Dichtersnarcis 6 WONEN GROENE VINGERS Ceneraties van slaapexperts staan aan het roer bij Hastens, het beddenmerk. Maar voor die Zweedse nachtrust betaal je wel de hoofdprijs. cB Romke van de Kaa April is narcissentijd, in mei zijn de meeste wel uitgebloeid. Of het een koud voorjaar was of niet. Toch zijn er ook laatbloeiers onder de narcis sen. Narcissus triandus is een klein, meerbloemig narcisje uit Spanje en Portugal, dat daar soms al in februari bloeit, maar hier pas eind april of in mei. In het wild groeit deze narcis bijna altijd in de schaduw van bomen, ook in de tuin verdraagt Narcis sus triandus meer schaduw dan de meeste andere soorten. Beken de selectie is April Tears, met drie tot vijf hangende, zachtgele bloemen aan één stengel. Sterk ste en goedkoopste variëteit is Ha- wera. Die bloeide dit jaar pas in mei, met trosjes zwavelgele bloe men. Als ik één narcis moet kie zen, maakte Hawera veel kans. Mei is de maand van de dichters narcissen, narcissen uit de berg weiden van Zuid-Europa, die in het begin van de vorige eeuw veel als snijbloemen werden ge teeld. Nog altijd is de dichtersnar cis van commercieel belang, maar tegenwoordig wordt de plant vooral gebruikt in de par fumindustrie. Dat kan ik me voor stellen, de geur is fris en zoet te gelijk. Een vaas vol dichtersnarcis sen doet een hele kamer geuren. De dichtersnarcis is al sinds men senheugenis bezongen. Bijvoor beeld door de dichter Virgilius, die de narcis niet bij naam noemt, maar de plant zodanig omschrijft, dat het wel Narcissus poeticus moet zijn. De bloem van de narcis is direct te herkennen Dichtersnarcis. aan zijn hagelwitte bloemblad en zijn oranje oogje, waaraan de dichtersnarcis het synoniem 'fazantenoog' te danken heeft. Er zijn allerlei selecties en varië teiten van de dichtersnarcis in de handel. Ie kan niet anders ver wachten van een narcis die al dui zenden jaren wordt gekweekt Een relatief vroege bloeier is Ac- taea, die al in april bloeit Daarna volgt Angel Eyes, een wat vreem de naam, omdat over het alge meen niet wordt geloofd dat en gelen fazantenogen hebben. Zelf heb ik een naamloze vroege Narcisses poeticus in de tuin, die ik op een oude buitenplaats on der een roodbladige beuken boom zag bloeien. De narcis bloeit net voordat het blad aan de beukenboom komt en staat daar na de rest van het jaar in gortdro ge grond. Want onder een beuk valt voor planten niet veel te ha len, zeker geen water. Over het al gemeen houden narcissen van vochthoudende grond, maar Nar cissus poeticus (en Narcissus triandus) blijken in ieder geval zomerdroogte goed te doorstaan. In mei bloeien de echte wilde dichtersnarcissen, die hier en daar in Noord-Europa zijn verwil- Slapen door Cintha Rood De gemiddelde Zweed is ex pert op het gebied van sla pen. Zweedse zomers ken nen 's nachts hooguit twee uur complete duisternis, in de winter is het al rond één uur 's middags oneindig donker. Wie elk seizoen normaal wil func tioneren, zorgt dat de nachtrust in elk ge val constant blijft. Eén van de Zweedse slaapautoriteiten is gevestigd op een onop vallend industrieterrein in Köping. In deze buurt worden al 160 jaar de blauwwit gerui te Hastensbedden met de hand gemaakt, zoals in het begin. Inmiddels is het familie bedrijf vijf generaties verder, met Jan Ryde aan het roer is de verkoop van de bedden met 30.000 procent gestegen. Op z'n minst opvallend, gezien de economische crisis. Voor een beetje Hastensbed leg je namelijk zo'n 10.000 euro neer en dan heb je nog geen beddengoed, dekens of kussens. Het beste paard van stal is de Vividus. Het speciaal opgeleide, achtkoppige Vividus- team zet dit model, bestaand uit een onein dig aantal lagen paardenhaar, wol, katoen en een frame van langzaam groeiend den nenhout volgens een oude handwerkme thode in 160 uur in elkaar. Wie als een echt prinsesje wil slapen, heeft een bijbehorend koninklijke bankrekening nodig, begin nend bij 70.000 euro. Echte liefhebbers gaan voor extra's, zoals een persoonlijk naamplaatje van puur goud. Aan dit bed kleven geruchten dat het Amerikaanse cele-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70