Drugsdealer getipt over onderzoek door politie Eerder tolvrij maken tunnel is voor Staten voorlopig toekomstmuziek I I 'Zo warm is het nog niet dat ik veel I I II Ride for De Reu 26 ZEELAND LAGE WATERTEMPERATUREN Eindelijk stijgen de temperaturen. Maar aan zee is de wind stevig, de zee koud en de zon fel. vrijdag EF UITKIJKEN VOOR AFKOELING EN VERBRANDING De politie heeft jullie op de korrel Ernst Jan Rozendaal Mannen blijven jon gens. Ze maken overal graag een wedstrijd van. Geef ze een racefiets en ze wil len meteen Alpe d'Huez be klimmen. Voor het goede doel uiteraard, maar een beetje borstklopperij hoort erbij. Wie is het snelst boven? Vol bewondering heb ik giste ren gekeken naar de bikkels van Alpe d'HuZes. Tikkeltje ja loers ook. Ik beperk me voorlo pig tot deelname aan de Ride for the Roses. Morgen is het weer zo ver. En ik weet al hoe het gaat. 'Welke afstand heb je gereden?' 'De honderdtwintig.' 'En, wat was je gemiddelde?' Gedeputeerde Ben de Reu doet ook mee. Hij is een fanatieke fietser. Ontdekte ik vorige zo mer, toen ik tijdens een rondje om het Veerse Meer werd inge haald door een clubje van vijf wielrenners. 'Hee, Ernst Jan, ik wist helemaal niet dat jij ook fietste', klonk het hartelijk. 'Rij lekker met ons mee.' Ik hield het moordende tempo een kilometer of vijftien vol. Toen diende zich een honger- klop aan en gingen mijn benen pijn doen. Ik werd gelost, zoals dat in wielertermen heet, en zwabberde het laatste stuk in mijn eentje naar huis. Dat heb ik geweten. 'Nog ge fietst?', klinkt het hatelijk, als ik De Reu nu tegenkom. Collega's die terugkeren van een inter view in het provinciehuis doen me de groeten van Ben. Met een sardonisch lachje vertelde hij het voorval ook een keer aan mijn hoofdredacteur. Ter wijl ik ernaast stond natuurlijk. Gelukkig reageerde die gevat. 'Vind je het gek? Een journalist heeft veel minder tijd om te trainen dan een gedeputeerde.' Op uitnodiging van De Reu deed ik zaterdag mee aan de toertocht van de Ronde van Zeeland Seaports. In het zicht van de finish kwam hij naast me rijden. 'Leuk sfeertje hè', knipoogde hij. 'Elkaar een beet je aftroeven.' 'Wacht maar', antwoordde ik. 'Ik neem nog wel wraak.' Valsspelen is wielrenners niet vreemd. De Reu mag mij mor gen dan opnieuw het snot voor ogen rijden, ik heb vandaag mooi deze column. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Een Vlissingse drugs dealer werd in januari van dit jaar gewaarschuwd dat 'de politie jullie op de korrel heeft', zo maakte offi cier van justitie Esther Bethlehem donderdag bekend tijdens de straf zaak tegen de Vlissinger (41). Ze wilde na afloop van de zitting niet inhoudelijk ingaan op de vraag hoe dat kon gebeuren. Volgens haar is er niet door de politie noch door ie mand van het Openbaar Ministerie gelekt. Ze vertelde ook dat diege ne die de vriendin van de verdach te dealer tipte, mogelijk nog ver volgd wordt. Het tippen had, zo zei de officier geen nadelige gevolgen voor het onderzoek. De Vlissinger stopte twee weken met zijn handel in co caïne en daarna ging hij op de oude voet verder. In haar requisitoir gaf ze een ver slag van hoe het onderzoek tegen de verdachte werd uitgevoerd. De man kwam in beeld nadat via Meld Misdaad Anoniem en tips van de Criminele Inlichtingen Eenheid duidelijk was geworden dat hij zou handelen in cocaïne. De telefoon van de verdachte, de telefoon van zijn vriendin en zijn mailverkeer werden getapt. Ook werd de voordeur van de man, waarschijnlijk met behulp van een camera, geobserveerd en werd hij ook daadwerkelijk ge volgd als hij erop uit trok. Uit ge gevens van de telecomprovider bleek dat de man vorig jaar regel matig telefonisch contact had met Pas op voor koud zeewater door Ondine van der Vleuten De eerste overenthousiaste watersporters zijn al uit het water gered, weet Marthijn Tabak van Weeronline te vertellen: drie windsurfers, bij IJmuiden opgevist met onderkoe- lingsverschijnselen. De lezer zij gewaarschuwd. Lekker strand weer was het gisteren, en dat blijft het de komende dagen, maar het water is nog steenkoud. In water koel je 25 keer sneller af dan op het land. „De kans op on derkoeling is groot. Je lichaam ver liest in zee nu meer warmte dan het zelf kan produceren", ver klaart Tabak. „Vooral via je hoofd verlies je veel warmte. Ga dus niet kopje onder. Met name jonge tjes koelen snel af, omdat ze wei nig lichaamsvet hebben." Laat de kinderen dus maar lekker kuilen graven: water erin, slot gracht om het zandkasteel, en je hebt je eigen, lauwwarme water plas. Urenlang kunnen ze zichzelf zo bezig houden aan de water kant - maar hou er wel rekening mee dat de kans op verbranding groot is. Rond een uur of 3 is de zonkracht het sterkst, zonkracht 6. Bovendien weerkaatsen de zon nestralen op het water. Door deze lente, de koudste sinds 1962, is on ze huid nog niet gewend aan zon. En dan is er nog de stevige wind, die de gevoelstemperatuur ver laagt. „Windscherm mee en flink met zonnebrand smeren, dus", zegt strandwacht Albert Dijkstra. Wie toch de kou trotseert en de zee inzwemt, moet vooral zorgen dat hij er op tijd weer uit is. Paral lel aan de Zeeuwse kust loopt een stroming die die snelheden tot wel 3 meter per seconde kan berei ken. „Altijd schuin terugzwem- men", adviseert Dijkstra. „Dan ben je het snelst weer terug. Voor al niet proberen in een rechte lijn terug te zwemmen." Wie van plan was de terugkeer van de zon te vieren met een slok je prosecco of een koel biertje, moet zich realiseren dat alcohol ervoor zorgt dat je het niet koud hebt, terwijl je lichaam toch ge vaarlijk afkoelt. De temperaturen lopen vandaag volgens Weeronline in het westen van Zeeland op tot zo'n 21 gra den, in het oosten tot 24 graden. Met zonkracht 6 is het risico op verbranding groot, mede door de stevige noordoostenwind (4 tot 5 Beaufort aan zee). Het weekeinde wordt iets frisser, maar het blijft droog. Vanaf woens dag neemt de kans op regen toe. De watertemperatuur is aan de kust erg laag: een graad of 13, in binnenwateren zoals het Veerse Meer een paar graden warmer. Kijk op www.actuelewaterdata.nl voor onder meer watertempera tuur, eb en vloed, golfhoogte en stroomsnelheden. De zonkracht vindt u op www.knmi.nl. bekende Vlissingse drugsgebrui kers. Daaruit leidt de officier af dat de man al zeker vanaf het voorjaar van 2012 in harddrugs dealde. Raadsman Dick Olie stel de dat die gegevens niets zeggen omdat de officier niet duidelijk kon maken dat er daadwerkelijk gesproken werd over de handel in drugs. Na de aanhouding van de Vlissinger heeft de politie gespro ken met zestien klanten. Daaruit, zo vertelde de officier, kwam het beeld naar voren dat de man op bijna elk tijdstip van de dag be reid was om in zijn Honda te stap pen en de bestelde drugs af te le veren. De man heeft al een aantal jaren in Nederland en België vastgeze ten voor drugshandel. Bethlehem vindt dat daar nog heel wat maan den bij mogen komen. Ze eiste een celstraf van twee jaar waar van vier maanden voorwaardelijk. De verdachte bekende dat hij had gedeald. Alleen stelde hij dat hij nog maar betrekkelijk kort bezig was. Uitspraak 20 juli. Tip aan vriendin drugsdealer door Edith Ramakers ZOUTELANDE - De zonkracht kreeg gisteren en vandaag een 6 (op de schaal van 8) van het KNMI. Zon kracht is de maat voor de hoeveel heid ultraviolette straling. Warm te heeft geen invloed op de zon kracht: op een frisse zonnige dag zoals gisteren, kan de zonkracht even sterk of sterker zijn dan op een tropische dag. Bij zonkracht 6 kleurt de onbeschermde huid al na ongeveer een kwartier rood en verbrandt de huid. Op de stranden van Zoutelande waagt maar een enkeling deze middag een duik in het water, maar er wordt des te meer ge speeld op het strand. Zo'n zestien Duitse studenten la ten acrobatische kunsten zien. Ze volgen een opleiding tot gymnas tiekleraar en werken een week lang aan de klasspirit in Zoutelan de. Zwemmen doen ze niet graag, maar smeren des te meer. „En met heel wat factoren zonne- brandcreme. Ons lichaam is be langrijk voor ons", zegt student Fabian Reuber (18). De meesten zijn deze middag op het strand omdat ze van het door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Het streven blijft de Westerscheldetunnel eerder dan maart 2033 tolvrij te maken, maar 'pas over enkele jaren kun je daar zinvol over praten'. WD-Statenlid Kees Bierens verwoordt daarmee wat bij een meerderheid in Provin ciale Staten leeft. In de Statencommissie bestuur, fi nanciën en welzijn staat vandaag het tarievenbeleid Westerschelde tunnel 2014-2017 ter discussie. Ge deputeerde Staten willen de tarie ven in 2014 en 2015 gelijk houden, de korting voor t-taghouders iets verhogen en het aantal tolvrije da gen van vier op zes brengen. Dat kan dankzij een goedkoper onder houdscontract voor de tunnel. Al met al loopt het voordeel tot 2033 op tot 172 miljoen euro. GS stellen niet voor met dat geld de tolperiode te bekorten, al is dat wel doorgerekend. Met de volledi ge 172 miljoen euro zou de tunnel half 2029 tolvrij kunnen worden. WD'er Bierens en zijn collega's Bayram Erbisim (PvdA), Joan van Burg (SGP) en Patricia de Millia- no (CDA) vinden het te billijken dat GS 'het voordeeltje' nog niet willen gebruiken voor verkorting van de tolperiode. Te veel onzekerheden hangen nog boven de markt. De medio 2015 te openen Sluiskiltunnel wordt be taald uit het overrendement van de Westerscheldetunnel. De Milli- ano: „De bouw loopt prima, maar je weet nooit of er tegenvallers ko men." De kans bestaat ook dat de NV Westerscheldetunnel volgens Europese regels vennootschapsbe lasting moet gaan betalen. De NV is daar nu van vrijgesteld als over heidsbedrijf. Een meevaller kan zijn dat de Westerscheldetunnel meer verkeer trekt, als alle toe gangswegen in 2016 verbreed zijn. Van Burg stelt nuchter vast: „Het duurt nog even tot 2033."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26