l ZEELAND Pup Deelnemers INESPO laten hun land zien Vmbo-scholen Walcheren willen opleidingen en locaties samenvoegen almanak Nog 2 dagen, Schrijf in op: www.pzc.nl/foto zeeland Marieke ten Klooster heeft een zware vorm van epilepsie Nederlands voetbal is al jaren immens populair in Indonesië sport Rijkswaterstaat stelt oplevering centrale bediening sluizen en bruggen Zeeland uit, omwille 'veiligheid en zorgvuldigheid'. Brugwachters langer op post door Marcel Modde MIDDELBURG - De oplevering van de centrale bediening van zeven grote bruggen en sluizen in Zee land is uitgesteld tot 2016. Vol gens Rijkswaterstaat is de extra tijd nodig voor aanpassingen om een veilige en zorgvuldige bedie ning op afstand te garanderen. De laatste fase van de zogeheten Modernisering Objectbediening Zeeland (MOBZ) is in 2011 begon nen. Volgens de al eerder bijgestel de planning zouden alle bruggen en sluizen uiterlijk in 2014 vanuit de uitgebreide nautische centra les op Neeltje Jans en bij Terneu- zen worden bediend. Het project dient als opmaat tot de uitrol van een uniform lande lijk centraal gestuurd verkeersma- nagementsysteem voor de belang rijkste waterwegen. In de eerste fase werd de besturing van kleine re sluizen en bruggen al gereali seerd. De politiek stelde bij aanvang in 2009 zware eisen aan de veilig heid voor (vaar)weggebruikers en het bedieningspersoneel. Rijkswa terstaat riep een evaluatiecommis sie in het leven die, onder meer op basis van onderzoek van het bureau TNS Nipo, in 2010 conclu deerde 'dat bedienen van sluizen op afstand veilig is en kan wor den uitgebreid'. „Voor Rijkswater staat geldt heel sterk: we doen het veilig of niet", zegt projectmana ger Mart de Goffau. „Je hebt te ma ken met verschillende gebruikers over het water en op de weg. Dus is het heel belangrijk dat de veilig heid in alle facetten goed wordt geborgd." Daarbij draait het vol gens hem zowel om de techni sche toepassingen, als de inrich ting van de de bedieningsplekken in de centrales. Rijk waterstaat ziet zich onder meer geconfron teerd met een tussentijdse aan scherping van de Europese wet en regelgeving, aldus De Goffau. „Dat heeft te maken met machine- veiligheid en de eisen die worden gesteld aan een bepaalde vergren deling. Simpel gezegd komt het er op neer dat een brug niet naar bo ven mag als de slagboom nog om hoog staat. Die normen zijn nu nog strenger geworden." Volgens De Goffau is er geen ver band met het ongeluk in 2011, toen de (op afstand bediende) brug over de Grevelingensluis bij Bruinisse een stukje omhoog kwam. Daarbij raakte een automo- blist ernstig gewond. Een techni sche fout was er eveneens de oor zaak van dat in 2009 drie mensen zware verwondingen opliepen bij het passeren van de Ketelbrug bij Urk. DONDERDAG 6 juni 2013 MIDDELBURG - De voorafgaande da gen hadden de honderden deelne mers aan INESPO zich vooral ge concentreerd op hun projecten, waarmee ze hun duurzaamheids ideeën onder de aandacht brach ten. Maar gisteren was het tijd voor een ander soort presentatie. De scholieren uit allerlei landen brachten hun land voor het voet licht, met optredens en demon straties in een tent op de markt in Middelburg. Zo bereidde de groep leerlingen uit Maleisië typische gerechten uit hun land (foto). De Duurzaamheidsolympiade INESPO duurt nog tot en met van daag. Vanavond is er in de schouwburg in Middelburg een sluitingsceremonie, met sprekers en een act waar alle scholieren aan meedoen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De drie middelbare scholen op Walcheren willen hun vmbo- en mavo-opleidingen sa menvoegen. Dat is volgens hen noodzakelijk voor de kwaliteit van het onderwijs en om te voor komen dat op de lange termijn be paalde vakken niet meer gegeven kunnen worden. CSW, Nehalen- nia en Scheldemond hebben alle maal te kampen met een daling van het aantal leerlingen, daling van de inkomsten en stijging van de huisvestingslasten. Het samen gaan van vmbo en mavo wordt dit jaar verder onderzocht. pagina 22 en 23 Vmbo moet samengaan om te overleven Tip? redactie@pzc.nl www, dettarideforthefoses.nl Belonen! Straffen helpt niet, werd de Zierikzeeënaar ingeprent door ie dereen die ook het genot heeft ge had een pup op te voeden. Een labra dor welteverstaan. Blond. Leergierig ras, maar neigend naar eigenzinnig heid wanneer het al te veel frivolitei ten wordt toegestaan. Belonen dus wanneer ze buiten en niet in huis haar behoeften doet. Dus kreeg Kisha na de eerste droge nacht een liefkozende aai over de kop en bemoedigende woordjes toe gesproken. Ze zette haar allergroot ste glimoogjes op en genoot zicht baar van de positieve aandacht. Braaf ging ze zitten om de hulde uit gebreid in ontvangst te nemen. En kirrend van trots tracteerde de pup het baasje alsnog op natte sokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21