Marrea CULTUUR 35 Film genomineerd Inschrijving Zeeuwse Boekenprijs De tentoonstelling 'Bescherm mij!', die morgenavond in het Zeeuws Museum wordt geopend, toont kleding en accessoires voor lichaam en ziel. 3 DAGEN VELUWE, STAD EN MEER! AGENDA www.marrea.nl Dfbei057127 Vraag ook onze gratis arrangementenbrochure aan! VRIJDAG 7 JUNI 2013 Gewapend tegen al het onheil door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het gaat van geluks- brengers tot peniskokers en van sjamanenmantels tot kogelweren de colberts. De expositie Bescherm mij! omvat, verdeeld over drie za len, een veelheid aan bijzondere objecten - oud en modern, uit ei gen streek en uit verre landen. Sa men demonstreren ze hoe kwets baar de naakte mens is, hoezeer hij zich moet wapenen tegen de omstandigheden en het leed dat hij vreest. Aan het begin van de tentoonstel ling hangen enkele visserstruien. Het zeemanskostuum beschut te gen weer en wind. Tegelijkertijd vertelt het patroon waar de visser vandaan komt, zegt de trui dus iets over de identiteit van de dra ger en de gemeenschap die hem beschermt. In sommige truien is een godsoog verwerkt, het alzien de oog dat de visser moet vrijwa ren van onheil op het water. In de truien komen de diverse as pecten van bescherming samen: fysiek, sociaal en spiritueel. De tentoonstelling is ook in grote lij nen volgens die verdeling inge richt. Mode en etnografie uit de ei gen collectie en bruiklenen van een groot aantal andere musea kleuren samen het onderwerp veelzijdig in, gecombineerd met bijpassende hedendaagse ontwer pen. Een van de getoonde vissers truien is bijvoorbeeld een 'gebak ken' exemplaar van Martin Mar- PROCRAMMA OPENING De tentoonstelling 'Bescherm mij!' wordt morgenavond om 19.00 uur op het Abdijplein officieel geo pend door Wim Jansen (Zeeuwse vertegenwoordiger van Rent a Priest en predikant in de Koorkerk te Middelburg) en Marjan Ruiter (directeur Zeeuws Museum). Om 19.15 uur is er een Wildeman nen-performance door theater groep Pan Daemonium, een eigen interpretatie van het oeroude volksfantoom 'De Wilde Jacht'. Tussen 19.30 en 21.00 uur zijn er doorlopend diverse korte zaalver tellingen. wegh heeft ontworpen. Alles is te zien in vitrines die mooi zijn ver werkt in een opvallende installa tie: grote witte 'stenen' omwik keld met rood touw, die samen één grote geluksbrenger lijken te vormen. In de derde en laatste zaal zijn rouw en zedigheid voorname the ma's. Op de muur worden boven dien vijf video's geprojecteerd, waar mensen met uiteenlopende achtergronden vertellen over wat 'bescherming' voor hen betekent. Veelzeggend is de conclusie van bodyguard Tony Tornar, nadat hij zijn kogel- en steekwapenweren- de kleding heeft gedemonstreerd. Het belangrijkste wapen, zegt hij, is praten met mensen. Dan komt het allemaal wel goed. Op de terugweg wordt de bezoe ker door een galerij van banieren geleid. Het is een bijna spirituele wandeling, langs religieuze kledij, een sjamanenmantel en diverse kostuums en maskers die leidslie den bij rituelen en ceremonies hebben gedragen Het is alsof je op de valreep wordt gezegend, om gesterkt het museum te kun nen verlaten. Expositie 'Bescherm mijl', vanaf mor gen t/m 8 december in het Zeeuws Museum, Abdijplein, Middelburg. Ge opend: dagelijks 11.00-17.00 uur (op maandag gesloten). Bij de tentoonstel ling verschijnt een 'bookazine' 5). Modellen tonen kledingstukken en accessoires die in de tentoonstelling Bescherm mij! te zien zijn, verdeeld in drie thema's: fysiek (grote foto), sociaal (rechtsboven) en spiritueel (rechtsonder), foto's Barrie Hullegie/Glamcult Studio giela, maar er is ook werk te zien van Sarena Huizinga, Karssen- berg-Greidanus, Antoine Peters, Bert jan Pot en andere ontwerpers van naam. Wie rondloopt, komt ogen tekort. In eerste instantie gaat het vooral om - veelal fraaie - kledingstuk ken die de drager warm, schoon, gezond of droog moeten houden. De verleiding ze aan te raken is groot, maar dat is vanwege de kwetsbaarheid van de materialen strikt verboden. De verzameling bont zit veilig heidshalve zelfs achter glas. Van wege het controversiële karakter acht het museum het verstandi ger de mantel van apenhaar, het omslagdoek van geitenbont, de hedendaagse muskusratwanten van Eefje Sandmann en ander bont te beschermen. Een topstuk op de expositie is een uitbundig versierde parka uit Alaska, een kleine eeuw geleden vervaardigd van darmen. De bruikleen van het MAS in Antwer pen bevindt zich nabij een regen kapje voor over de buitenmuts en andere regenkleding. In de tweede zaal ligt de nadruk op amuletten en kleine voorwer pen om rampspoed op afstand te houden, waaronder ook diverse geluksbrengertjes die Karin Her- Kom genieten ïn de prachtige Kroon Domeinen, nabij Apeldoorn. In het piepkleine buurtschap Hoog Soeren ligt Hotel Restaurant Hoog Soeren. Het arrangement: 2 x overnachting inclusief uitgebreid Veluws ontbijt 2 x culinair 3-gangen Verrassingsmenu Gebruik van fiets- en wandelroutes Gratis parkeren en gebruik vanWifi PlijS". 79,00 p.p. geldig t/m 30 september 2013. Toeslag bij aankomst op vrijdag of zaterdag: 10,- p.p. Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting 1,43 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik 25,- p.n. Reserveringskosten: 9,95 per boeking. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Brouwershaven Jubileumconcert Stichting Renesse 'Van Bach tot Blof door Zeeuws Kameror kest TY', Sint Nicolaaskerk, 19.30 uur Kapelle Concert met Franse romantische orgel muziek door Henk G. van Putten, "Hervormde kerk, 20.00 uur MIDDELBURG - De film Flip a Coin van de Zeeuwse filmmakers Henk van den Doel en Maarten Kempen is genomineerd bij het internationaal sportfilmfestival van Palermo. De film viel al eer der in de prijzen bij festivals in Los Angeles en Moskou.De ma kers reizen zondag af naar Paler mo, om het festival bij te wonen. MIDDELBURG - De inschrijving voor de elfde editie van de Zeeuw se Boekenprijs is gisteren ge opend. Voor de prijs komen re cent verschenen boeken in aan merking van Zeeuwse auteurs en/of over Zeeuwse onderwer pen. Inschrijven kan tot 15 juli via www.zeeuwstijdschrift.nl. In september wordt een shortlist bekendgemaakt. Op vrijdag 25 ok tober wordt in Middelburg de winnaar onthuld. De jury bestaat dit jaar uit Paul van der Velde, Ton Brandenbarg, Peter Jansen, Saskïa de Bodt en Jaap de Moor. Daarnaast wordt de PZC Pu blieksprijs uitgereikt. De verkie zing daarvan verloopt in het na jaar via www.pzc.nl. Terneuzen A Tribute to Ray Manzarek, De Pit, 21.00 uur Muziekdocumentaire 'One Nine Nine Four' (2009), Café Markant Filmhuis (bij De Pit), 21.00 uur. Zierikzee Festival Anywave met The Anomalys, De Staat en Chili Con Fusion, Poppodium Brogum, 21.45 uur. Middelburg Concert van de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine klassieke muziek Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur 'Finding Peter Now', benefietconcert georganiseerd tbv de zoektocht op de Shetlandeilanden naar de vermiste Zeeuwse drummer Peter van Liere. Optre dens van Woodworks, Shenanigans en ROLR. Na afloop DJ Marquee met beel den van VJ Marek, Kaffee 't Hof, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35