Meer donoren behouden met nieuw screeningssysteem bloedbank PvdA eist actie tegen leegstand binnenstad BINNENLAND 5 Het kinderopvangsysteem moet op de schop, menen deskundigen. Bij voorkeur twee dagdelen opvang voor ieder kind. Revolutie is niet noodzakelijk, zware hervormingen toch zeker wel Leegstand in de binnenstad zorgt voor verloedering DINSDAG 4 JUNI 2013 'Basisvoorziening voor alle kinderen in de opvang* door Sandra Donker DEN HAAG - De vraag die zich op dringt, na zeven uur discussieren in de Tweede Kamer, luidt: wat deugt er eigenlijk wél aan de hui dige vorm van kinderopvang? Kinderdagverblijven lopen leeg en gaan over de kop, toezicht ram melt, (taal)vaardigheid van leid sters laat te wensen over, de branche wordt doodgegooid met onzinnige regels, ouders hebben te weinig inspraak en geen zicht op de kwaliteit van crèches. En ondertussen zitten steeds meer 10- en li-jarigen na school alleen thuis, omdat ouders na schoolse opvang te duur vinden. „Het huidige stelsel is echt on houdbaar", vat de Rotterdamse wethouder Hugo de Jonge (CDA) de discussie over de toekomst van de kinderopvang samen. Wie de ontwikkelingen in de kin deropvang de laatste jaren heeft gevolgd, kan nauwelijks verbaasd zijn over de waslijst aan knelpun ten. Tbssen 2007 en 2010 moest de sector met man en macht uit breiden om gigantische wachtlijs ten weg te werken. Het rijk kwam met 700 miljoen extra over de brug. De afgelopen jaren zetten de politieke partijen het mes er juist genadeloos in: de teller staat nu op min 1,2 miljard euro. Ouders moeten veel meer zelfbij- dragen aan de kosten voor op vang, en zoeken massaal naar al ternatieven. „Op zo'n manier kan geen enkele branche zich op fat soenlijke manier ontwikkelen", zegt beleidsadviseur Serv Vinder. De roep om een basisvoorziening voor alle kinderen klinkt steeds luider. Nu zijn de financiering en het aanbod versnipperd. Werken de ouders brengen kun kind meestal naar een kinderdagver blijf of een gastouder. Daarnaast zijn er (gemeentelijke) peuter speelzalen. Voorschoolse educatie is er voor peuters met (taalachter stand. Voor oudere kinderen is er de Buitenschoolse Opvang (BSO). „Geef ieder kind recht op dezelf de basisvoorziening", bepleit ook hoogleraar pedagogiek Janneke Plantenga van de Universiteit Utrecht. De huidige scheiding zorgt er ook voor dat kleintjes uit hogere- en middenklassemilieus niet samen spelen met kinderen uit zwakke gezinnen. „Terwijl dat juist de beste manier is om hun ontwikkeling te stimuleren." De voorstellen die nu circuleren mikken op twee dagdelen voor ie der kind, en nog eens twee of drie daarbij voor kinderen in ach terstandssituaties De basisvoorziening ligt moeilijk in Den Haag, omdat de kosten daarvan hoog zijn. De PvdA pleit te in 2006 voor drie dagen gratis kinderopvangs voor alle ouders, ongeacht of zij werken of niet. De Paul Ulenbelt, SP-Kamerlid door Floor Ligtvoet AMSTERDAM - Bloedbank Sanquin kijkt reikhalzend uit naar een nieuw systeem om bloed te scree nen. Het apparaat, dat binnen twee jaar uitkomt, zal sneller, maar voor al ook zorgvuldiger, werken dan het huidige systeem. Hierdoor zullen minder donoren ten onrechte worden afgekeurd. Dit levert netto meer goedge keurd en geschikt bloed op voor transfusie, zegt Harry Bos, direc teur Diagnostiek van Sanquin. Gisteren is in Amsterdam op een congres voor internationale bloed bankspecialisten het nieuwe pro totype bloedscreeningssysteem van de Amerikaanse fabrikant Ab bott getoond. Het huidige systeem, van dezelf de fabrikant, is al ruim vijftien jaar oud, storingsgevoelig en geeft een aantal 'fout positieve meldin gen'. Dat wil zeggen dat de eerste testen aangeven dat er antistoffen tegen bijvoorbeeld het hiv-virus in het bloed zitten. Uit nader on derzoek blijkt de donor vervol gens helemaal niet hiv-besmet te zijn. Ondertussen kan het bloed niet worden gebruikt en moet het worden weggegooid. Wanneer de bloeddonor twee door Michel Reijns WD wilde datzelfde voor werken de ouders. Het pleidooi werd schielijk ingetrokken, toen bleek dat ouders massaal gebruik gin gen maken van gesubsidieerde kinderopvang en de kosten de pan uitrezen. Wat wethouder De Jonge betreft betalen werkende ouders de rest van de dagen zelf. „De departe menten moeten dat scenario maar eens doorrekenen. Ik denk dat het met de huidige geldstro men zeker mogelijk is." De rijks uitgaven bedragen nu ruim 3 mil jard euro. Een andere zaak die hoog op het wensenlijstje van de deskundigen staat, is het snoeien in het woud van onzinnige regels. Kapstokjes moeten hoger, dan weer lager. De vloer moet minder glad. Regels voor handenwassen. Kinderen mogen niet samen met kinderen van een revalidatiekliniek op de speelplaats spelen 'omdat dat slecht is voor hun sociaal-emotio nele ontwikkeling', aldus de in spectie. „Dan zouden ze een rol stoel zien", zegt Emmeline Bijls- ma van Montris Kinderopvang. „Je kunt kinderen niet in een rub beren luchtballon opvoeden." In plaats van het 'afvinken van lijstjes' moet er veel meer aan dacht komen voor de kwaliteit van kinderopvang. „Die is voor ouders nergens te toetsen", zegt Gjalt Jellesma van oudervereni ging BOinK. „Je staat je meest kostbare bezit af aan een groep mensen die je nauwelijks kent", beaamt Martin Pikaart van belan genvereniging OOK. De informa tie die wel beschikbaar is, toont dat het overgrote deel van de crèches matig is, en slechts een enkele topkwaliteit levert. „Een re volutie is niet noodzakelijk, maar zware hervormingen zeker wel", constateert SP-Kamerlid Paul U- lenbelt. „Het huis staat in brand, en wij staan op het dak naar een stip op de horizon te kijken." keer achter elkaar vals positief ge test wordt, mag hij geen donor meer zijn. Zo staat in de voor schriften. Er is bloedbanken dus alles aan ge legen om het aantal vals positieve testen tot een minimum te beper ken. Dat kan met het nieuwe, snel lere screeningsapparaat worden bereikt, meent Bos, die met zijn team nauw betrokken is bij de ontwikkeling ervan. „Ik hoop dat we 30 procent minder vals positie ven krijgen. Misschien zelfs wel meer." Jaarlijks worden enkele honder den donoren afgekeurd vanwege vals positieve testen. DEN HAAG - Nieuwe winkelcentra die veelal aan de rand van steden maar blijven verrijzen, terwijl steeds meer winkels in de binnen stad leeg staan. De PvdA wil dat die ontwikkeling een halt wordt toegeroepen. De regeringspartij vindt dat pro vincies samen met gemeenten plannen moeten maken om de winkelleegstand in de binnenstad tegen te gaan. Vooral in krimpre- gio's, zoals in Limburg, Zeeland en Groningen, loopt het aantal winkels terug door een afnemen de bevolking en de economische crisis. Volgens PvdA-Tweede Ka merlid Albert de Vries bedraagt Albert de Vries, PvdA-Kamerlid de winkelleegstand in ons land in middels 13 procent. Hij maakt zich zorgen over de gevolgen. „Leegstand in de binnenstad zorgt voor verloedering. Ik was vrijdag in Winschoten. Daar is de situatie dramatisch. Dit beeld dreigt voor veel meer binnenste den. Lang niet alle gemeenten on derkennen nog de urgentie om het roer om te gooien." De Vries ziet nog veel gemeenten - ondanks de crisis - aan de rand van de stad in de weer met uit breidingsplannen, zoals in Alme lo, Arnhem, Zaanstad en Terneu- zen. De PvdA'er wil juist dat het beschikbare geld voor nieuw bouw besteed wordt om de bin nensteden een impuls te geven. Detailhandel Nederland luidde onlangs de noodklok. Volgens een inventarisatie bestaan er plannen voor de bouw van negenduizend winkels. Als die allemaal worden uitgevoerd loopt de leegstand op tot 18 procent. De Tweede Kamer debatteert morgen over de leeg stand. Boek tot 04.06.13, Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in juni-juli. Geldig op de dagen: Maandag Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie, Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5