I Varkens uit de kadaverbak belandden in worstenbrood I I I I h e1 12 VERDIEPING RECONSTRUCTIE Uitgedroogd en ondervoed zouden de dieren, samen gepakt in vrachtwagens, dagenlang moeten reizen 'Dupe van Nederlander' vervolg van vorige pagina Toen de Deventer Vleeshan- del failliet ging, was Jan Fa sen al overgestapt op het lu cratieve 'trap trap' - vlees- handelarenjargon voor paard. De Franse vleeshan- del Chiron, een van zijn afne mers, trof in 2009 ziekmakende bacteriën aan in zijn vlees, verklaart directeur Fre- derik Chiron van dat bedrijf. „Wij hebben hem om een verklaring gevraagd, maar nooit een antwoord gekregen. Sindsdien hebben we nooit meer zaken met hem ge daan." Chiron zegt dat hij Fasen verschil lende keren heeft ontmoet. „Hij kwam op mij over als een typische handelaar. Maar hij had geen bordje Tk Ben Fraudeur' om zijn nek." Het omgekatte halal rundvlees dat Fasen aan Chiron en Poujol verkocht, was op pa pier afkomstig uit Nederland en Duitsland. In werkelijkheid kwam het paardenvlees grotendeels uit Brazilië, Mexico en Argenti nië,, zo bleek uit de inkoopfacturen die re chercheurs in beslag namen. Fasen kocht het vlees uit Zuid-Amerika deels via twee groothandels in België. Een kenner van de vleessector weet wel waarom de herkomstlanden zijn veran derd: „Nederland en Duitsland hebben een goede naam. In België heb je bijvoorbeeld het hormoonschandaal gehad. Dat schaadt toch lang het imago." De Belgische paardenvleesgroothandels Velda en Multimeat, die aan Fasen lever den, zijn expliciet beschuldigd door de Belgische dierenbeschermingsorganisaties Gaia. Volgens Gaia, dat in 2009 onderzoek deed in Zuid-Amerika, is de handel een lij densweg voor de paarden. Uitgedroogd en ondervoed zouden de dieren, samengepakt in vrachtwagens, dagenlang vanaf verza melplaatsen moeten reizen. Fasen zegt dat hij geen weet heeft van der gelijke praktijken. „Daar heb je als hande laar helemaal geen zicht op." De Belgische groothandels weigeren com mentaar. Bij het failliete Spanghero kon niemand reageren op vragen over de recente paar- denvleesfraude. Eerder erkende een be stuurder van het bedrijf in de krant Midi Libre zijn verantwoordelijkheid voor het debacle. „Maar ik voel me ook bedrogen en ongelukkig. Wij zijn slachtoffer. Wij zijn slachtoffer van een Nederlander. Zo simpel ligt het." In heel de EU zijn steekproeven gedaan naar vermenging van rund- met paarden vlees. Frankrijk sprong hieruit. Van de 353 testen was 13,3 procent positief, veel meer dan het gemiddelde van 4,6 procent. Een woordvoerder van de Franse keurings dienst DGAL legt uit hoe dit komt. „Om dat zij niet allemaal dezelfde methodologie hebben gebruikt, kun je de lidstaten niet zomaar met elkaar vergelijken. Wij hebben ons onderzoek gericht op de bedrijven die rundvlees via Fasen hadden ingekocht. Het ligt voor de hand dat je dan op een hoog percentage uitkomt." Bij het bedrijf Cavaillon, in zuid-west- Frankrijk, werd 320 ton 'puur rundvlees' ge controleerd, besteld bij Draap Trading in Cyprus en Windmeijer Meat Trading (WMT) in Breda. Dat zijn de twee aan Fa sen gelieerde bedrijven waarnaar het Open baar Ministerie een strafrechtelijk onder zoek heeft ingesteld. In bijna alle partijen werd paarden-dna aangetroffen, aldus woordvoerster Sophie Parisot van het be trokken departement. Het meeste vlees kwam oorspronkelijk uit Roemenië. Maar onderzoek wees uit dat die partijen stuk voor stuk via een tussen stop in Nederland naar Frankrijk zijn ge- De inspecties in de vleessector zijn niet water dicht. Zelfs aan de meest intensieve con troles, die bij slachterijen, blijken kwaadwillende on dernemers zich te kunnen onttrekken. Dit blijkt bijvoorbeeld uit een rechtszaak in 2008. Bij slachterij Porkland in het Limburgse kerkdorp Mel- derslo hield een veearts van de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit permanent toezicht, zoals dat hoort. Maar zodra hij 's avonds vertrokken was, doken me dewerkers in de afvalbak ken en haalden er kada vers van afgekeurde, zieke varkens uit. Die keurden ze zelf goed met een stem pel van de veearts. Die stempel lag weliswaar ach ter slot en grendel in een kluis in het afgesloten ka mertje van de NVWA-in- specteur. Maar de direc teur en bedrijfsleider van Porkland hadden een re servesleutel. Zo konden de afgekeurde varkens met het gezonde vlees worden vermengd. Het af- valvlees belandde onder meer in worstenbroodjes en op de borden van be jaarden in verzorgingste huizen in de buurt. gaan. Op 'dat niveau' ligt volgens Parisot het probleem dat er is gemengd. „Eén partij kwam rechtstreeks uit Roeme nië, zonder transitie in Nederland. De ver pakking was intact en de etikettering cor rect. In deze partij vlees hebben we geen spoor van paard gevonden", zegt Parisot. Omdat het onderzoek naar de vermoedelij ke vleesfraude van Fasen nog loopt, wil het Openbaar Ministerie er geen mededelin gen over doen. Officieel worden Fasens Cy priotische handelsonderneming Draap en WMT in Breda verdacht van valsheid in ge schrift, omdat uit de administratie niet dui delijk was waar hun vlees vandaan kwam en naartoe ging. WMT is het vleeshandelsbedrijf van Fa sens compagnon Hans Windmeijer Ooster hout. Windmeijer is vorig jaar samen met Fasen veroordeeld voor het omkatten van paard tot halal rundvlees. Volgens de rech ter fungeerde hij als stroman voor Fasen, die achter de schermen bij WMT de touw tjes in handen had. Drie maanden nadat rechercheurs het Bre dase kantoortje van WMT in het heetst van de paardenvleesaffaire doorzochten, lijkt de rust in de vleessector wederge keerd. Een belrondje langs vleeshandels leert dat er nog steeds vraag is naar paar denvlees. Maar de vraag naar industrie vlees, de paardenvleessnippers die ver mengd met rund in de omstreden lasagnes en gehaktballetjes belandden, is wel een stuk minder. „Ik ben wel een paar klanten kwijtgeraakt ja", zegt Philippe Kemseke van de Belgische paardenvleesgroothandel Chevideco. Hij grinnikt. „Achterafkan ik wel raden wat zij deden met het vlees. Als er minder water vermengd wordt met de whisky, zal er ook minder water worden verkocht." Wie die klanten zijn? Of ze uit Nederland komen, uit Brabant, Breda? De handelaar lacht: „Dat zeg ik beter niet." Met medewerking van Cees van Zweeden en Bob van Huët.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12