De voetbalbond als moderne missionaris Van Caal is benieuwd Spaanse jeugd verslaat Rusland Europese voetbalmarkt ziet omzet stijgen Uur van de waarheid voor Portugal 36 SPORT EK VOETBAL TOT 21 JAAR Invaller Leroy Fer kopt zijn ploeg op EK in de laatste minuut nog naar winst op Jong Duitsland: 3-2. door Roel Wiche JAKARTA - Louis van Gaal voelt zich niet altijd begrepen en staat soms als een volksmenner op een bor des, maar op deze ochtend in Ja karta laat hij voor even zijn vol strekt andere gezicht zien. Met pu re hartstocht en een haast ontroe rende overgave speelt hij de coach bij een partijtje van acht kleine, ver legen voetballertjes, alsof hij langs de lijn van de WK-finale staat. Als een jongetje na een sambabe weging scoort, maken zijn met factor 30 ingesmeerde benen van vreugde een sprong als eep kan goeroe. De dag van Louis is nu al geslaagd, dat is duidelijk. De bondscoach is uitgerukt voor een voetbalcollege op Lapangan, het armoedige trainingscomplex van de Indonesische bond, verge zeld van zijn volledige technische staf en Ruud Gullit, die als een ambassadeur meereist met de Azië-tournee van Oranje. Zo'n tweehonderd kinderen mogen meedoen. De massaal opgekomen toeschouwers hangen letterlijk in de hekken of zijn geklauterd in de verroeste lichtmasten. Met de clinic wil de KNVB iets tastbaars achterlaten in Indonesië. Later in China zal de bond ook een demonstratie geven en ken nis overdragen. Het programma dat de twee interlands in het Ver re Oosten omlijst, past naadloos in de filosofie van de KNVB. Als een moderne missionaris trekt de bond de wereld over, strooiend met sociaal gekleurde projecten in continenten als Afrika, Zuid-Amerika en Azië. De aftrap was in 1998, toen Neder landse trainers naar Kenia vlogen om daar voetbalcoaches op te lei den. Dat concept is nu ook in vele andere landen uitgerold, van de fa- vela's in Rio de Janeiro tot de townships in Zuid-Afrika. Wereld wijd zijn zo 3800 coaches ge schoold. De bedoeling is dat zij straks weer nieuwe coaches oplei den. „Er is niets ter wereld dat mensen zo dicht bij elkaar brengt als voetbal", zegt Marc Boele, die namens de KNVB de clinics van Oranje mede stroomlijnt. „De coaches die we opleiden, moeten niet alleen de kinderen le ren voetballen, maar ook op weg helpen met sociale vaardigheden. We koppelen altijd een thema aan onze projecten. Dat kan de po sitie van de vrouw zijn of de be strijding van aids." Het gevaar is dat het beeld ont staat van de traditionele rijke wes terling die met het opgeheven vin gertje zijn model oplegt in een ge heel andere cultuur. Vooral in In donesië, waar nog overal tastbare sporen van het koloniale verleden zijn, is tact gevraagd. Boele: „Daarvan zijn we ons be wust. We geven onze voetbalken nis louter door. En we hoeven er niet omheen te draaien: commer cieel kan het ook interessant zijn. We hopen dat we bijvoorbeeld extra shirtjes verkopen." Aan Louis van Gaal zal het niet liggen. Nadat hij het stilste jonge tje een aai over de bol heeft gege ven, gaat hij naar de hekken om handtekeningen te geven. Volwas sen mannen op scooters jubelen als de bondscoach van het grote Oranje zijn krabbel op hun shirt heeft gezet. Als climax poseren Van Gaal en Gullit samen met al le tweehonderd kinderen voor een groepsfoto. Heel misschien, speelt er eentje ooit in het elftal van Indonesië. Met dank aan Ne derland, de moderne missionaris van het voetbal. Jong Oranje op z'n Duits door Barry van der Hooft PETACH Tl KVA - Na de eerste drie kwartier op het jeugd-EK in Is raël leek er gisteravond weinig aan de hand voor Jong Oranje. De ploeg leidde met 2-0 en leek op weg naar een klinkende zege. Tot Stefan de Vrij in de fout ging, Jeroen Zoet een strafschop veroor zaakte en Jong Duitsland twee mi nuten na rust ineens terug in de wedstrijd was (2-1). De wedstrijd glipte Jong Oranje uit de handen (2-2), maar invaller Leroy Fer be zorgde zijn ploeg op z'n Duits in de slotseconden nog een onver wachte zege: 3-2. Daarmee ontsnapte Jong Oranje aan puntenverlies, terwijl nie mand daar na 45 minuten voetbal rekening mee had gehouden. De fout van De Vrij, veertig secon den na rust, leek echter bijna een wederdienst, nadat de Duitse keeper Bernd Leno in de eerste helft twee keer de helpende hand uit had gestoken. Eerst verkeek hij zich op een zwabberbal van Adam Maher (1-0), kort voor rust ging de doelman in de fout bij een schot van Georginio Wijnal- dum (2-0). Met die tussenstand leek Jong Oranje op rozen te zit ten, maar De Vrij hielp de Duit sers weer in de wedstrijd. Op twintig meter van het eigen doel probeerde hij Kevin Volland uit te kappen, maar verloor de bal. Lewis Holtby werd in stelling gebracht, maar neergelegd door Zoet, die met een gele kaart goed weg kwam. Sebastian Rudy benut te de strafschop en gaf zijn ploeg een boost. Tegelijkertijd werd het zelfvertrouwen van Jong Oranje flink aangetast door de fout van De Vrij en het daaropvolgende doelpunt. De ploeg was voor rust de boven liggende partij geweest, maar stond nu ineens met de rug tegen de muur. De Duitsers namen het initiatief, gingen met drie spitsen spelen, met nummer 10 Holtby er kort achter. Bijna 25 minuten lang JAKARTA - Luidkeels aangevuurd door enkele duizenden toeschou wers werkte het Nederlands elftal donderdag de laatste training af voor de interland tegen Indonesië (vrijdag, 15.00 uur Nederlandse tijd). Louis van Gaal stuurde zijn voltallige selectie het veld op. Dus inclusief Arjen Robben, die nage noeg hersteld is van een lichte bo venbeenblessure. De held van de Champions League-finale zal hooguit 45 minuten spelen. Van Gaal is vooral benieuwd hoe een aantal nieuwelingen in Oran je zich zal presenteren. Hij kan volop experimenteren nu twaalf internationals met Jong Oranje mee zijn naar het jeugd-EK. „Ik kan nieuwe inzichten opdoen. De Nederlandse pers denkt dat we even met een monsterscore gaan winnen, maar dat hoor je mij niet zeggen." l Louis van Gaal stelt zich voor aan het begin van de clinic met tweehon derd scholieren, foto Stanley Contha/ANP Spanje heeft donderdag op het Eu ropees kampioenschap voetbal on der 21 in Israël zijn eerste wed strijd gewonnen. Het land versloeg in Jeruzalem Rusland, door een late treffer van Alvaro Morata. De speler van Real RIJSWIJK - De nationale voetbal ploeg van Portugal heeft vrijdaga vond een zege nodig om nog kans te hebben op rechtstreekse plaat sing voor het WK voetbal van 2014. De Portugezen ontvangen Rusland, dat met de maximale score uit vier duels riant aan de leiding gaat in groep F van de WK-kwalificatie. De confrontatie tussen Portugal en Rusland is op papier de interes santste van twintig duels die vrij dag, zaterdag en dinsdag worden afgewerkt in het kader van de WK-kwalificatie. Andere in het oog springende wedstrijden zijn Tsjechië-Italië en België-Servië, dat vrijdagavond in een uitver kocht Heizelstadion wordt afge werkt. Portugal verloor eerder met 1-0 bij de Russen. Madrid Castilla scoorde met het hoofd. Spanje had een groot deel van de wedstrijd een overwicht, maar slaagde er niet in veel kan sen uit te spelen. Beide landen zitten in de groep van Nederland en Duitsland. had Jong Oranje daar de grootste moeite mee. De ruimtes werden te groot en met Tottenham Hot- spur-speler Holtby als aanjager kregen de Duitsers kansen om langszij te komen. Volland miste een grote mogelijkheid en zag kort daarna zijn schot via de on derkant van de lat terug het veld in springen. De inbreng van Ola John was op dat moment al nihil. De buiten speler van Benfica leek rijp voor een wissel maar Pot moest de ge blesseerde Wijnaldum naar de kant halen. Florian Jozefzoon was zijn vervanger en had het duel met één van zijn eerste balcontac ten kunnen beslissen. De RKC'er vond echter doelman Leno op zijn weg. Het bleek een dure misser, omdat vormgever Holtby gas bleef geven en de niet eens onverdiende 2-2 binnen schoot. Hij kreeg net te veel ruimte van De Vrij en schoot met zijn mindere rechter de bal in de verre hoek. Pot bracht Leroy Fer voor Maher en Memphis Depay voor John, waar hij nog wel een aantal spe lers had kunnen wisselen. Maakte Jong Oranje in de eerste helft een gretige en volwassen indruk, na rust was daar niets meer van te rug te zien. Dat Holtby uit kon groeien tot de beste man op het veld, was pijnlijk voor Pot. In het middenveld waarmee het Neder lands elftal vier maanden geleden aantrad tegen Italië (Clasie, Ma her, Strootman) had Pot tegen de Duitsers geen vertrouwen. Clasie moest zijn plek afstaan aan Marco van Ginkel, omdat de mid denvelder van Vitesse over meer loopvermogen en fysieke kracht beschikt. Het hield ook in dat Jong Oranje eigenlijk zonder een echte controleur voor de verdedi- RIJSWIJK - Ondanks de huidige eco nomische omstandigheden blijft de omzet van het voetbal binnen Euro pa stijgen. Uit het rapport dat finan cieel dienstverlener Deloitte don derdag naar buiten bracht, bleek dat de inkomsten over het seizoen 2011 /2012 met meer dan 10 pro cent zijn gestegen tot 19,4 miljard euro ten opzichte van het seizoen daarvoor. De vijf grootste competities in Eu ropa (Premier League, Bundesli- ga, Primera Division, Serie A en Ligue 1) zorgden voor het belang rijkste aandeel in die stijging en de totale omzet in dat jaar. Zij te kenden voor 48 procent (9,3 mil jard euro) van de inkomsten. De stijging betreft 1,9 miljard euro over die periode. De Britse Premier League is op ba sis van de inkomsten nog steeds de grootste competitie. Over 2011/2012 werd in totaal zo'n 2,4 miljard pond (2,9 miljard euro) binnengehaald. Sponsordeals van de kampioen in dat jaar Manches ter City en stadgenoot United met Deutsche Post/DHL en Eti- had Airways hadden daar een groot aandeel in. De voorlopige analyse over het sei zoen dat net is afgelopen laat zien dat de omzet nogmaals is geste gen, met 5 procent. Deloitte blik te ook vooruit op het komende seizoen. Het financiële concern verwacht dat door nieuwe contracten voor de televisierechten van de Pre mier League de inkomsten over het seizoen 2013/2014 voor het eerst boven de 3 miljard pond ko men te liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36