Middelburg in teken Jongeren van Dobre Dan! zoeken marine en veteranen klussen voor goed doel in Bosnië Groet aan koningspaar 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Hotel weer open Asielkinderen verzekerd van onderwijs bij azc ZIERIKZEE - De stad lijkt al klaar voor het koninklijk bezoek op 21 juni. De hobbels in het wegdek langs de Oude Haven zijn weggehaald en vrolij ke banieren met een koninklijke groet wapperen op strategische plaat sen in de wind. Hoewel de koning en koningin maar een half uur in Zierikzee zullen zijn, heeft de gemeente er wel een hele feestdag van gemaakt, inclusief ope ning van het Havenplein. Koning Willem-Alexander en Koningin Maxima worden om 11.35 uur verwacht in Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema TERNEUZEN - Hotel l'Escaut aan de Scheldekade in Terneuzen is don derdagmiddag weer opengegaan na het herstel van de schade die vrijdagavond was ontstaan door brand in de meterkast. Hotelgas ten moesten toen elders worden ondergebracht. Uitbaatster Anne- marie Roffel van l'Escaut en res taurant Lekker la Vie kon haar ge luk na een noodgedwongen slui ting van bijna zes dagen niet op. „We gaan vol goede moed op nieuw aan de slag." l'Escaut is goed verzekerd, zei Roffel, „en het belangrijkste is dat niemand ge wond is geraakt". Met een knip oog werd donderdag in Lekker la Vie een menu brülée geserveerd. door Luc Oggel GOES - Kinderen die in het asielzoe kerscentrum (azc) in Goes zitten, zijn straks verzekerd van onderwijs als dat centrum wordt omgevormd tot gezinslocatie. Na intensief over leg tussen het Centraal orgaan op vang asielzoekers (COA), gemeen te en scholen zijn de financiële risi co's zo goed als afgedekt. Het coa wil het Goese azc omvor men tot gezinslocatie. Daar ver blijven gezinnen met minderjari ge kinderen die eigenlijk geen recht meer hebben op opvang. Hun asielverzoek is afgewezen en zij moeten het land verlaten. Er is een soberder voorzieningenni veau dan in de azc's. Wel moet kinderen onderwijs worden gebo den, omdat dat nu eenmaal wette lijk verplicht is. Het coa voorziet een verdubbe ling van het aantal kinderen, wat neerkomt op zeventig basisschool leerlingen en veertig middelbare scholieren. Vanuit het Rijk is een malig een bedrag van 180.000 eu ro beschikbaar om het onderwijs 'in te regelen', maar er bestaat dus een risico dat daar geld bij moet. De financiën waren heet hangij zer, vooral omdat scholen extra personeel moeten aanstellen om asielkinderen les te geven. Zij wil len niet opdraaien voor financiële risico's als het rijksbeleid wijzigt en het COA voortijdig uit Goes vertrekt. Volgens wethouder Jo-Annes de Bat is er nu een constructie waar bij het risico goed is afgedekt. „Wij kunnen een eventuele tegen valler opvangen, omdat we met het COA hebben afgesproken dat zij garant staan voor een bedrag van 90.000 euro als de gezinsloca tie toch eerder dichtgaat dan de nu voorgenomen datum van 1 ja nuari 2016." Vanwege rijksbijdra ges wil Goes wel exact weten hoe veel kinderen er in de gezinsloca tie zijn op 1 oktober, de peilda tum die het Rijk hanteert. „We re kenen op zeventig", zegt De Bat. Hij is blij met de constructie, om dat er werkgelegenheid wordt ge creëerd in een krimpregio. WD-wethouder Loes Meeuwisse heeft een minderheidsstandpunt ingenomen binnen het college over onderwerp. „Gezinslocatie klinkt heel vriendelijk, maar het gaat wel om mensen die het land uit moeten", legt ze uit. „In de huidige bestuursovereenkomst is juist bedongen dat mensen niet worden uitgezet. Ik voorzie dat het tot maatschappelijke onrust leidt." MIDDELBURG - Middelburg staat vandaag en morgen in het teken van de viering van 525 jaar marine en de komst van veteranen. Vandaag en morgen staat de Ko ninklijke Marine Roadshow op de Loskade. Deze roadshow bestaat uit een klimwand, brugsimulator, het duikvaartuig Zr. Ms. Hydra en de oude mijnenveger Naaldwijk. Op zaterdag zijn er ook demon straties met speedboten en optre dens van de Reünie Matrozen Ka pel en shantykoor Het Veerse Scheepstuig. Zaterdag is het ook de jaarlijkse Zeeuwse Veteranendag in het cen trum van de stad. Er is om 13.45 uur een herdenking en kransleg- ging op het Abdijplein waarna de veteranen om 15.00 uur in een pa rade naar de Markt gaan voor het défilé. Vliegtuigen uit de Tweede We reldoorlog vliegen over tijdens het défilé. Verder rijden oude legervoertui gen door de stad. Vandaag, vrijdag, houdt het Zeeuws Genootschap een mini symposium in de Zeeuwse biblio theek over de historische beteke nis van de marine voor Zeeland vanaf 1600. Het symposium be gint om 13.00 uur. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Wie nog leu ke klussen in gedachten heeft, kan zich melden. Zeven jongeren uit Burgh-Haamstede gaan van 3 tot 11 augustus op 'bootcamp' in Bosnië. Om die reis én hun reis doel te bekostigen, wordt - op vaak ludieke wijze - actie gevoerd. Dit weekend werd rondom de Ge reformeerde kerk Haamstede een carwash ingericht. „Ze hebben au to's gewassen, ik zag ze zelfs met een tandenborstel velgen schoon maken. Maar ze hebben met die actie wel een kleine 400 euro ver diend", vertelt 'pr-man' Evert Hop. Dat geld is hard nodig om naar Bosnië te kunnen maar voor al om materiaal te kunnen aan schaffen waarmee een school in Doboj kan worden opgeknapt. De ze school hoort bij een kinderte huis waaraan de Nederlandse Mar lies van Hoffen is verbonden. Zij heeft na de oorlog in Bosnië twin tig jaar geleden een aantal wezen opgevangen. De bedoeling is straks daadwerke lijk de handen uit de mouwen" te steken, maar er wordt ook een reis naar Sarajevo gemaakt en van de omringende natuur genoten. Het idee voor dit hulpproject is ontstaan toen jeugdouderling Ria de Graaf een clubje jongeren van de kerk de vraag voorlegde wat ze zelf eens zouden willen doen. Dit tot Dobre Dan! (een Bosnische groet) gedoopte hulpproject komt uit die vraag voort. Om geld bij elkaar te krijgen wordt van alles en nog wat ge daan: van grasmaaien tot het inle veren van statiegeldflessen en an dere klussen. Ook zijn er plannen voor een benefietdiner. Mensen die een klus in de aanbie ding hebben kunnen zich melden via riarygraaf@zeelandnet.nl. Zie: www.gkhaamste- de.nl/kidsvoorbosnie.html

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48