ZEELAND 33 A war Honderd dagen geleden trad Han Polman aan als commissaris van de koning. Tijd voor een functioneringsgesprek. Maar ik ben anders, een ander persoon. Ik kan alleen maar besturen door mezelf te zijn. VRIJDAG 7 JUNI 2013 'Laten we niet te veel trugkieke' door Ben Jansen en Marcel Modde Van RTL heeft de nieuwe commissaris van de koning voorlopig weinig te duch ten. Op de werkkamer van Han Polman staat - in te genstelling tot wat bij zijn voorgang ster Karla Peijs het geval was - geen fruitschaal. Dat fruit en de manier waarop de kosten ervan in de provincia le boekhouding waren verwerkt, gaven RTL aanleiding tot later herroepen be schuldigingen over misbruik van over heidsgeld. In het geval van Polman: geen fruit, geen zorgen. Polman heeft de eerste honderd dagen van zijn Zeeuwse commissarisschap vooral benut om te kijken hoe de pro vincie en haar buren in elkaar steken. „Het plan was zo snel mogelijk met Zeeland kennis te maken. Deze drie maanden zijn dan ook ontzettend snel voorbij gegaan. Met heel veel kennisma kingsgesprekken buiten de deur, werk bezoeken aan gemeenten. Alleen Schou- wen-Duiveland en Goes moeten nog, dan heb ik alle gemeenten gehad. Maar er zijn ook verschillende bedrijven die mij uitnodigen voor nadere kennisma king, maatschappelijke instellingen, zorginstellingen, ziekenhuizen. En ook al meteen buiten Zeeland: de havenbe drijven Gent en Antwerpen, de gouver neurs van Vlaanderen, collega-commis sarissen, departementen, een aantal Tweede Kamerleden, bewindspersonen en ook Brussel." Het feit dat Polman 'zijn Zeeuwen' nu nog onbevangen en onbelast tegemoet kan treden, helpt om het gesprek in al le openheid op gang te brengen, heeft hij ervaren. „Ze hebben natuurlijk nog niet zo'n geschiedenis met je als com missaris. In dat opzicht zijn dit ook een paar hele rijke maanden. Al die gesprek ken voeden mijn eigen agenda. Wat zijn thema's die voor mij als commissa ris relevant zijn om daar de komende tijd aandacht aan te geven? Ik ga de zo mermaanden benutten om de dingen die ik gehoord en gezien heb, op me te laten inwerken." Daaruit moet dan een prioriteitenlijstje rollen. Polman ziet zichzelf op dat front vooral als een 'belangenbeharti ger'. Tevens hoopt hij als commissaris iets te kunnen betekenen voor bedrij ven die hem hebben gevraagd 'sommi ge deuren open te breken'. „Het is een heel divers pallet geworden. Dat laat ik nu even bezinken en dan is het zaak even wat meer scherpte in mijn agenda te krijgen." Polman zegt geen last te hebben van de schaduw van Peijs. „Ik heb veel respect voor mijn voorganger, de manier waar op ze Zeeland op de kaart heeft gezet. Ook hoe ze de provicie als bestuurder heeft geholpen. In die zin is zij voor mij een voorbeeld. Maar ik ben anders, een ander persoon. En ik kan alleen maar besturen door mezelf te zijn. Ik ben wie ik ben." Dat hij ondanks al zijn inspanningen in honderd dagen tijd voor de meeste Zeeuwen nog steeds de grote onbeken de is, doet de commissaris weinig. „Ik ben hier nét binnen. En ik ben niet een landelijk politicus, die minister is ge weest of Kamerlid. Ik was jarenlang burgemeester, dus die landelijke be kendheid heb ik niet." En evenmin ligt hij wakker van het feit dat de meeste Tweede Kamerleden met Zeeland in hun portefeuille een vraagteken zetten bij het zien van een foto van Polman of het noemen van zijn naam. Afgemeten: „Ik neem daar kennis van." Bij zijn rondgang door Zeeland is Pol man onder de indruk geraakt van het plan Waterdunen in West-Zeeuws- Vlaanderen, waartegen de afgelopen ja ren soms fel is geprotesteerd. „Ik be grijp de gevoelige discussie heel goed. Grond gaat op een andere manier ge bruikt worden dan eerst. Maar als je vervolgens ziet welke doelen worden gediend in dat project (kustverdedi ging, veiligheid, natuur, maar ook eco nomie), dan denk ik dat het wel de ma nier is om het integraal met elkaar te bekijken." Zo benadert hij ook het Westerschelde- dossier. Een nieuwe verdieping en dus CdK Han Polman de eventuele noodzaak opnieuw te ont- polderen acht hij niet aan de orde. „Als het wel ooit zo ver komt, dan kijk je ge zamenlijk, vanuit de verschillende be langen, wat nodig en zinvol is en-wat onder welke voorwaarden kan." Maar daar willen ze in Vlaanderen juist van af. De Antwerpse havenschapen Mare Van Peel wil niet meer praten over de natuurlijkheid van de Westerschelde. Polman heeft dat niet geproefd in zijn contacten met Antwerpen, zegt hij. „We zijn het er volstrekt over eens dat je de gezamenlijke belangen goed defi nieert, met elkaar een visie hebt en dat je respect hebt voor de waarden die je over en weer wilt behartigen: natuur, economie en veiligheid. Als je dat niet gezamenlijk doet, dan kom je er nooit uit. Je kunt niet meer eenzijdig zeggen, er is één belang en zo gaan we het doen. De wereld is écht veranderd. Vroeger had je alleen de wet die moest worden uitgevoerd. Tegenwoordig heb ben we maatschappelijke vraagstukken die je alleen maar integraal kunt we gen. Dat is de nieuwe werkelijkheid. Het oude archaïsche besturen is zeg gen: we hebben een wet, die is zo be doeld en zo voeren we die ook uit. En we kijken verder niet naar welke ande re belangen en actoren er zijn. Maar zo werkt het niet meer." In zijn kennismakingsronde is Pol man er van doordrongen geraakt dat een intensievere samenwerking tussen gemeenten noodzakelijk is, om de extra taken die op hen afkomen aan te kunnen. „Laten we niet te veel trug kieke. De opgaven zijn, als je naar de toekomst kijkt, zodanig dat je soms ook even dat trugkieke moet loslaten, om te zien en ontdekken dat je het alleen niet kunt, afhankelijk bent van elkaar en daarin slagen moet maken. Er is niet één maatschappelijke opgave waar wij als provincie en gemeenten voor staan, die je alleen ter hand kunt nemen. Dat geldt voor alle dertien gemeenten in Zeeland. Of dat nu gaat om veiligheid, werkgelegenheid, economie, de sociale taken. Mijn boodschap is: Kijk dan niet per taakje, kijk wat robuuster naar een aantal onderdelen waarvan je zegt hier in moeten wij in de samenwerking wat meer meters maken." In de huidige situatie is de provincie het cement tussen de verschillende on derdelen van de Zeeuwse samenleving. Polman is niet bevreesd dat zijn plei dooi voor samenwerking die rol overbo dig maakt. „Je moet beginnen bij de in houd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33