Niets aan de hand, ik voel me vrijer dan eerst' Start WikiLeaks-proces tegen Bradley Manning Verzoek vrijlating uitgesteld BUITENLAND 7 Die paar onruststokers die auto's in brand steken gaan niets veranderen Blijf kalm, relax, we komen hier wel overheen Als de sirene zou gaan, hadden we een kwartier om van de camping weg te komen Drugssmokkelaars ter dood veroordeeld Advocaat Berlusconi bepleit vrijspraak Amerikaanse senator (89) overleden DINSDAG 4 JUNI 2013 door door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Erdogan een dictator? Onzin. Het gaat prima in dit land. Die paar onruststokers die auto's in brand steken, gaan niets veran deren", bromt de man in het thee huis. Zijn buurman knikt instemmend. Een buitenwijk van Istanbul, een wijk die zoals velen in de metro pool de afgelopen decennia enorm hard is gegroeid. Hier is premier Erdogan voor velen een held. De 36-jarige gehoofddoekte Suleha kijkt met verbazing 's avonds naar de tv. Naar de protes ten die zich de afgelopen dagen door het land verspreidden. Naar de rellen met de politie. Gistera vond was het in Ankara en Istan bul weer raak. Het zijn overigens niet alleen de rellen in Istanbul en Ankara waarvan de beelden de hele wereld overgaan. In veel plaatsen door het land worden kleine vreedzame protesten ge houden. In sommige wijken in Istanbul slaan mensen 's avonds op potten en pannen. Suleha begrijpt het niet. Het land is in haar ogen de afgelopen tien jaar juist verbeterd. „Er is zoveel gebouwd, wegen aangelegd, met de economie gaat het goed." En met de mensenrechten? Ze glimlacht: „Niets aan de hand, ik voel me vrijer dan voorheen. Erdo gan is een fatsoenlijke man." De protesten leggen de tweede ling van de Tlirkse samenleving pijnlijk bloot. De demonstranten lijken in een ander land te wo nen. „Hij is een dictator. Sultan Er- Demonstranten in Istanbul foto Sedat Suna/EPA dogan", klinkt het daar. Zij heb ben genoeg van het autoritaire ge drag van de premier. Ze hebben genoeg van zijn bouwdrift die geen grenzen kent, met natuur en cultureel erfgoed als veel voorko mende slachtoffers. Ze hebben ge noeg van de premier die zich over al mee bemoeit, die de verkoop van alcohol aan banden legt, die tegen abortus is en vrouwen op roept drie of vier kinderen te krij gen. Erdogan zelf blijft onver stoord. „Blijf kalm, relax, we ko men hier wel overheen", was zijn boodschap gisteren op de luchtha ven bij Istanbul. Tot ontsteltenis van velen vertrok hij gisteren voor een bezoek aan Marokko. Man in theehuis in Istanbul Premier Erdogan stijgt 'dramatisch' plekken al buiten haar oevers ge treden en bereikte gisteren het hoogste punt. Volgens het Tsjechi sche staatsbedrijf dat de rivieren beheert, zou het waterpeil niet het recordniveau van 2002 berei ken, de grootste overstromingen Niels Fasen vanuit Zwitserland in de laatste twee eeuwen. Hon derden inwoners van Praagse bui tenwijken hebben hun huis al moeten verlaten. In heel Tsjechië vielen afgelopen weekeinde vijf doden door de overstromingen, meldde de politie. Ook de camping in het Zwitserse Interlaken waar Niels Fasen en Ju dith van der Heijden uit Prinsen beek zondag overnachtten op doorreis naar Toscane, moest wor den geëvacueerd. „We lagen al in bed toen er op de deur van de ca ravan werd geklopt. Op de berg achter de camping was een aard verschuiving geweest. Modder, rotsen en bomen kwamen naar beneden", vertelt Fasen aan de te lefoon. „Als die in de rivier te recht zouden komen die pal naast de camping stroomt, zou de cam ping meteen overstromen." De campinggasten werden opge vangen in een restaurant. Gezin nen met jonge kinderen werden ondergebracht in een hotel. Na ruim twee uur leek het grootste gevaar geweken en mochten de overige gasten weer terug naar hun caravan. Fasen: „We hebben al onze spul len in de auto gelegd en zijn gaan slapen. Voor zover dat lukte, want de hele nacht vlogen helikopters rond. Als de sirene zou gaan, had den we een kwartier om weg te komen voordat de camping onder water zou stromen." Gisterochtend vroeg hervatte het stel de reis naar Italië. Op de radio hoorden ze dat even na hun ver trek de noodtoestand was uitge roepen. CAIRO In Egypte zijn vijf buitenlan ders ter dood veroordeeld voor drugssmokkel, onder wie een Britse zeeman van 74 jaar. De anderen komen uit Pakistan en de Seychellen. Het vijftal pro beerde 3 ton cannabis Egypte binnen te smokkelen via de Rode Zee. MILAAN Volledige vrijspraak voor Silvio Berlusconi (76) in Rubygate. Dat zijn advocaat van Berlusconi giste ren tijdens zijn slotpleidooi ge vraagd. Het OM wil dat hij zes jaar achter de tralies verdwijnt De advocaat noemde de strafeis 'ongehoord' voor een misdrijf'dat niet bestaat". BRUSSEL WASHINGTON De Amerikaanse politicus Frank Lautenberg (89) is giste ren overleden. De Democraat was het oudste lid van de Senaat en de laatste Senator die actief dienst deed tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij was bekend om zijn strijd tegen de alcohol- en tabaksindustrie. 1 Mare Dutroux foto EPA De zaak over de mogelijke voor waardelijke vrijlating van de Bel gische kinderverkrachter en -moordenaar Mare Dutroux is uitgesteld. De zaak zal op 7 okto ber dienen in plaats van giste ren, meldde de Dutroux" advo caat gisteren. Als een veroordeel de in België een derde van zijn straf heeft uitgezeten, kan deze om vervroegde vrijlating onder voorwaarden vragen. Dutroux kreeg in 2004 levenslang en tbs voor onder meer moord op en ontvoering, marteling en ver krachting van minderjarige meisjes. Hij zit zijn straf uit in de gevangenis van Nijvel. FORT MEADE - Het proces tegen de Amerikaanse klokkenluider Brad ley Manning is gisteren begonnen voor de militaire rechtbank van Fort Meade. De 25-jarige militair staat terecht voor het lekken van 400.000 geheime legerdocumen- ten over Irak en nog 77.000 over Afghanistan naar de website Wiki- Leaks. Manning maakte een timi de indruk. Tegen de jonge soldaat uit Oklaho ma, die werkzaam was als analist bij de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger, lopen 22 aan klachten. Hij heeft schuld aan 10 van de - lichtere - aanklachten. Bij een voorbereidende zitting in februari verklaarde Manning dat hij de documenten online had la ten zetten, omdat hij daarmee een publiek debat wilde losma ken over de rol van het Ameri kaanse leger in Afghanistan en Irak. Manning zegt onschuldig te zijn aan de tenlastelegging de vij and te hebben geholpen. Op dat vergrijp staat in de Verenigde Sta ten een levenslange gevangenis straf. Het proces tegen de militair zou eigenlijk al in maart beginnen, maar de rechter stelde de zaak uit om de partijen meer tijd te geven om geheime documenten door te nemen. Manning werd op 26 mei 2010 gearresteerd in Irak, waar hij werkzaam was. Sindsdien zit hij gevangen. Hij zou onder meer het beruchte filmpje dat intussen be kend staat als Collateral Murder ge lekt hebben. Op de video, die van uit de lucht is gemaakt, is te zien hoe de bemanning van een Ameri kaanse Apache-helikopter in Irak ongewapende burgers en een jour nalist van persbureau Reuters en zijn chauffeur doodt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7