Deze maand: gezond de zomer in GEZOND 3 Schieten vrouwen tekort? PSYCHOLOGIE I aan het arbeidsproces zouden ze die opleiding nuttig moeten ma ken. Wie dat niet doet, schiet schromelijk tekort. Ik ken een hele reeks vrouwen die een goede opleiding hebben en die niet of beperkt aan het ar beidsproces buitenshuis deelne men. Maar ze zijn heel actief en doen bijzonder nuttig werk. Als gezinsmanager, opvoedster, op pas, vrijwilligster of mantelzor gen Moeten deze vrouwen zich schuldig voelen omdat ze niet ook nog een omvangrijke, finan cieel onafhankelijk makende baan hebben? En is opleiding op de eer ste plaats bedoeld om een positie 'op de markt" te veroveren of gaat het ook, en vooral, om persoonlij ke ontwikkeling? Ontwikkeling waarvan anderen, zoals kinderen, de vruchten plukken? Als één vrouw tekortschiet, is het wel de minister zelf. Alvorens ze haar no ta de wereld instuurde, had ze moeten laten uitrekenen wat de economische betekenis is van op voeding, van vrijwilligerswerk, van mantelzorgen. In een rapport uit 2010 schrijft de Pew Founda tion, een belangrijke denktank op het gebied van overheidsbeleid in de VS, dat de opvoeding van en zorg voor kinderen een van de be langrijkste economische activitei ten in de moderne samenleving is. Minister; voeg daar de onge twijfeld grote economisch waar de van vrijwilligerswerk en man telzorg bij, reken dan uit wat voor bijdrage de doorsnee niet-buitens- huis werkende vrouw econo misch levert, vergelijk dat met de bijdrage van de buitenhuis wer kende vrouw en trek dan pas uw grote mond open. Die rekensom hebt u niet gemaakt. U bent ook niet ingegaan op de vraag of bui tenshuis werken van de vrouw de kans op echtscheiding doet toene men. Daarover is het laatste woord nog niet gezegd. Maar de beschikbare gegevens suggereren dat naarma te een vrouw meer verdient en een hogere opleiding heeft - voor al als beide die van hun partner overtreffen - het risico op echt scheiding toeneemt En, even treurig, geen Kamerlid heeft u over deze kwesties ondervraagd. Terwijl dat toch allemaal buitens huiswerkenden met een goede op leiding zijn. Nogmaals, over te kortschieten gesproken. René Diekstra is professor in de psychologie. René Diekstra Het gezeur moet nu eindelijk eens ophouden. En met gezeur be doel ik het voort durend hameren op de veron derstelde achterstandspositie van vrouwen. Onlangs weer minister Jet Bussemaker in een nota over emancipatie, die ze naar de Tweede Kamer stuur de. Te veel vrouwen, zo vindt ze, teren op de zak van hun man of partner. Dat is dom, stelt ze. Want als er wordt gescheiden, hebben vrouwen weinig om op terug te vallen. Het is ook iets om je schul dig over te voelen, meent ze. Want veel vrouwen hebben tegen woordig een goede opleiding, wat de samenleving een flinke duit heeft gekost. Middels deelname Bewegen op muziek tijdens een les Zumba in de sportschool. „Be wegen is een absolute noodzaak. Het kan ernstige aandoeningen als diabetes, obesitas en hart- en vaat ziekten voorkomen. Dat halve uur tje per dag kan al een groot ver schil maken", zegt sportfysiothera- peut Jouri van den Broeke. foto Robin Utrecht/ANP Je kunt naar de sport school gaan, maar ook hardlopen of fietsen in een optie. foto Olaf Kraak/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67