I677I Asielkinderen zijn verzekerd van onderwijs bij omvorming azc Geld voor aanpak wateroverlast Tholen BEVELANDEN en THOLEN 31 'Gestolen' koptelefoons komen terug Oosterschelde Wandelmarathon Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl Ouders moeten kinderopvangtoeslag terugbetalen als ze eigen bijdrage terug krijgen van oppas, vindt Raad van State. VRIJDAG 7 JUNI 2013 draaien op voor toeslag Ouders door Adri Klinkenberg MIDDELBURG - Ouders met kleine kinderen die hun eigen bijdrage terugkrijgen van hun oppasoma, moeten hun volledige kinderop vangtoeslag terugbetalen aan de Belastingdienst. Dit blijkt uit een uitspraak van de Raad van State over een jong echt paar uit Middelburg dat in één klap 16.771 euro moet terugstor ten op de rekening van de Belas tingdienst. In een vergaande uitspraak die de ze week bekend werd, is de Raad van State afgestapt van zijn eerde re opvatting dat het terugschen ken van de eigen bijdrage door de gastouder is toegestaan. Nu vindt de hoogste bestuurs- rechtbank dat het terugschenken van die eigen bijdrage toch in strijd is met de Wet kinderop vang. Het systeem werkt als volgt. Ouders kunnen een inkomensaf hankelijke kinderopvangtoeslag krijgen van de fiscus die het geld als voorschot uitkeert. De werke lijke kosten van kinderopvang lig gen meestal hoger dan de ontvan gen toeslag. Het verschil tussen de uitgekeer de toeslag en de werkelijke op vangkosten moet in de vorm van een eigen bijdrage door de ouders aan de gastouders worden be taald. Wanneer de kinderen door bijvoorbeeld opa en oma worden opgevangen, wordt de eigen bij drage echter vaak aan de ouders van de kinderen teruggeschon ken. De opvangouder krijgt als salaris de door de fiscus uitgekeerde kin deropvangtoeslag waardoor de ouders van de kinderen in de praktijk geen kosten maken aan kinderopvang. Het Middelburgse echtpaar kreeg jarenlang de eigen bijdrage van circa honderd euro per maand te rug van de opvangouder. Tot dus ver accepteerde de Raad van State deze constructie. En dat was tot ongenoegen van de Belasting dienst. Woensdag gaf het rechtscollege de fiscus in hoger beroep alsnog euro aan kinderopvangtoeslag moet een Middelburgs echtpaar van de Raad van State terugbetalen aan de Belastingdienst. Dat is omdat ze hun eigen bijdrage terugkregen van oppas oma. gelijk. De Raad van State is het nu toch eens met de Belastingdienst dat ouders alleen in aanmerking komen voor kinderopvangtoeslag als ze ook daadwerkelijk kosten maken voor kinderopvang. Indien ze de eigen bijdrage terugkrijgen, maken ze in de praktijk geen op vangkosten en hebben ze dus ook geen recht op kinderopvangtoe slag. Het Middelburgse echtpaar kreeg vorig jaar nog voor een belangrijk deel gelijk van de Middelburgse rechtbank. Die besliste dat de Be lastingdienst alleen de terugge schonken eigen bijdrage mocht te rugeisen. Die bedroeg ongeveer 1800 euro. Deze uitspraak is door de Raad van State nu vernietigd en de Be lasting heeft dus alsnog gelijk ge kregen. Verkrijgbaar in de App Store door Luc Oggel GOES - Kinderen die in het asielzoe kerscentrum (azc) in Goes zitten, zijn straks verzekerd van onderwijs als dat centrum wordt omgevormd tot gezinslocatie. Na intensief over leg tussen het Centraal orgaan op vang asielzoekers (COA), gemeen te en scholen zijn de financiële risi co's zo goed als afgedekt. Het coa wil het Goese azc omvor men tot gezinslocatie. Daar ver blijven gezinnen met minderjari ge kinderen die eigenlijk geen recht meer hebben op opvang. Hun asielverzoek is afgewezen en zij moeten het land verlaten. Er is een soberder voorzieningenni veau dan in de azc's. Wel moet kinderen onderwijs worden gebo den, omdat dat nu eenmaal wette lijk verplicht is. Het coa voorziet een verdubbeling van het aantal kinderen, wat neerkomt op 70 ba sisschoolleerlingen en 40 middel bare scholieren. Vanuit het rijk is eenmalig een bedrag van 180.000 euro beschikbaar om het onder wijs 'in te regelen', maar er be staat dus een risico dat daar geld bij moet De financiën waren een heet hangijzer, vooral omdat scho len extra personeel moeten aan stellen om asielkinderen les te ge ven. Zij willen niet opdraaien voor financiële risico's als het rijksbeleid wijzigt en het COA voortijdig uit Goes vertrekt. Vol gens wethouder Jo-Annes de Bat is er nu een constructie waarbij het risico goed is afgedekt. „Wij kunnen een eventuele tegenvaller opvangen, omdat we met het COA hebben afgesproken dat zij garant staan voor een bedrag van 90.000 euro als de gezinslocatie toch eerder dichtgaat dan de nu voorgenomen datum van 1 janua ri 2016." Vanwege rijksbijdrages wil Goes exact weten hoeveel kin deren er in de gezinslocatie zijn op 1 oktober, de peildatum die het rijk hanteert. „We rekenen op zeventig", zegt De Bat. Hij is blij met de gevonden constructie, om dat er werkgelegenheid wordt ge creëerd in een krimpregio. Het onderwerp komt volgende week donderdag in de orde in de Goese raadscommissie, hoewel het om een bevoegdheid van bur gemeester en wethouders gaat. WD-wethouder Loes Meeuwisse heeft overigens een minderheids standpunt ingenomen binnen het college over onderwerp. „Gezins locatie klinkt heel vriendelijk, maar het gaat wel om mensen die het land uit moeten", legt ze uit. „In de huidige bestuursovereen komst is juist bedongen dat men sen niet worden uitgezet. Ik voor zie dat het tot maatschappelijke onrust leidt als die kinderen en hun ouders straks niet weten waar ze aan toe zijn. En de gezins locatie blijft ook nog langer open dan de bedoeling was met het azc." De WD-fractie zelf praat er pas woendag over, maar, zegt fractie voorzitter Dick van der Velde, het ligt niet voor de hand dat zijn par tij ineens zal instemmen met de plannen. „Wij waren al tegen de komst van een azc omdat we dat een te grote belasting voor Goes vonden, zowel voor het onderwijs als voor de binnenstad. Nu wordt het een opvang voor mensen in een uitzichtloze situatie, dus de overlast zal toenemen als we te maken krijgen met mensen in een uitzichtloze situatie." HULST - Tijdens Vestrock in Hulst 'gestolen' koptelefoons komen langzaamaan terug. De organisa tie miste 35 exemplaren a 65 euro per stuk. „Vorig jaar waren we er ook kwijt, een stuk of acht", ver telt Marcel Verhaar van Vestrock. „Toen hadden we er 500 in om loop, dit jaar 850." Verhaar heeft niet het idee dat er sprake is van diefstal. „Mensen nemen ze per ongeluk mee. Je kunt er thuis niks mee. Ze werken alleen in de Silent Disco." Vestrock gebruikt dit systeem onder meer om onge stoord lezingen te kunnen volgen, hoe hard er ook muziek klinkt op het festivalterrein. SINT-MAARTENSDIJK - Wandelsport vereniging De Oosterscheldestap- pers houdt morgen voor de derde keer de Oosterschelde Wandelma rathon. Deelnemers kunnen kiezen voor tochten van 42,31,21 en 10 kilome ter over het eiland Tholen. Deel nemers van de lange afstanden kunnen vanaf 7.30 uur al vertrek- door Rob Paardekam THOLEN - Burgemeester en wethou ders van Tholen willen bijna 40.000 euro uittrekken om de wa teroverlast in de Bosstraat en Ven kelstraat in de binnenstad van Tho len aan te pakken. Ze willen dat doen met geld dat bedoeld is voor het herstel van de vestingwallen. De kwestie kwam deze week aan de orde tijdens de vergadering van de commissie be stuurszaken. Enkele fracties vroe gen zich af waarom de komende twee jaar bijna 40.000 euro wordt uitgetrokken voor de vestingwal ken bij gemeenschapscentrum Haestinge aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. De inschrij ving begint een half uur eerder al. Wie een korte tocht wil maken, kan uiterlijk om 13.30 uur van start gaan. Onderweg is er onder meer soep en brood. len, terwijl fyet herstel daarvan door de raad is uitgesteld tot na 2017. Wethouder Jan Oudesluijs legde uit dat het budget is be doeld om het overtollige water uit de twee straten via een soort wa di af te voeren naar de veste. Vol gens hem heeft de raad hem de vrijheid gegeven om daarvoor geld uit het budget voor de ves tingwallen te gebruiken. „Maar hiermee kunnen we echt niet wachten tot na 2017, want dan hebben we als gemeente een pro bleem met de bewoners van deze straten." Zij hebben regelmatig te kampen met wateroverlast. Soms staat het water in de huizen. www.oosterscheldestappers.nl 0 @sweetdealzeelnd O fb.com/sweetdeal.zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57