auping Morgen: is je slaapkamer een vijfsterrenhote UITVERKOOP 25%-50% DELSCHER 6 BINNENLAND Ombudsman zoekt alternatief betalingsregeling verkeersboetes >mcr(^e^e cadcQÜ Auping boxsprings. Vijfsterren luxe in je slaapkamer. Ouderen 'vergeten' nog wel eens hun gebit bij te houden. Studenten tandheelkunde schieten nu te hulp. Er is al een Auping boxspring vanaf 1.795,- heeft weer tanden Oma door Floor Ligtvoet NIJMEGEN - Een kale kaak met wat zwarte stompjes. Meer was er niet over van haar ondergebit. Daar naast bleek de bovenprothese ver vuild. „Tandenpoetsen had niet mijn prioriteit", geeft Toos Burghouts eerlijk toe. Maar van haar oude ge bit valt nu niets meer te zien. Wanneer ze praat, verschijnen twee rijen glanzende tanden. Nep is het zeker, maar zo oogt het niet. En het is een heel stuk beter dan hoe het was. Wel is het wen nen om na vele jaren weer met een vol gebit te eten, vertelt de vrouw vanuit haar relaxfauteuil in de woonkamer. Renée Kraak, tandarts in opleiding, verwijdert voorzichtig haar ondergebitje en bestudeert het aandachtig. Haar tong lijkt klem te zitten, geeft de vrouw aan. „Uw tong is gegroeid toen het zonder tanden zoveel ruimte kreeg", antwoordt Kraak. „Nu moet-ie weer krim pen. Dat gaat vanzelf." De zesdejaars student besluit de onderprothese wat bij te slijpen, zodat hij beter om Burghouts' on derkaak past. Boven de gootsteen in de keuken van haar klant vijlt ze met een boor de randjes kunst tandvlees bij. Cees de Baat, professor tandheel kunde aan de Nijmeegse Rad boud Universiteit, bekijkt het tafe reel geamuseerd. Dit is precies wat hij voor ogen had toen hij be dacht dat zijn zestig meest erva ren studenten ouderen thuis zou den kunnen gaan helpen. Het on derwijsproject is dit jaar gestart en uniek voor Nederland, vertelt hij. De zorg is soms hard nodig, „luist bij ouderen zie je dat het ge bit snel achteruit gaat", zegt hij. „Ze krijgen een ziekte en dan is tandartsenbezoek het eerste dat naar de achtergrond verdwijnt, evenals de gebitsverzorging." Begrijpen doet hij dat wel. „Waar om zou je je ook druk maken om je tanden als je rug vooral pijn doet of je nauwelijks meer kunt lopen?" Ongevaarlijk is het verwaarlozen van het gebit niet, legt hij uit. Door woekerende mondbacteriën in te ademen, kan zelfs een fatale longontsteking ontstaan. Ook kunnen bacteriën via de bloed baan op een hartklep belanden. Niet al zijn studenten vinden ouderen even interessant, erkent De Baat. „Het is veel prothese- werk." Som migen werken liever met echte tanden en kiezen. „Maar ik vind het belangrijk dat ze weten wat er bij dit werk komt kijken. Je moet alles rustiger en uitgebreider uit leggen. Zeker als iemand al de menterend is." De volgende klant is Ine Buesink, die in een verzorgingshuis woont. De vrouw van ver in de zeventig is vaak benauwd. Over haar kunst gebit klaagt ze niet. „Ik ben geen piepert", zegt ze dapper. Het ding zit alleen wel los, waardoor er drukplekjes en blaasjes ontstaan in haar mond. Echt vervelend werd het pas toen een prothesetand afbrak, vertelt ze, en het scherpe randje haar lip openhaalde. Nu maken studenten tandheelkunde Bernadette Steren- borg en Wendy Meerssman aan haar eettafel een wasafdruk van de ruimte tussen de oude prothe se en haar kaak. Hiermee kan het tandheelkundig laboratorium het gebit vervolgens passend maken. Diezelfde middag is het al klaar en kan mevrouw Buesink haar ge bit proberen. De dankbaarheid is groot. „Ik ben hier heel blij mee." Toos Burghouts, die inmiddels door een spierziekte aan huis ge kluisterd is, ging al 25 jaar niet naar de tandarts. „Het was mijn grote angst", vertelt ze. Ter illus tratie laat ze haar handen beven. Het was uiteindelijk de thuiszorg die de tandarts waarschuwde over de staat van haar gebit. Ver volgens stonden de studenten van professor De Baat bij Burg houts voor de deur om te helpen. „Die studenten vertrouwde ik wel." „Ik heb me geschaamd", zegt de vrouw. „Jarenlang lachte ik alleen met mijn lippen op elkaar." Het naarst was toen het slechte gebit ook haar kleinkinderen be gon op te vallen. „Oma, wat heb je rare tanden, zeiden ze. Ik voel de me net de boze wolf uit Rood kapje." DEN HAAG - De Nationale Om budsman gaat bekijken waarom er nog geen betalingsregeling is voor verkeersboetes. Nu zijn men sen nog verplicht de soms forse prenten in één keer te betalen, an ders komt er een fikse verhoging bovenop de boete. „In tijden van aanhoudende finan ciële zorgen vraag ik mij ernstig af in hoeverre de opstelling van het Centraal Justitieel Incassobu reau en de minister van Veilig heid en Justitie om geen betalings regelingen toe te staan nog wel be hoorlijk is", stelt de ombudsman, Alex Brenninkmeijer. Hij gaat op zoek naar alternatieven. Het onderzoek gaat om de zoge noemde Mulderboetes, vernoemd naar de Wet Mulder. Daar valt het leeuwendeel van de verkeersboe tes onder. Ze kunnen tegenwoor dig oplopen tot 390 euro en als een overtreder niet op tijd be taalt, kan het bedrag met flinke stappen oplopen tot maximaal 1170 euro. Bij de eerste aanmaning komt er namelijk 50 procent bij, bij een tweede wordt het gehele bedrag dat stond na de eerste aan maning verdubbeld. „Mensen die een boete niet kun nen betalen en die geen betalings regeling krijgen, moeten dus al snel drie keer zo veel betalen. Zo kunnen mensen financieel in de put raken", stelt de Ombudsman in een verklaring. Hu bij ftupi"gb0*5pnng Auping boxspring met Nice hoofdbord Compleet met boxsprings en matrossen. Vanaf €2.875,- r f f t f y r r f v f t >4» r V r Ontdek de comfortabele luxe van de Auping boxsprings. Alsof je iedere dag in een hotel slaapt. EenAupingboxspringishet resultaat van onzejarenlangopgebouwde kennis van slapen. Daarom ventileert een Auping boxspring beter en sta je iedere morgen fris en uitgerust op. Auping nights, Better days Een goede nacht begint bij: Auping Plaza - het complete Auping assortiment onder 1 dak Auping Premium - de complete Auping shop-in-shop formule Vind uw dichtstbijzijnde winkel op www.auping.nl/plazapremium Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl Bij aankoop van een boxspring v.a. 1.795,-, exclusief bij Auping Plaza en Auping Premium. Actieperiode 7 t/m 30 juni 2013. Stel uw eigen boxspring samen. Scan de QR Code of ga naar www.auping.nl/boxspring Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6