köping. Ze wor den chemisch behandeld en tussen lagen katoenmix verspreid. Elk topmatras bevat zo'n 4 kilo paardenhaar, omhuld met tweed. Het matras onder het topmatras be vat dezelfde vulling; behalve lagen natuur lijke materialen worden hier individueel bewegende springveren in verwerkt. De mix van katoen, wol en paardenhaar venti leert en houdt het lichaam op de juiste tem peratuur. In het bedframe zitten weer apar te springveren verwerkt, door deze con structie is het mogelijk in een Hastensbed te bewegen zonder je partner te storen. Behalve de in 1978 geïntroduceerde en in middels gepatenteerde blauwwitte ruit van tweed is er nu ook een variatie aan an dere kleurcombinaties mogelijk. Na een paardenvleesschandaal en de groeiende be wustwording van consumenten heeft niet iedereen trek in een bed met kilo's paarden haar. Wie liever diervriendelijk slaapt, heeft alleen de keuze uit het schamele alter natief waar het haar is weggelaten, zonder plaatsvervangende vulling. Bij een bedrijf dat bedden maakt die zoge zegd een leven meegaan, droogt de stroom klanten op zeker moment op. De nieuwste wapens in de strijd zijn accessoires. Hastens introduceert met de sinds ander half jaar geleden geüpdate sleep stores een zogenaamde Hastens-experience. Klanten krijgen er sloffen aan en testen de bedden onder verlaagde plafonds en licht verduis terde slaapkamers, terwijl op de achter grond een slaapverwekkend muziekje klinkt. Niet zelden laat het personeel sla pende klanten een paar uur liggen in de showroombedden. Sinds de restyling is het assortiment aangevuld met dekens ge maakt van wol van babyalpaca's, reiskus- sens en badjassen. Slim: 20 procent van de omzet is ondertussen afkomstig van deze accessoires, het bedrijf mikt op 40 procent. Jan Ryde houdt zijn blik echter strak op waar Hastens bekend om is. „Hastens is goed in bedden, dus dat is wat we vooral doen. In de toekomst zie ik weinig rigou reuze veranderingen. Waarom ook? In 2010 wonnen we een Wallpaper design award voor de blauwwitte ruit, terwijl mijn vader dat patroon al in 1967 introduceerde. Ik weet nog hoe collega's reageerden toen ze het zagen, iedereen vond het spuuglelijk. Maar als iets werkt, moet je het niet snel veranderen, dat heb ik wel geleerd." reageren? wonen@depersdienst.nl We slapen meer dan een derde van ons le ven. Dat horizontaal liggende deel van ons leven zorgt dat we lichamelijk en geestelijk herstellen en moet dus niet onderschat wor den. Optimaal slapen doe je in een tempera tuur tussen de 16 en 19 graden Celsius, met gordijnen waarmee je de kamer 's nachts goed kunt verduisteren. Vermijd elektroni ca als televisies of computers in de slaapka mer, zeker de uren vlak voor het slapen gaan. Dus ook geen laptop op schoot om nog even een paar mails te beantwoorden. Gebruik de slaapkamer echt om te slapen, niet als veredelde werkplek. Zo associeer je het belangrijkste rustmoment van de dag niet met stressmomenten van je dagelijkse leven of werk. Lees liever een goed boek of luister naar rustige muziek vlak voor je daadwerkelijk in slaap valt. Kies voor een lichtgewicht deken van natuurlijke materia len, zoals katoen. Het is de bedoeling dat je beddengoed niet opmerkt, enkel dat het op warmt als het koud is en afkoelt tijdens warmere perioden. Heb je comfortabel, ade mend beddengoed van natuurlijke materia len, verpest deze investering dan niet met synthetische pyjama's. Houd huisdieren uit je slaapkamer en al helemaal van je bed. Gebruik de ruimte onder je bed liever niet als opslagruimte. De lucht(circulatie) blijft zo fris en gezond. Meer informatie: www.hastens.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71