PZC Wonen in een levend schilderij 2 3 ACHTER DE VOORDEUR 4 en 5 De Klus: Huis zonder energiekosten is droom familie Geilings 6 en 7 Als een prinses op de geruite erwt Een tuin kan niet zonder insecten, maar die verdwijnen door ons toedoen van de aardbodem. Maak de tuin weer diervriendelijk. „Bij flora hoort ook fauna." INSECTENHOTELS INSECTVRIENDELIJK GROEN - -> ,i ^gysBgaa^ Wonen Insectenhotel in de tuin door Suzanne Dijkstra Mieren vernachelen het terras, spinnen zijn eng, torren vies, wes pen drinken je limona de op, bijen zoemen ir ritant en vlinders leg gen rupsen, die de be planting verorberen. Dat klopt. Toch kun nen we niet zonder spinnen, wormen, vlin ders en ander gedierte in de tuin. Ze hou den het ecologisch evenwicht in stand en zijn nuttig, omdat ze bijvoorbeeld plantjes bevruchten, de grond luchtig houden en af val voor ons opruimen. Bovendien: wie er de tijd voor neemt, kan in de eigen tuin onthaasten door te genie ten van een schijnbaar gewichtsloos rond fladderende vlindertje, een mier die moei teloos vijftig keer zijn eigen lichaamsge wicht kan tillen en het geschuifel van een egel op een koele zomeravond. Neem het E Een insectenhotel maakt de tuin nog insectvriendelijker. foto DesignPress Maak van de tuin een waar insectenhotel met insectenhuisjes. Ze zijn tegenwoordig bijna populairder dan het vogelhuisje en sim pel zelf te maken van natuurlijke materialen. Inspiratie is op www.bijenhotels.nl te vinden. Er zijn allerlei soorten, van bijenhuis tot com pleet hotel voor diverse soorten insecten. Ook voor egels zijn speciale schuilplaatsen. Wie een vijver heeft, merkt dat water niet al leen kikkers aantrekt, maar ook insecten, zo als libelles, schaatsenrijders en waterjuffers. Planten die rijk bloeien en lekker geuren, trekken vlinders en bijen aan. In het tuincen trum zijn insectenlokkende zaadmengsels te koop. Of kies voor een vlinderstruik als de buddleja. Op www.vlinderstichting.nl staat een vlinderplanten top-50. Op www.vroege- vogels.vara.nl staat een top-10 met planten die aantrekkelijk zijn voor bijen. ongerief voor lief en knijp eens een oogje dicht als een dikke kruisspin zijn web spint voor het keukenraam. 'Het kleine geluk dat leven in de tuin ons geeft, ligt voor het oprapen', benadrukt Tliinbranche Nederland. Dit jaar ontwikkel de de branche ter inspiratie de Be Happy Garden, vol trucjes om insecten weer in de tuin te krijgen. Bijenhotels, vlindervoeder- tafels en egelhuisjes zijn niet alleen heel nuttig, ze zien er ook nog gezellig uit. Een beetje hulp is nodig, want de vlinderstand is de afgelopen twintig jaar nog nooit zo laag geweest. Ook bijen verkeren in nood. Door kwistig gebruik van bestrijdingsmid delen hebben insecten het moeilijk. Boven dien zijn al die strakke tuinen vol bestra ting niet uitnodigend voor dieren. Jan Willem de Jong, onder meer tuinman bij tv-programma Koffietijd, pleit voor in- sectvriendelijke tuinen. Hij bouwde on langs een bijenhotel van een oude paal, waarin hij gaten boorde. „Veel mensen vin den die zoemende en kriebelende diertjes maar lastig. Toch kunnen we niet zonder. Bij flora hoort ook fauna. Gelukkig worden mensen zich daar steeds bewuster van doordat ze duurzamer willen leven." De tuinman uit Werkendam vindt dat in particuliere tuinen bestrijdingsmiddelen niet nodig zijn. „Ik snap dat mensen het niet leuk vinden dat hun hosta's worden aangevreten door slakken, maar zo'n slak zal nooit de hele plant opvreten. Vind je dat heel erg, dan mogen een paar slakken- korreltjes best. Als je er maar voor zorgt dat de tuin uitnodigend is voor dieren. Dus omkader hem niet compleet met hoge schuttingen, maar kies ook voor een heg waarin dieren kunnen schuilen. Kies niet voor kunstgras en grote tegels, maar zorg voor voldoende gazon. En voor beplanting die vlinders en bijen aantrekt. Wees boven dien niet té netjes. Een extreem georden de, strakke tuin is niet interessant voor die ren en eigenlijk ook niet voor mensen." www.vlinderstichting.nl; www.reddebijen.nl;www.bijenlint.nl A reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65