Infoavond UZ Gent 2 GEZOND Bewegen is belangrijk, dat we ten we allemaal. Maar dat be tekent niet dat iedereen mini maal een half uur per dag be weegt. Volgens Jouri van den Broeke, sportfysiotherapeut bij Para Medisch Centrum In Balans in Arnemuiden, is voor al bij jonge kinderen een dui delijke afname van bewegen zichtbaar. FEITEN CIJFERS ÏF Het Universitair Ziekenhuis in gent. Op maandag 10 juni organiseert het Universitair Ziekenhuis Gent een informatieavond over levertesten, aambeien, brandend maag zuur en darmkankerscreening. De informatieavond start om 20 uur, is gratis en voor iedereen toegankelijk. Programma - Gestoorde levertesten: een alcoholprobleem... of toch niet? - Prof. dr. Hans Van Vlierberghe - Feiten en fabels over aambeien - Prof. dr. Danny De Looze - Brandend maagzuur. Zo opgelost met een pastille.of toch best een doktersbezoek? - Prof. dr. Karen Geboes - Screening naar darmkanker - Prof. dr. Martine De Vos De avond is een initiatief van de dienst Gastro-Enterologie van het UZ Gent. Adres: UZ Gent, De Pintelaan 185,9000 Gent; Auditorium D (in gang via het atrium tussen P3 en P4); van 20 tot 22 uur (gratis, geen inschrijving nodig). Info: communicatie@uzgent.be Een half uur bewegen per dag maakt het verschil door Matthanja Schipper Veel mensen bewegen te wei nig: met de auto naar werk, de lift naar boven, zittend werken, zittend lunchen, met de auto terug en daarna op de bank hangen. Jouri vindt dit zorgwekkend: „Bewegen is een absolute noodzaak. Het kan ernstige aandoeningen als diabetes, obesitas en hart- en vaatziekten voorkomen. Dat halve uurtje per dag kan al een groot verschil ma ken." Fitter worden is iets anders: daarvoor moet je minimaal drie keer per week 20 mi nuten matig tot intensief te bewegen. Volgens Jouri begint het tekort aan bewe ging al op jonge leeftijd. „Er is steeds min der gym op school en kinderen spelen min der buiten. Ze worden vaak niet gestimu leerd, terwijl juist de jeugd gebaat is bij veel bewegen. De motorische ontwikke ling houdt niet op bij lopen." Tot je 35e is er nog volop botgroei, daarna is de botaf braak groter dan de opbouw. Voor die tijd moet je dus zorgen voor een goede basis. Bij de fysiotherapie wordt een indeling ge maakt naar preventieniveau. De primaire preventie is gericht op het voorkomen van klachten, blessures en aandoeningen. Se cundaire preventie is gericht op het behan delen van klachten en de tertiaire preven tie is bedoeld om mensen te leren leven met hun aandoening. In die primaire pre ventie wordt volgens Jouri te weinig geïn vesteerd. Uit onderzoek is gebleken dat er de afgelo pen vijf jaar meer blessures zijn bij kinde ren. „Dit is herleidbaar uit het feit dat kin deren veel minder bewegen. Veel kinderen weten niet eens meer hoe ze moeten hup pelen. Springen of rennen doen ze heel gek. Op één been staan kunnen ze niet meer. Je ziet dat de motoriek bij deze groep echt achteruit is gegaan en daardoor zijn ze vatbaar voor blessures. Bovendien zijn veel kinderen te zwaar." De slechte motoriek kan later voor veel pro blemen zorgen. Een goede motoriek ont wikkel je door eenvoudige activiteiten als fietsen, lopen en buitenspelen. Jouri is be nieuwd wat hij over 20 jaar zal zien in de praktijk. „Het is natuurlijk koffiedik kijken, maar het zou zo maar kunnen dat veel mensen dan motorisch niet goed in elkaar zitten en weinig stabiliteit en controle heb ben." Blessures kunnen een gevolg zijn, of erger. Bewegen is niet alleen noodzakelijk, het is ook heel leuk. „Tijdens het sporten maak je het stofje endorfine aan, dit zorgt voor een gelukzalig gevoel. Heb je psychische klach ten? Bewegen!" Ook mensen met een aan doening en die een angst hebben om te be wegen zijn gebaat bij bewegen. „Mensen met astma, COPD, diabetes of lage rugpijn weten vaak niet meer hoe ze moeten bewe gen. Fysiotherapie kan hen daarbij helpen. Bij 80 procent van de mensen met lage rug pijn verminderen de klachten bij voldoen de beweging." Meer bewegen is een verandering van ge drag en dat is moeilijk voor veel mensen. Drie keer per week jezelf uitsloven in een peperdure sportschool is niet nodig. „Pak de fiets naar je werk en de trap in plaats van de lift. Bewegen hoeft helemaal niet duur te zijn. Fiets stevig door of schaf een paar goede loopschoenen aan en ga hardlo pen." Blessures horen erbij, maar zijn vol gens Jouri ook geen reden om niet te spor ten. „Het is niet voor niets dat veel werkge vers sporten stimuleren. De positieve effec ten wegen op tegen de negatieve. Een be langrijke eerste stap is dat iedereen dat hal ve uurtje gaat bewegen." Ook de fiets pakken naar je werk in plaats van de auto scheelt een hoop. foto Lex van Lieshout/ANP Uit onderzoek van VUmc blijkt dat het aan tal kinderen dat voldoet aan de bewegings norm tussen 2006 en 2011 bijna is gehal veerd Tegelijkertijd is het aantal sportblessures bij kinderen in dezelfde periode gestegen met vijftig procent Ruim een vijfde van de Nederlandse kinde ren is te dik In de afgelopen dertig jaar nam het matig overgewicht onder volwassenen toe van 28 naar 36 procent. Het ernstig overgewicht onder volwassenen is ruim verdubbeld: in de jaren tachtig was dit nog vijf procent, nu is dat zo'n twaalf procent. Bron: CBS VUmc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66