Beoordeling Polonaise Hollandaise 4 UIT We klopten met vereende krachten een luchtige botersaus In het buitenland vinden we het altijd een attrac tie, zo'n restaurant waar de oesters en de verse vis op ijs tentoongepreid ligt. Waarom dat niet in Nederland - of in Zee land! - kan, is me altijd een raadsel geweest. Hoe geweldig een goed visrestaurant - met ijs- bak - kan zijn, bewijst de Visbar in Domburg. KOKEN MET PUCK Visbar is een attractie op zich ochtend gestoken. Wij kookten ze op de klassieke manier. Schil len en kontjes koken in water met een beetje zout. Bouillon ze ven en hierin de zorgvuldig(l) ge schilde asperges 8 minuten ko ken, 8 minuten met het deksel er op in heet water laten staan. On dertussen stonden de nieuwe aardappels gaar te stomen en klopten wij met vereende krach ten een luchtige botersaus. Wij kunnen praten en koken tegelijk. De een klopt, de ander doet de boter erbij. Ik moest denken aan Marie, een Franse collega die ik tijdens een persreis ontmoette. Ze schrijft voor de Franse Elle Eten. Toen ze hoorde waar ik vandaan kwam, reageerde ze met een culinair grapje met 'Ah, Hollandaise! Dat is een van mijn favoriete sauzen! Hoe vaak maak je die?' Ze dacht serieus dat iedereen hier in Holland regelmatig, mis schien wel wekelijks, zijn arm uit de kom klopt om een luchtige sauce Hollandaise op tafel te zet ten. Geschokt was ze van mijn antwoord: „Misschien twee keer per jaar, als er witte asperges zijn" (dan overdrijf ik nog een fac tor twee). Bleek dat zij hem véél vaker maakte. „Zo lekker, over de zalm met spinazie. Een lepeltje at is dit toch een heerlijk seizoen, letter lijk om van te smullen! Ik was vorig weekend met vriendin nen op Texel. Een van hen heeft er een huisje, vlakbij een stil vo- gelgebied. De verrekijker stond continu in de aanslag, maar wij hadden net even meer aandacht voor de Waddenzeeharder in de pan dan voor de stuntvliegende Siberische gierzwaluw buiten. Koken op dit eiland is een feest! Dat er prachtig lamsvlees, koppi ge speciaalbieren en onweer staanbare schapenkazen vandaan komen, was me bekend. Maar ik heb nooit geweten dat ze op Texel ook asperges hebben, heel lekkere nog wel. Piepverse, die Op het schoolbord staan de extra's: de dagvangst en de Oosterscheldekreeft. Puck Kerkhoven bij de oesters, mmm! Of op zon dagochtend over een zachtge- kookt eitje, even onder de grill...", mijmerde ze. Het originele recept is met inge kookte vloeistof (gastrique) van In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegen heden. Prijs-kwaliteit Echt verse vis, voor een redelijke prijs. Je kunt het zo duur maken ais je zelf wil, er zijn hoofdgerechten rond 15 euro. Wij betaalden €130 voor drie. Bediening Vakkundig, vriendelijk, snel en service- gericht. Perfect. Entourage Geen zeezicht, zoals je in een visbar zou willen, zelfs geen terras, wel een mooi restaurant. Conclusie: Een echte aanwinst voor Domburg en Zeeland. Deze onderne mers hebben het begrepen. Begint het langzaam door te dringen tot de Zeeuwse horeca? Het lijkt erop: tot een paar jaar gele den kregen toeris ten in restaurants wat wij dachten dat ze thuis aten: schnitzel, biefstuk en hier en daar een gebakken tong voor de authenticiteit. Dat Duitsers dol op onze vis zijn, en dat een visrestaurant een gat in de markt kan zijn, bewijst de Vis bar in Domburg. De Visbar zit waar tot deze win ter Mondriaan zat, een bekend goed adres in Domburg. Het is een.paar maanden open, en met succes, blijkt: zelfs op een door deweekse dag in het laagseizoen zijn er heel wat tafels bezet. De Visbar is modern, maar niet afschrikwekkend hip. Het meubi lair - overgenomen van Mond riaan - is grijs, de vloer is van hout, aan het plafond hangen moderne lampen, er hangt een grote collectie gevarieerde kunst aan de muur. Er staat een flink aquarium met kreeften tegen de wand; de dieren lijken vrolijk met hun voelsprieten naar de eters te zwaaien. En bij de bar, bij de doorgang naar de achter kant van de zaak, staat de ijsvitri- ne met vis, oesters, mesheften en coquilles. We zitten aan het raam - dat een klein beetje koud tocht - aan een tafeltje dat gedekt is met gevou wen boerentheedoeken, een oranje lichtje, zeezout, een pe permolen, bestek en de menu kaart. De kaart is veelbelovend: verse vis, fruits de mer, sushi, pasta, (maaltijd)salades en ook nog wat vleesgerechten voor de mensen die echt geen vis blie ven. Op het schoolbord staan de extra's: de dagvangst en de Oos terscheldekreeft. We vragen naar de krab in de sushi. Mijn gezelschap is een ge- passioneerdee thuis-sushikok en is gezegend met een goede vis handel in de buurt. „Zitten er crabsticks in of verse krab?" „Crabsticks?", vraagt de dame die ons vanavond bedient met af schuw in haar stem. „Dat kun je natuurlijk niet maken in een vis restaurant." Dat vinden wij ook. Vandaar de vraag. Ik eet 'kleine inktvis en krab' vooraf als voorgerecht. Wat ik krijg is een gevuld lijfje van een inktvis in een knapperig gefri tuurd korstje, de krab ligt er als draadjesvlees naast. Samen met de aspergepuntjes, de lamsoren en de zure en romige hollandai- sesaus is het een topgerechtje. Echt heerlijk. En ook het brood, met stukjes zeewier erin, is erg lekker. De sushi en de sashimi vallen bij mijn - verwende - tafelgeno ten in de smaak. De rauwe to nijn is overduidelijk vers, de sus hi met avocado, krab en tonijn is erg lekker, misschien een tikje aan de koude kant. „Veel lekker der dan ik zelf maak", klinkt het. Dus dat is uitstekend. De dagvangst is zeeduivel; bij de Visbar serveren ze die vandaag met oesterschuim: de staart van de vis is erg stevig, een euvel dat meer aan de vis ligt dan aan de kok en het oesterschuim is su per, alsof er schuim van zeewa ter over de vis gewaaid is. Onder de vis ligt een veeg wortelpuree en ik vind dezelfde asperges, lamsoor terug als bij het voorge recht. Dat geeft eigenlijk niets. De 'surf en turf zeebaars aan de andere kant van de tafel is ge vuld met chorizo. De pittige Spaanse worst geeft een stevige draai aan de vis: Lekker. Ook hier weer lamsoren, wortel en as perge. En die hollandaisesaus, maar omdat die zo goed is, klaagt niemand. Mijn andere tafelgenoot koos voor het gegrillde 'boerenkippe- tje', dat best lekker is, afgezien van de ketchupachttige saus waaronder hij is bedolven. De frietjes zijn heerlijk, en we krij gen er zó nog een schaaltje bij. Als klap op de vuurpijl zijn de nagerechten ook nog eens echt goed: ik kies chocola en krijg mousse, een brownie, heerlijk chocoladeijs en stukjes knapperi ge harde chocolade. De crème brülée - geserveerd in een schaal als een grote omgekeerde hoed - van mijn tafelgenote is ouder wets lekker: niet te zoet, en erg knapperig - met caramelijs. En ook de lemoncurd van de derde persoon is heerlijk, met een bol citroenijs dat overduidelijk niet uit de eerste de beste fabriek komt. En ja: zelfs de koffie na afloop is perfect. Restaurant De Visbar, Ooststraat 6, 4357 BE Domburg. Telefoon: 0118 58 44 34. wwwvisbardomburg.nl. Al le dagen geopend vanaf 11.00 uur 's ochtends.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62