Nederlands voetbal is al jaren immens populair in Indonesië Gouden medaille 'Finale' mannen al op vrijdag Topscorer D'Haeseleer weg bij Hoek 32 SPORT ROLAND GARROS Tennisster uit Wit-Rusland leert beetje bij beetje om te gaan met media en fans. door Roel Wiche JAKARTA - Als je Nederlander bent en dreigt te verdrinken in de on eindige chaos van Jakarta, met twintig miljoen inwoners dé mega lopolis van Indonesië, hoefje nooit bang te zijn dat het verkeerd af loopt. Altijd is er wel iemand die niet alleen de weg wijst, maar ook meteen de hele Hollandse voetbal- school de hemel in prijst. Niet zel den gehuld in een oranje shirt of scooterjack met het opschrift To taalvoetbal'. Het Nederlandse voetbal, en dan met name Oranje, is al vele jaren immens populair in Indonesië. De wedstrijden van de eredivisie waren tot voor kort, net als de veel grotere Premier League, live te volgen op tv. Robin van Persie en Arjen Robben hebben de sta tus van mondiaal icoon. Bonds coach Louis van Gaal waande zich woensdag een rockster toen hij na zijn eerste persconferentie in Jakarta het podium had verlaten. Achtervolgd door camera's en be wonderaars slaagde hij er maar niet in om de uitgang te bereiken. Van Gaal, die met een welkomst woord in boerenkool-Indonesisch iedereen direct voor zich wist te winnen, ging ook nog dolenthou siast op de foto met de vorige week op Java opgerichte fanclub van Oranje. Die heeft meteen een tribunevak gereserveerd voor de interland Indonesië-Nederland, een evenement dat als een van de hoogtepunten van het jaar wordt gezien. Zeker, de historische banden tus sen Nederland en zijn voormalige kolonie spelen mee bij de status aparte van Oranje. Veel spelers met Indisch bloed schitterden in het Nederlands elftal, zoals oud-aanvoerder Giovanni van Bronckhorst of in een verder ver leden Simon Tahamata. Neder landse kolonisten brachten het voetbal ooit mede tot bloei in de uitgestrekte archipel. En Indone sië versleet in het verleden vijf bondscoaches uit Nederland. Maar de populariteit heeft toch vooral te maken met de avontuur lijke en aanvallende traditie van de Hollandse school. „De jonge generaties zijn niet be zig met het verleden, ze kijken naar de manier van voetballen", zegt Imran Nahumarury, coach in dienst van de Indonesische bond. „Nederland heeft het totaalvoet bal uitgevonden en heeft daarna de basis gelegd voor het 'tiki taka'. Oranje heeft altijd sierlijke, tech nische spelers gehad, met uitstra ling. Dat zien de mensen hier graag." Je hoeft alleen maar langs de trap veldjes van Jakarta te slenteren om de dromen van de jeugd te ontdekken. Ze lopen met stickers, buttons en speldjes van de grote Engelse clubs, die eveneens ra zend populair zijn. Niet voor niets maken Chelsea, Arsenal en Liverpool deze zomer een tour nee door Indonesië. Maar de oran je shirts, in alle maten en varian ten, domineren. Straatverkopers hangen ze in de hekken naast het trainingsveld van de Indonesi sche nationale ploeg, als een etala ge in de open lucht. Met een beet je afdingen kun je ze voor 100.000 roepia's op de kop tikken, omgere kend acht euro. De goedkoopste kaartjes voor de houten tribunes in het Gelora Bung Karno Stadion kosten mor gen de helft. Ooit konden er liefst 100.800 toeschouwers in het Wembley van Jakarta, maar de ca paciteit is teruggebracht tot 88.000. De verwachting is dat het een gek kenhuis zal worden. Nederland is de eerste grote Europese voetbal natie in vele jaren die voor een in terland naar Indonesië is gehaald. Of de toeschouwers daadwerke lijk het totaalvoetbal gaan zien wat de wereld ooit betoverde, valt te betwijfelen. Maar één ding lijkt zeker: veel fans zullen voor beide ploegen juichen. Of men Robben aan het werk kan zien, is ook nog twijfelachtig. Hij is licht geblesseerd sinds de Duit se bekerfinale. Azarenka uit de schaduw door Rik Spekenbrink PARIJS - Het was niet de eerste keer deze week dat het haar ge vraagd werd. Hoe het toch komt dat Victoria Azarenka qua aan dacht zo in de schaduw blijft staan van Serena Williams en Ma ria Sjarapova? Als de twee absolu te koninginnen van het huidige vrouwentennis zich over het park van Roland Garros bewe gen, ontstaat spontaan een golf van opwinding. Bij hun perscon ferenties zijn net genoeg stoelen, de kranten ruimen grote verha len met foto's in voor de twee. Daarbij vergeleken kan Azarenka, toch de nummer drie van de we reld en de voormalige nummer één, zich redelijk anoniem bewe gen. Het grote publiek heeft haar nog steeds niet helemaal in de ar men gesloten. „Dat komt onder andere doordat ik uit een klein land kom", zei de Wit-Russische woensdagmiddag na haar zege op Maria Kirilenko in de kwartfinale (7-6 6-2). „Dat was jaren geleden niet het popu lairste land in Europa. Mensen hadden mij pas laat in de gaten. Maar het lag ook aan mij, ik heb echt moeten leren om mijn per soonlijkheid en emoties te tonen, te laten zien wie ik ben. Hoe ik moest omgaan met de media, met de fans. Ik heb het gevoel dat het steeds beter gaat. Maar goed, als Serena ergens opduikt, staat ze altijd in de spotlights." Misschien vindt Azarenka het I Bondscoach Louis van Gaal deelt tijdens de training in Jakarta handtekenin gen uit aan Indonesische kinderen, foto Stanley Gontha/ANP PARIJS - De 'finale' van Roland Gar ros is dit jaar vrijdag al. Rafael Na- dal, die het toernooi in Parijs al ze ven keer won, staat dan in de hal ve finale tegenover Novak Djoko- vic. De Spanjaard kreeg door bles sures te maken met terugval op de wereldranglijst en treft, als der de geplaatst, de favoriete Serviër dus al in de halve eindstrijd. Bei den kwalificeerden zich woens dag zonder een set te verliezen. Nadal bleef heel simpel op koers voor zijn achtste titel. Ook de HOEK - Jorit D'Haeseleer speelt ko mend seizoen niet meer bij zater dag-hoofdklasser Hoek. De topsco rer vertrekt vrijwel zeker naar Bor- nem, de club waar ook Tim de Meersman komend seizoen voor uit zal komen. D'Haeseleer voerde de afgelopen weken nog gesprekken met de technische commissie van Hoek, wilde graag blijven, maar vindt de afstand tussen zijn woonplaats en Hoek te groot. Dit seizoen reis de hij samen met enkele spelers, maar die vertrekken allemaal. „Jammer, maar begrijpelijk", zei Jacky Lambert, lid van de techni sche commissie woensdag. „We respecteren zijn besluit en gaan nu op zoek naar een andere num mer tien. Daarnaast hebben we ook nog enkele andere spelers op ons lijstje staan." Zwitser Stanislas Wawrinka vormde in de kwartfinale geen be dreiging voor de gravelspecialist uit Manacor op Mallorca: 6-2 6-3 6-1. Djokovic kreeg wat weer tegen stand van Tommy Haas, maar uit eindelijk bleek de Duitse vete raan (35) niet tot een nieuwe stunt in staat: 6-3 7-6 (5) 7-5. De winnaar van Nadal-Djokovic komt zondag in de echte finale te staan tegenover Jo-Wilfried Tson- ga of David Ferrer. stiekem niet zo erg. Sjarapova bij voorbeeld heeft er een heel twee de leven naast als 'zakenvrouw' en uithangbord van een aantal merken. Azarenka is vooral bezig met tennis. Zo heeft ze, naar ei gen zeggen 'eindelijk', een voor zichtige klik met gravel. Vorig jaar startte ze zelf de vergelijking: het was bepaald geen goed huwe lijk met de rode ondergrond. „Maar nu zijn we gaan samenwo nen", zei Azarenka woensdag la chend. „Dit is zo'n relatie die je aangaat en waarvan je wel ziet wat het wordt." Nu in elk geval leidt het tot haar eerste halvefinaleplaats in Parijs. Azarenka (23) won twee keer de Australian Open, maar zou graag ook op andere continenten schit teren. Ze lijkt aardig op weg. Te gen Kirilenko was de eerste set wat wisselvallig, maar in de be slissende tiebreak was ze scherp. De tweede set was een formali teit. Daar tegenover stond de veel wis selvalligere Sjarapova. De kam pioene van vorig jaar raakte wer kelijk geen bal in de eerste set van haar kwartfinale tegen Jelena Jankovic. In zes games sloeg ze twintig onnodige fouten. Die bleven ook in de tweede en der de set wel behoorlijk opspelen, maar nu stonden er wel winners tegenover. De vechter in Sjarapo va kwam bovendrijven, ze won met 0-6 6-4 6-3. De 45 onnodige fouten tonen aan dat er kansen liggen voor Azaren ka. „Ik moet alleen zorgen dat ik die eerste paar punten overleef en Maria niet laat heersen in de rally", gaf ze haar tactiek een beet je prijs. Bij een eventuele winst zet ze weer een klein stapje uit de schaduw van Sjarapova en Williams. door Barry van der Hooft TEL AVIV - Welke speler je ook spreekt, steeds rollen dezelfde woorden over de lippen van de internationals. 'Focus' is er daar één van, 'kampioen worden' zijn de twee andere woorden die steeds te rugkomen. Met de instelling bij Jong Oranje lijkt aan de vooravond van de EK-start niets mis. En na tuurlijk moet je aan een toernooi beginnen met het doel het ook winnend af te sluiten. Alleen is dat makkelijker gezegd dan ge daan. Een gouden toernooi is voor een speler ook geen garantie voor een gouden toekomst. Dat hebben de voorgaande jeugd-EK's - en dan met name dat van 2007 in Neder land - inmiddels wel bewezen. Het kampioenselftal van 2006 werd gedragen door een aantal spelers dat nu in de Europese subtop rondloopt. Uit die selectie haalden tien spelers ook het grote Oranje. Van de selectie van 2007 zijn dat er acht, maar er zaten veel meer eendagsvliegen tussen. Spe lers als Ryan Donk, Ron Vlaar, Erik Pieters, Hedwiges Maduro en Ryan Babel zijn nog geregeld in beeld. Maar wat is er met de rest van de selectie gebeurd? Een top vijf van spelers die al bijna verge ten zijn. 1. Maceo Rigters Bij NAC was hij vaak net niet goed genoeg voor de basis, maar door een tekort aan aanvallers nam Foppe de Haan hem toch op in zijn selectie. Omdat de coach niet met drie maar met twee spitsen ging spelen, kwam Rig ters vervolgens in de basis te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32