ZEEUWS-VLAANDEREN Aanpak wegen bedrijventerrein bij Oostburg almanak Lentekriebels Vier avonden doorstappen Het aantal 55-plussers dat verslaafd is aan alcohol, stijgt enorm S Clementine heeft de titel voor haar nieuwe cd bewust gekozen In Zeeuws-Vlaanderen kunnen inwoners straks zelf thuis testen of ze last hebben van geheugenverlies. AVONDVIERDAAGSE TERNEUZEN ZEELAND DINSDAG 4 juni 2013 CULTUUR Proef met geheugentest in juli door Frank Balkenende TERNEUZEN - Een zorgprimeur voor Zeeuws-Vlaanderen. Als al les meezit, kunnen inwoners van af juli thuis onder begeleiding een geheugentest doen die geba seerd is op de test Test Your Me mory (TYM). Deze memoriesig- naaltest kan vroegtijdig dementie signaleren. Dementie en andere geheugen stoornissen worden het sociaal- economische probleem van de 21e eeuw. Om die reden is lande lijk een achtjarig actieplan ge maakt: het Deltaplan Dementie. Deze memoriesignaaltest past daar in. University College Roosevelt en ziekenhuis Zorgsaam in Terneu zen hebben de test al beproefd op de geheugenpoli van ZorgSaam. „De resultaten zijn zo positief dat we, samen met zo veel moge lijk ketenpartners, de geheugen test in Zeeuws-Vlaanderen wil len uittesten in de thuissituatie. Dat gebeurt nog nergens. Het voordeel is dat je niet naar de ge heugenpoli hoeft. Daar schamen sommige mensen zich namelijk voor", zegt Mira Weber, project manager van Cura-B. Cura-B is een Europees interregio naal project dat probeert zorg en bedrijfsleven te verbinden en wordt uitgevoerd door Econo misch Impuls Zeeland. Hoe gaat dat in de praktijk? Een partner, familielid, mantelzor- gerof zorgverlener die vermoedt dat het met vader of moeder niet helemaal goed gaat, kan in samenspraak met de betrokkene en de huisarts de test aanvragen. De geheugentest, die tijdens het onderzoek door een student en daarna bijvoorbeeld door een zorgverlener kan worden afgeno men, bestaat uit een aantal vra gen. Weber: „De test kan geruststel len, omdat er niks aan de hand is, of aangeven dat er mogelijk spra ke van is geheugenverlies. Er kan dan worden doorverwezen naar de huisarts." De testresultaten worden digitaal verwerkt door University College Roosevelt en het bedrijf Memorie- Care. Zo wordt een databank van dementiegegevens in Zeeland op gebouwd die wordt gebruikt voor verder onderzoek. Aan de geheugentest wordt ook een kwetsbaarheidsindex gekop peld. De antwoorden maken daar in duidelijk hoe vitaal de deelne mer is. Er is gekozen voor Zeeuws-Vlaan deren, omdat daar al een beperkte proef liep op de geheugenpoli. Bo vendien is het de Zeeuwse regio waar de vergrijzing het hardst toe slaat. Volgens Weber is er ook benoor den de Westerschelde interesse voor deze memoriesignaaltest. OOSTBURG - Op en rond het bedrij venterrein Stampershoek bij Oost burg vinden nogal eens (kleine) verkeersongevallen plaats. Het col lege van B en W van Sluis wil maatregelen om dit in de toe komst zoveel mogelijk te voorko men. Het is de bedoeling de krui singen Maaidijk-Neringweg-On- dernemersweg en Neringweg-In- dustrieweg aan te pakken. Ook komt er een tweede ontsluiting van het bedrijventerrein, als er zich een calamiteit voordoet. Tip? redactie@pzc.nl Wie 'op Facebook zit' wordt bij elk straaltje zon overspoeld met foto's van volle terrassen, vrolijk spelend kroost op het strand en uitbundig in bloei staande tuinen. Onze Middelburgse wilde niet ach terblijven. Zij postte een fotootje om duidelijk te maken dat het zondag ook bij haar was gaan kriebelen toen het kwik richting de 20 graden ging. Het was een zonnig plaatje van Cetirizine. Dat is geen nieuw mixdrankje, geschikt voor zwoele bijna-zomeravonden. Nee, Cetirizi ne is een pilletje met daarin 10 milli gram werkzame stof. Tegen hooikoorts. „Eindelijk lente!", juichte de begelei dende tekst. TERNEUZEN - In alle de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten wordt er dezer weken flink doorgestapt. Het wemelt als vanouds van de avondvierdaagsen. Die in Terneuzen is tra ditiegetrouw de grootste. Met zo'n 1950 voorinschrijvin gen is het aantal deelnemers ietsje lager dan vorig jaar. Toen ging de teller over de 2000. Voorzitter Theo van Deurzen van de Avondvierdaagse heeft wel een verkla ring voor de lichte terugloop. „De scholen worden kleiner en we bespeuren een trend dat kinderen uit groep 7 en 8 de avondvierdaagse niet meer 'stoer1 vinden." Hij hoopte dat veel individuele wandelaars gisteravond alsnog zou den besluiten om mee te doen. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55