Officier eist 36 maanden cel voor 54e misdrijf veelpleger uit Axel I I I I I Het aantal 55-plussers dat verslaafd is aan alcohol stijgt enorm. 18 ZEELAND Ons brein brieven ALCOHOL EN OUDEREN dinsdag EP Lichaamsscan Engelse termen Detailhandel Geweld AANTAL HULPVRAGERS VOOR ALCOHOLPROBLEEM EP Marleen Blommaert Dijsselbloem vertraagt stopzetten Fyra, zo kopte een krant giste ren. Knap denk ik, ze reden toch al niet meer? Bijzon der knap, een soort tijdreis wel licht? Er komen visioenen uit het boek van Johan Daisne voor bij, de Trein der Traagheid. De hoofdpersonen die niet weten dat zij een treinongeluk hebben gehad. Hun brein wil er niet aan. Wat werd bedoeld met de kop had betrekking op het helemaal stopzetten van het Fyra-project. Gewoon op een vrachtwagen zetten en terugsturen naar Ita lië, want via het spoor is onver antwoord begrijp ik. Maar dan ligt er wel een werkeloos spoor voor een hogesnelheidstrein. En wat kun je daarmee doen? Eigen lijk niet zoveel. Je kunt het mis schien verhuren als filmset voor een naargeestige Sovjet-style film in grauwe kleuren. NS-topman Meerstadt maakte toevallig ook gisteren bekend dat hij toe is aan een nieuwe stap. Daar kan ik me alles bij voorstellen. Een pelgrimstocht naar Brussel langs een nagenoeg leeg spoor is misschien een eer- ste stap? Hij zou ook kunnen aansluiten in de rij van 650.000 werklozen die eveneens toe zijn aan een 'nieuwe stap'. Dat is in middels ook een flinke trein ge worden. Maar tegelijkertijd wordt steeds meer bezuinigd en nauwelijks geïnvesteerd. In de zomer moet volgens Europa nog eens 6 miljard gevonden wor den. Dat wordt heel goed zoe ken volgens mij, de miljarden achter de washandjes zijn nu on geveer wel op. Nog meer bezui nigingen zullen leiden tot een neerwaartse spiraal, nog meer ontslagen, nog meer krimp en stijgende uitgaven voor de over heid en dalende inkomsten. Het is wellicht tijd om op dit ge bied eens een 'nieuwe stap' te zetten. Of zou ons brein daar nog niet aan willen? Ons brein is geneigd verliezen te aanvaar den in de hoop op een betere toekomst Daarom kunnen we lang blijven hangen in hopeloze situaties die merkbaar verslech teren. Ik vraag me af hoe hoog de verliezen mogen worden in maatschappelijke en sociale zin. Of anders gesteld: hoe hoog moeten ze worden voordat we een 'nieuwe stap' zetten? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Het is studenten uit Leiden ge lukt om de gegevens van een lichaamsscan te gebruiken voor het aansturen van de vierde gene ratie 3D printers met als resultaat de eerste uitgeprinte copy van een 30-jarige blanke man van Ne derlandse komaf. Door de toepas sing van gentechnologie en ex tern aansturen van zijn bewust zijn is dit schepsel immuum voor genetisch gemanipuleerd voedsel en zijn zijn behoeften gering kort om de ideale burger. De opvoe ding zal plaatsvinden onder staats toezicht. De studenten melden verder dat zij volgende maand een kopie van een 26-jarige blan ke vrouw willen uitprinten. De leider van het project Adam Eve Doctor Teeven bedankt nog maals de financiële steun spreekt uit dat binnen 2 jaar de eerste pro ductielijn start. Fantasie of toch het einde van onze schepping. Abko Paauwe s-h-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Moe word ik van al dat gebruik van die Engelse terminologieën die steeds gekker wordt. Ook in de onderwijs-aanduidingen; mi nor, master, bachelor etcetera. Na een minor schijnt toch een major te moeten komen doch die kent Oudere vaker aan de drank door Cornelleke Blok men dan weer niet. Onze oude HZ heet nu 'University of Ap plied Science'! Ondanks alle goe de kwalificaties van dit instituut: het is en blijft een hbo-opleiding waar je destijds een ing-titel kon halen. Niets universiteit! Ik word desperate van dat upsizen. Jan Op het Veld Zwanenlaan 25, Kamperland Dit is een verkooppraatje van de detailhandel in een krimpgebied, veroorzaakt door isolatie vanaf de rest van Zeeland. De leefbaarheid wordt door de bewoners zelfbe paald en niet door de detailhan del. De detailhandel heeft verge ten zichzelf aan te passen aan de veranderende omstandigheden. De vestiging van supermarkten, toegestaan en gezien als verbete ring door gemeentebesturen, heb ben het verdwijnen van bakkers, slagers, kruideniers en zo voort veroorzaakt. Met de introductie van internet is het nu makkelijker om detailhandelproducten goed koper te bestellen en de volgende dag thuis bezorgd te krijgen zon der een stap buiten de deur te zet ten. Dit is gewoon de toekomst en in de USA is het al zo. L.J. Bensink Burg. Gerritsenstraat 20, Breskens De vraag om te stemmen over de stelling van de krant: Geweld op en rond het voetbalveld is niet uit te bannen", had wel ruimer ge kund: Geweld is in de wereld niet meer uit te bannen. Onze hele maatschappij is verziekt. Je kunt vandaag de dag beter uilskuiken in Duitsland zijn. Leen Jobse Esdoornlaan 17, Middelburg MIDDELBURG - De cijfers liegen er niet om. Het aantal 55-plussers dat hulp zoekt bij de verslavings zorg vanwege alcoholproblemen is tussen 2002 en 2011 landelijk met 136 procent gestegen. In 2012 is ruim een kwart van de mensen die problemen met alcohol heb ben 55 jaar of ouder. Dat blijkt uit gegevens van de Stichting Infor matievoorziening Zorg. Ouderen zijn langer gezond, stop pen vroeger met werken, hebben wat te besteden en willen van het leven genieten. Daar hoort vaker een borrel bij. Maar overmatig al coholgebruik komt vaak ook door eenzaamheid en depressie, zegt Rosa Salvia, senior preventiewer ker van Indigo Preventie Zeeland. Het aantal 55-plussers dat bij Emergis (het centrum voor geeste lijke gezondheidszorg) behandeld wordt voor alcoholverslaving is in de afgelopen drie jaar niet geste gen. Indigo krijgt de laatste tijd va ker aanvragen om zorgmedewer- kers voorlichting en deskundig heidstrainingen te geven over al coholverslaving bij ouderen. Er rust een taboe op het onder werp, merkt Salvia. „Het onder werp is nog niet bespreekbaar in de maatschappij. Mensen vinden het moeilijk om de verslavingspro blemen bij ouderen aan de orde te stellen. Ze denken ook: ach, het zijn ouderen, laat ze lekker een borrel drinken." Het Trimbos-in stituut, kennisinstituut voor on der meer verslavingszorg, signa leert ook dat onder meer huisart sen alcoholproblemen aanvanke lijk vergoelijken. Dat is niet terecht, want alcohol gebruik zorgt bij ouderen voor veel meer nadelige gevolgen, voor al in combinatie met medicijnge bruik. Salvia: „Een lichaam van een oudere werkt anders dan dat van een jongere. De lever van een oudere breekt alcohol bijvoor beeld minder snel af, omdat de le ver en de nieren minder goed wer ken. Ouderen hebben minder lichaamsvocht dan jongere men sen. Alcohol onttrekt vocht aan het lichaam: ouderen hebben daar door sneller uitdrogingsverschijn selen." Ze noemt nog een rijtje ne gatieve effecten op: hoge bloed druk, maag- en darmproblemen, moeheid, angsten en slapeloos heid. „Bovendien is er een groot gevaar om te vallen." Een commissie van verslavings deskundigen pleit ervoor om een landelijke bewustzijnscampagne te beginnen. Salvia is het daar roerend mee eens. „Mensen moeten zich be wust worden van de risico's. Ouderen zien hun alcoholgebruik zelf vaak niet als probleem. Ze zeggen: twee borreltjes per dag is toch niet erg? Dat is ook niet erg, maar wel als er geen enkele dag meer is waarop je geen borrel drinkt." Salvia raadt mensen die bezorgd zijn om senioren in hun omge ving aan om het alcoholgebruik bespreekbaar te maken. „Haal het uit de taboesfeer en benoem wat je opvalt. Wees je ervan bewust dat de problemen vaak ontstaan na het verlies van een partner of als iemand gezondheidsklachten krijgt." Aanwijzingen voor problematisch alcoholgebruik zijn volgens Salvia bijvoorbeeld slechte lichamelijke verzorging, wijde pupillen, drank- geur, een opgezwollen en rood ge laat en hoofdpijnklachten. „Het al coholgebruik wordt zorgwekkend als de negatieve effecten zicht baar worden en de lichamelijke weerstand afneemt." Het aantal hulpvragers voor alcoholproblematiek per 100.000 inwoners. 9 1-50 51-100 101-150 151-200 9 201-250 infographic Willem Adriaansens bron Stichting Informatie Voorziening Zorg MIDDELBURG - Een meisje (15) werd op 17 oktober geconfron teerd met een overval. Ze stond die namiddag achter de kassa bij Zeeman in Axel. Een grote man legde eerst twee hempjes op de toonbank, liet vervolgens een mes zien en eiste geld. Die man (39) had geld nodig, zo zei hij maan dag tegen de Middelburgse rech ters. Toen het meisje het mes zag gaf ze hem 290 euro waarna hij op zijn fiets stapte en voor het geld direct cocaïne kocht. Op de beelden van de beveiligingscame ra zag de politie dat de dader een bekende veelpleger was. Sinds 1984 heeft hij maar liefst 54 mis drijven gepleegd. Bij een inval in zijn woning werd hij gearres teerd. Hij weigerde mee te wer ken aan een psychiatrisch en psy chologisch onderzoek omdat hij geen tbs wil, zo vertelde hij. Officier van justitie W. Suijker- buijk beschreef dat die hele korte overval enorme gevolgen heeft voor het meisje. Ze dacht dat ze zou sterven en is sinds die tijd bang. Het plezier in werken is ver dwenen en ze is erg schrikachtig. Suijkerbuijk vond het zeer verve lend dat hij geen tbs kon eisen te gen de man want hij vindt dat de man een gevaar vormt voor de sa menleving. Hij eiste een celstraf van 36 maanden waarvan 6 voor waardelijk en de verplichting om na afloop van zijn celstraf een an- tiverslavingscursus te volgen. Raadsman M. Dunsbergen was verontwaardigd omdat gisteren bleek dat een rapport over de ver dachte al maanden bij het Open baar Ministerie lag terwijl hij het al die tijd niet had ontvangen. Suijkerbuijk kon daar geen verkla ring voor geven en noemde het een 'incident'. De raadsman pleitte voor een lich te straf en stelde dat de verdachte absoluut niet de bedoeling had om het meisje iets aan te doen. Uitspraak 17 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56