Waterpijp Calvijn wint internationale olympiade tegen zonnebrand moet smeren' ZEELAND 27 commentaar Juiste toon Cel en tbs voor misbruik van jongen (10) V MERKZONNEBRÏllOP UW EIGEN STERKTE tilroeoptiek ±28°C VERFRISSENDE DUIK <35°C <32°C I VRIJDAG 7 JUNI 2013 Commissaris van de koning Han Polman mag dan nog niet heel erg bekend zijn in Zeeland, hij heeft in elk ge val de juiste toon te pakken in een van de belangrijkste dos siers van de laatste jaren: de Westerschelde. Wat Polman be treft kan er geen sprake van zijn dat de zeearm uitsluitend als een vaarroute van en naar Antwerpen moet worden ge zien, zoals aan Vlaamse zijde van de grens dikwijls klinkt. Het in Vlaanderen zo graag aan gehaalde Scheidingsverdrag van 1839 bekrachtigt inderdaad de rechten van België op goede verbindingen voor het handels verkeer. Maar sindsdien heeft de tijd niet stilgestaan. Niet al leen is een beter zicht op na tuurwaarden ontstaan. Een aan trekkelijke Westerschelde is ook van belang voor een van de economische pijlers van Zee land, het toerisme. Polman vindt het 'archaïsch' vanuit één gezichtspunt naar de Westerschelde te kijken. En daarmee miszegt hij niets. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank vindt het schokkend dat een Terneuzenaar zich beroept op zijn recht op vrijheid van menings uiting als het gaat om seksueel ge tinte teksten die de man (67) stuur de naar een jongen (10). De moe der van de jongen schrok toen ze vorig jaar op de gsm van haar zoon tje 'ik wou dat we samen waren om eikaars pikkie te strelen, ik hoop dat het snel gebeurt' aantrof. Eind vorig jaar stond de Terneuze naar terecht en de officier van jus titie eiste toen een celstraf van drie jaar en tbs met dwangverple ging tegen hem, omdat de man die jongen (10) had misbruikt. De moeder zocht via internet een op- pasopa en deze man, die al een aantal veroordelingen voor pedofi lie op zijn strafblad heeft staan, bood zich aan. De moeder ver trouwde hem tot ze die bewuste tekst op de gsm van haar zoontje aantrof. Het duurde geruime tijd voor de rechtbank een vonnis kon uitspreken omdat er de afgelopen tijd nog onderzoek is gedaan naar het verhoor van de jongen. Op ba sis van twee onderzoeken conclu deert de rechtbank dat het ver hoor in een speciale studio goed is verlopen en dat de man de jon gen heeft misbruikt. Bij de huis zoeking trof de politie, verstopt in de meterkast, ook een losse harde schijf aan met daarop kinderpor no. En op een oude computer van de man werden naaktfoto's aange troffen die de man had genomen van de tienjarige jongen. Op basis van al die feiten is de man veroor deeld tot een celstraf van 24 maan den en tbs. Tegen de man was 30 maanden en tbs geëist. MIDDELBURG - Wouter de Boone en Robert de Bruijne van het Calvijn College in Goes hebben de eerste prijs gewonnen op de internationa le duurzaamheidsolympiade Ine- spo. Ze vertegenwoordigen Neder land bij de Intel Isef-olympiade vol gend jaar in de Verenigde Staten. De Inespo werd de afgelopen week in Middelburg gehouden. Aan de bijeenkomst deden 300 scholieren mee uit 41 landen. De vijftienjarige Goese scholieren be dachten met hun project Desert Vapor een manier om drinkwater te winnen uit de zee. Het princi pe drijft op een pijp, waarin zee water door de zon verdampt. De condens die neerslaat in een an der deel van de pijp, is drinkbaar. Dat zou een uitkomst zijn voor landen met een tekort aan drink water. De Desert Vapor sleepte eveneens de PZC Publieksprijs in de wacht. Die eer moest worden gedeeld met een project voor recycling van plastic afval uit Macedonië. De prijs van de jongerenjury ging naar de deelnemers uit Tajikistan, die een manier hebben bedacht om olievlekken uit het water te halen. Twee andere projecten van het Calvijn College kregen een aanmoedigingsprijs. strandleven houden. Tijme en Marlies van Dalen uit Tilburg 'en gepensioneerd' bijvoorbeeld zijn nog maar net terug van een zeeva kantie in Zuid-Spanje en dachten: we hebben hier vlakbij ook een zee. „Het is heerlijk om een dagje te zonnen en te kijken naar die jonge Duitsers. Dat zijn een paar gymnasten bij elkaar. En van avond slapen we weer in ons ei gen bed", zegt Tijme. Hij heeft zich 'een beetje ingesmeerd. In Spanje hebben ze hun voorzorgs maatregelen genomen. „Onze huid is nu gewend aan de zon. We willen ook een kleurtje krij gen." Een eindje verderop zit An ton Methorst (77) uit Eindhoven. Zijn lichaam kleurt langzaam vu rig rood. Maar hij maakt zich geen zorgen. „Ik heb een stevige huid. Mijn vrouw moet wel smeren, die heeft er last van. Ik ben nu wel een tikje rood, maar morgen is het bruin. Ik wil graag bruin wor den, omdat ik er dan sportiever uitzie en mijn kleren staan me be ter. Ik weet wat de gevaren zijn van zonnebrand, maar als je geen blaren krijgt, is het niet erg. En zo warm is het nog niet, dat ik veel moet smeren." Even snel het water in en snel er weer uit. De temperatuur van het zeewater bij Zoutelande is amper 13 graden. foto Lex de Meester Wat gebeurt er met je lichaam als je gaat zwemmen in water van 130 C? Onregelma tige hartslag. Verhoogde bloeddruk. Vertraagde ademhaling. Pijnlijke handen en voeten. na 15 min. lichaamstemperatuur verwarde spraak na 1 tot 2 uur lichaamstemperatuur - verstijfde spieren - verminderd bewustzijn na 2 uur lichaamstemperatuur - bewusteloosheid - verslapte spieren - zeer zwakke hartslag -zeer zwakke adem haling - overlijden Hoe lang overleef je in water?* 0°C 15 min. 9 min. 2 min. 5°C 3 uur 1 uur 0,5 uur 10°C 9 uur 3 uur 1 uur 15°C 12 uur 5 uur 2 uur 20° C 15 uur 8 uur 4 uur Ruwe schatting, werkelijke tijd hangt af van o.a. lichaamsbouw, geslacht, windsnelheid en conditie. infographic Donja Odijk bron ANP, KNRM ^é;;-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59