De huisarts zei: accepteer die verslaving maar Buren brandende hennepkwekerij ontsnapten op nippertje aan dood Provincie wil af van duur veer ZEELAND 19 Verdachte brand Oosterland (38) blijft langer vast commentaar DINSDAG 4 JUNI 2013 Het aantal 55-plussers dat verslaafd is aan alcohol is de afgelopen jaren enorm gestegen. Deskundigen pleiten voor een campagne om mensen bewust te maken van dit probleem, foto Lex van Lieshout/ANP Precies 22 jaar geleden nam hij zijn laatste slok alcohol. Daarmee eindig de een lijdensweg die, achteraf bekeken, begon bij dat eerste verjaardagsborreltje. John (nu 82) was toen veertien. Het glaasje jenever beviel zo goed, dat hij de gewoonte ontwik kelde om zijn zakgeld op te spa ren tot er genoeg was om een half litertje te kopen. En dat ging dan achter elkaar op. Heerlijk! „Echt problematisch was mijn drankgebruik aanvankelijk niet", kijkt John terug. „Dat kwam pas toen ik de veertig al gepasseerd was. Ik kreeg toen promotie en daarmee nog meer verantwoorde lijkheid dan ik al had. Ik was ver- MIDDELBURG - De 38-jarige Ooster- lander die verdacht wordt van be trokkenheid bij een reeks brand jes in zijn woonplaats, blijft lan ger in zijn cel zitten. Zijn voorar rest liep eind mei af, maar is door de rechter-commissaris met ne gentig dagen verlengd. De andere verdachte in de zaak, een man van 22 uit Oosterland, zit ook nog in de cel. In totaal brak in een jaar tijd meer dan twintig keer brand uit in Ooster land. Vooral schuurtjes in de Steengrachtstraat moesten er aan geloven. Sinds het duo is opge pakt is het rustig in het Schou- wen-Duivelandse dorp. tegenwoordiger en moest regelma tig voor mijn werk naar het bui tenland. Zakendiners en lunches hoorden er ook bij, vaak rijkelijk besproeid natuurlijk." Rond de zelfde tijd liep zijn huwelijk stuk. En toen ging het pas echt mis. „Als ik thuiskwam van mijn werk, was daar geen vrouw om mijn zorgen mee te delen, geen kind, geen gezelligheid. En ook niemand die een rem op mijn drinkgelagen kon zetten. Want ik was zo iemand die tussen gema tigdere periodes door een hele week achter elkaar kon drinken. Dat plande ik natuurlijk wel zo in dat ze op de firma aanvankelijk niets in de gaten hadden." Ook voor zijn tweede vrouw MIDDELBURG - Je zult er maar naast wonen. Als die brand een kwartier later was ontdekt, waren de buren levend in hun bed verbrand, zo be toogde officier van justitie W. Suij- kerbuijk maandag. In de nacht van 17 juni 2012 brand de een pand aan de Westkolk- straat in Terneuzen af. Uit onder zoek bleek dat op de eerste en de tweede verdieping hennep werd gekweekt. Een inwoner (29) van Den Bosch stond gisteren terecht wegens betrokkenheid bij die kwekerij. Volgens de man was hij verantwoordelijk voor alles. Vol gens de officier is dat volstrekt on- hield hij zijn verslaving aanvanke lijk goed verborgen. „Als zij om een uur of elf naar bed ging, dook ik het café nog even in. Ik moest echt zat zijn, vreselijk zat. 's Och tends kon het dan wel lastig op staan zijn, maar dat 'repareer' je dan, zoals dat heet: twee biertjes en je kater is weg. Je kunt weer meebabbelen, krantje lezen, gezel lig zijn, gewoon normaal doen." John had - een geluk bij een onge luk - geen 'kwaaie' dronk. „Ik was zo iemand die de dames kuste en alles weggaf als ik dronken was. Maar toch deed ik de mensen om mij heen verdriet. Ik was een jaar of vijftig toen ik voor het eerst naar de huisarts ging met mijn drankprobleem. Die zag wel dat mogelijk omdat de man niet de technische kennis heeft om alles alleen te doen. „Hennep kweken is niet zo makkelijk als het lijkt. Er komt veel bij kijken om een goede oogst binnen te halen." De bouwers van de kwekerij had den ook platen voor de ramen ge timmerd waardoor de brandweer pas bemerkte dat het een zeer hef tige brand was toen de vlammen door het dak sloegen. De politie moest er vervolgens aan te pas ko men om de buren te wekken en uit hun woningen te halen omdat de brandweer vreesde voor over slaan van het vuur. Volgens de verdachte knapte hij het bewuste het een beetje uit de hand gelo pen was, maar 'dat was nu een maal zo'. Mijn vrouw moest het maar accepteren, zei hij tegen haar. 'Daar komt hij nooit meer vanaf. Toen ben ik naar de AA ge gaan, de Anonieme Alcoholisten." Tien jaar lang bleef John worste len met Koning Alcohol. „Elke week ging ik naar de AA. Dan ging het drie maanden goed en dacht ik: even proberen? Het kan toch wel weer? Maar nee hoor." Nü is zelfs het verlangen naar alco hol weg. „Zelfs alcoholvrij bier geeft me associaties die ik niet wil. Voor mij geen drank meer." Hulplijnen AA in Zeeland: 06-29805782 of 06-12908555 pand in opdracht van een kennis op. De officier weet bijna zeker dat die kennis ook betrokken was bij die kwekerij. Tot nu toe ont kent de tweede verdachte alles. En de Bosschenaar hield vol dat hij alleen handelde. De officier: „Ik hoop dat u voldoende betaald krijgt voor het spelen van die rol." Hij eiste vervolgens dat de ver dachte een celstraf van een jaar krijgt. Hij hield hem voor dat hij levensgevaarlijk bezig is geweest met die kwekerij. Vooral door het verzwaren van de hoofdzekering, waardoor het elektriciteitsnet in die woning veel te zwaar werd be last, en de brand kon ontstaan. Cijfers bieden niet al tijd houvast. Neem alcoholconsumptie. Wanneer ben je een probleemdrinker? Bij dagelijks gebruik, of bij meer dan twee glazen per dag? Het is lastig om de grens exact te bepalen. Dui delijk is wel dat de neiging be staat om mateloze alcoholcon sumptie te vergoelijken. Dat doet zowel de drinker, als diens omgeving en soms zelfs de hulpverlener. Verwonder lijk is dat niet, want het nutti gen van een glas is al eeuwen lang een maatschappelijk geac cepteerd verschijnsel. Tegen woordig is het in tegenstelling tot enkele decennia geleden zelfs heel normaal dat er vrij wel dagelijks iets alcoholhou dends op tafel komt. Zeker voor senioren is dit een aan dachtspunt, want zij hebben zich vaak ongemerkt tot pro bleemdrinker ontwikkeld. Bo vendien hebben een lichaam en een geest op leeftijd meer te lijden van alcoholgebruik. Het is van belang dat ouderen hier op worden geattendeerd. MIDDELBURG - Gedeputeerde Ge orge van Heukelom wil af van het 'dure' fietsvoetveer tussen Vlissin- gen en Breskens. Hij denkt dat het mogelijk moet zijn om de veer dienst met goedkopere schepen in stand te houden. De provincie liet de twee fast fer- rys in 2002 bouwen voor bijna dertig miljoen euro. De vele tech nische mankementen (waardoor uitval) en het teruglopend aantal passagiers jagen de exploitatiekos ten op. In 2017 verloopt de conces sie met Veolia, de huidige vervoer der. Provinciale Staten buigen zich halverwege volgend jaar over de toekomstvisie voor het veer. Het statenlid Francois Babijn (PvZ) pleitte maandag in de com missie Economie en Mobiliteit voor behoud van het huidige ser viceniveau. Met name in een krimpregio als Zeeuws-Vlaande- ren moeten dergelijke voorzienin gen worden gekoesterd,vindt Ba bijn. De commissie was vrijwel unaniem vol lof over het beleids plan openbaar vervoer van het col lege voor de komende tien jaar. Vanaf 2015 moeten Connexxion en zijn concurrenten opnieuw dingen naar de licentie voor de busdiensten in Zeeland. Binnen die nieuwe concessie zal even eens een korting voor scholieren- vervoer worden bedongen, garan deerde Van Heukelom. Daarnaast komt er mogelijk eind volgend jaar al een kortingskaart voor mbo'ers die moeten pendelen. Nu valt die doelgroep (landelijk) nog buiten de boot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57